PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6531}
7,9 278 402
oceny
7,9 10 1 278402
7,4 18
ocen krytyków
Jak rozpętałem drugą wojnę światową
powrót do forum filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową

Kiedros - "O jaką Polskę chcesz walczyć?"
Franek - "Jak to o jaką? Przecież Polska jest tylko jedna..."

Mam nadzieję, że Polacy pójdą śladami Dolasa i będą walczyć o swoje na ulicach w tym nędznym kraju jakim jest POlska.

ocenił(a) film na 10
Serveros

Tekst ładny, ale akurat w tamtym kontekście to komusza propaganda.

ocenił(a) film na 9
Skiperson

Zgadzam się. Jakby coś złego było powiedziane o ZSRR to film z pewnością w ogóle nie miałby premiery.
Niestety takie uroki dawnego ustroju...

ocenił(a) film na 10
Skiperson

komusza propaganda? ja widzę to całkiem inaczej (akurat ta scena to jedna z odważniejszych patriotycznych scen w filmie). komusza propaganda jest np. wtedy, gdy Dolas krzyczy do braciszków "Rosjanie? Bracia! Chcę do waszej partyzantki!". ale już np. kilka scen poźniej, gdy Dolas ucieka z klasztoru i zdaje sobie sprawę, że jest w Polsce jest znów bardzo wymowna i patriotyczna. wg mnie więcej jest w filmie mimo wszystko elementów propolskich (choć może niewidocznych na pierwszy rzut oka) niż komunistycznych.

ocenił(a) film na 10
marta_cfc

Komusza, bo ten cały Kiedros czy jak mu tam zapytał: 'o jaką Polskę' co było aluzją do tych co zostali na zachodzie i nie podobały się im nowe, komusze porządki. Dolas odpowiadając, że Polska jest tylko jedna pokazywał maluczkim, że późniejszy (a w latach 60. teraźniejszy) PRL to jedyna Polska.

ocenił(a) film na 8
Skiperson

A ja to widzę właśnie w drugą stronę, "o jaką Polskę chcesz walczyć?" było skierowane do Dolasa, który na siłę chciał tam wrócić, natomiast Kiedros ruszył walczyć w szeregach wojsk zachodnich aliantów, a jak wiemy z historii większości z tych żołnierzy już nie pozwolono wrócić do PRL po wojnie.

ocenił(a) film na 10
Zuku1916

Ta. Też tak kiedyś myślałem, ale później zrozumiałem, że to jednak komusza gadka była.

ocenił(a) film na 10
Zuku1916

Jest dokładnie na odwrót. To Dolas rusza szukać polskich wojsk na Zachodzie lub chce walczyć z zachodnimi aliantami, a Kiedrosowi to nie odpowiada. Sam Kiedros mówi, że karabin pierwszy raz zobaczył w Hiszpanii, więc walczył w Brygadach Międzynarodowych i zapewne był komunistą lub socjalistą. A potem został we Francji, a nie wrócił do Polski (za działalność w KPP groziło mu więzienie) i do Legii Cudzoziemskiej zapisał się po kapitulacji Francji, by uniknąć Gestapo (znów zapewne za udział w hiszpańskiej wojnie domowej). Buntuje Legię i ucieka do Wolnych Francuzów, a to w większości były osoby o poglądach lewicowych. Francuska prawica popierała Petaine'a, natomiast de Gaulle zaraz po wojnie rządził z socjalistami i komunistami; był jednak na tyle mądry, że pozbył się komunistów przy pierwszej okazji.

ocenił(a) film na 7
Skiperson

Właśnie odwrotnie. To ukryty przekaz. Wszakże sierżant odjeżdżał do PSZ gdy się o to Franka pytał. I cenzura nie wyłapała tego niuansu. Polska mimo "wyzwolenia" sowieckiego "jest jedna". Bardziej otwarcie nie można było tego powiedzieć. A "bracia Rosjanie" i "niech żyje dzielny naród rosyjski". Trzebabyło się jakoś władzy podlizać. Inaczej się nie dało robić filmów w tych czasach. Poza tym można te dwa teksty rozumieć też troszkę z przekąsem. Wszak to komedia.

ocenił(a) film na 10
Szakal19890302

Zrozum. On jechał do PSZ, a nie do 'Polski, która jest tylko jedna' jak Dolas. Kiedros nie chciał Polski komunistycznej, a mądry Franek pokazuje maluczkim, że Polska jest jedna czy taka czy siaka.

ocenił(a) film na 10
Skiperson

Kiedros nie jechał do PSZ, tylko do wojsk Wolnych Francuzów. Jeden Dolas z całej zbuntowanej Legii nie chciał, więc trafił do brytyjskiego obozu jenieckiego. A walczyć się Kiedros nauczył w Hiszpanii, gdzie raczej trafił z Brygadami Międzynarodowymi, a nie z Niemcami czy Włochami.

Skiperson

Nie macie racji.
Gdyby tekst był komuszą propagandą, nie wywołałby oburzenia w Biurze PZPR, co miało miejsce. Ponadto komuchy sugerowały, aby Dolas odpowiedział jednoznacznie "Polska powinna być tylko socjalistyczna". Na szczęście było to już po premierze.
Z kolei Rusków (i Jugoli) można interpretować inaczej - oni lubią alkohol :P i dlatego też pasuje to do Franka.

Ferdas_2

PS. Poza tym, akcja tej sceny dzieje się bodajże w 1941, a wtedy jeszcze o żadnym PRL-u nie mogło być mowy, gdyż obowiązywał pakt Sikorski-Majski, a Stalin zaczął o jego instalacji myśleć dopiero w 1943, po Stalingradzie i odkryciu grobów katyńskich.

Ferdas_2

Edit: ta scena prawdopodobnie była nawet przed 22 czerwca 1941 (operacja angielska na Syrię to 8 czerwca), a wtedy Stalin nie tylko myślał o PRL, lecz o braku Polski w ogóle i był w tym dalej posunięty od Hitlera (który jeszcze w październiku 1939 rozważał kadłubową, zależną Polskę, to Stalin nie zgodził się na to, nie chciał Polski w jakiejkolwiek postaci).

ocenił(a) film na 10
Skiperson

Nie, jaka propaganda by to nie była, ten tekst jest aktualny ZAWSZE!

Serveros

Tekst ponad czasowy czy to w latach 60 czy obecnie

Serveros

Nedzni to sa ludzie którzy są ogarnieci taka obsesją że nawet dyskutuja o starych filmach muszą przemycac jakies swoje wynurzenia polityczne.

Serveros

Ja uważam z kolei. ze Kiedrosowi, mówiąc "o jaką Polskę chcesz walczyć", chodziło o przedwojenną, kapitalistyczną Polskę. W rozmowie z Dolasem wspomina, że był górnikiem i 3 lata przesiedział w więzieniu, a właśnie takie mniej więcej wyroki dostawali działacze KPP. W Hiszpanii musiał walczyć w Brygadach Międzynarodowych, inaczej nie musiałby uciekać do Francji i chować się w Legii przed Gestapo.
Pamiętajcie że akcja tej sceny to 1941 rok, być może nawet przed 22 czerwca. O socjalizmie w Polsce wtedy jeszcze nikt poważnie nie myślał, a Dolasowi mówiąc "Polska jest tylko jedna" chodziło o Polskę jako ojczyznę i raczej mało go obchodziło jaki będzie w Niej ustrój.

ocenił(a) film na 8
Serveros

Znaczenia są dwa, albo i trzy, ale w gruncie rzeczy to jedno i to samo.

Po pierwsze historyczne filmowego miejsca i czasu. Po drugie przystające do czasu premiery, gdzie nie każdy widz musiał się orientować w zawiłościach historycznych i z reguły się nie orientował. Po trzecie współczesne.
Polska była podbita i podzielona pomiędzy Niemcami, a ZSRR i nie trzeba było wielkiej wyobraźni by przewidzieć, że ktokolwiek wygra los Polski był raczej marny. A i przed wojną nie był to kraj mlekiem i miodem płynący, raczej biedy i wyzysku. Takoż i Kiedros powiedzioł, co wiedzioł. Ale i Dolas miał swoją rację, chociaż opartą bardziej na sercu niż rozumie. Może nawet miał słuszność, bardziej niż Kiedros. Chociaż martwym z moralnym zwycięstwem jakby nie do twarzy.

Remiii

Zgadzam się z ta interpretacja w 100 %...

ocenił(a) film na 10
Serveros

tekst jest piękny, ale właśnie niestety robisz coś dokładnie odwrotnego. Pisząc POlska już dzielisz. Ja jestem za PO i co? Nikogo nie okradłem, ani krzywdy wielkiej nie zrobiłem ani w Polsce ani w USA, ludzi zatrudniam, wypłaty i ZUS płacę, podatki płacę, języki znam, napiwki za granicą daję, i co? Nie jestem Polakiem? Wg jakiego kryterium? Równie dobrze ci co lubią Pisoland nie są Polakami? Kto to ocenia? I dlaczego Polska jest wg ciebie nędzna? Jedź na Haiti albo do Indii, to zobaczysz nędzę. byłeś tam? Jak nie to rusz się, objedź trochę świata i wtedy waż słowa. Ktoś mądry powiedział kiedyś - Polska to PIĘKNY kraj, tylko ludzie głupie... A Polska rzeczywiście jest jedna, tylko rządy się zmieniają i tyle

ocenił(a) film na 8
BostonMan

Dwa razy sprawdzałem nick przy Twoim poście, czy to czasem nie mój.
Nie jest. Ale mógłby być...

ocenił(a) film na 10
Pluto24

Pozdrawiam!:)

ocenił(a) film na 9
BostonMan

Dobry komentarz. A teraz obczaj jak orzez ostatnie dwa lata od jego napisania obecne wladze w Polsce podzielily Polakow. Nie powinienes miec juz watpliwosci kto i jak decyduje. Jestesmy gorszym sortem, a juz na pewno nie zaslugujemy by byc Pklakami :D

Wracajac do meritum - ta scena i dialog moze byc interoretowany dwojako i taki wlasnie mial byc zamysl aby ominac owczesna cenzure. Kto wie to wie i nie trzeba niczego analizowac.

Serveros


Serveros : sam jesteś nędzny ! nasz kraj jest wielki i wspaniały ! żal mi takich wymoczków którzy nie potrafią tego docenić ;/
Mamy wielki potencjał i wspaniałą historię ,czym by była Europa bez nas ? Wśród wielkich ludzi jest mnóstwo Polaków ,polecam poczytać ksiązkę "WIELCY ZAPOMNIANI. POLACY, KTÓRZY ZMIENILI ŚWIAT" Marka Boruckiego i rozwiać nieświadomość ;)
Jakie podejście patriotyczne ludzi taki kraj .Mamy na czym budowac jednak z pesymistycznym nastawieniem nic sie nie bedzie dało zmienić na lepsze wiadome ,niektórzy to potrafią tylko narzekać jak to nie jest zle wkraju a sami sie za robotę nie wezmą-taka prawda .

ocenił(a) film na 9
Serveros

Wracaj do Moskwy, putinowska 52mato!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones