Jak rozpętałem drugą wojnę światową

1969 3 godz. 56 min.
7,9 266 892
oceny
7,9 10 1 266892
14 508
chce zobaczyć
7,3 7
ocen krytyków
{"rate":7.28571,"count":7}
powrót do forum filmu Jak rozpętałem drugą wojnę światową
  • Bardzo mnie to ciekawi... Czy ten film emitowano w innych krajach i czy jacyś obcokrajowcy, z którymi mieliście do czynienia znają ten film?

• Malwina_To_Ja ocenił(a) ten film na: 9

Oxzinski Mój chłopak, Brytyjczyk, póki co widział tylko sceny, ale tyle mówiłam mi o tym filmie, że jest szalenie zajawiony. Mysle, że niebawem będę mogła napisać coś więcej o jego wrażeniach. Ciekawi mnie bardzo jak zareaguje na portret Brytyjczyków w filmie :D

• Debesciak ocenił(a) ten film na: 10

Malwina_To_Ja Obejrzał już?

• Malwina_To_Ja ocenił(a) ten film na: 9

Debesciak Tak! Obejrzał i jest zachwycony filmem. Wśród wszystkich polskich, które widział, jest to zdecydowanie jego ukubiona pozycja. Co ciekawe, był zachwycony portretem Brytyjczyków, uśmiał sie szczerze i docenił "brytyjski" humor z jakim przedstawiono ich przywary narodowe :)

• Tibor23 ocenił(a) ten film na: 9

Oxzinski Film w okrojonej wersji był wyświetlany m.in. w ZSRR.
    Podobno był tam hitem :)

• Wydmin ocenił(a) ten film na: 10

Oxzinski Trzeba kliknąć na miejsce w lewej kolumnie obok Ciekawostek, pod "inne tytuły"- dokładnie kliknąć w "więcej"- pokażą się tytuły w obcych językach, jest ich sporo, ale uderza, że z "obozu socjalistycznego". Swoją drogą zrobiłem próbę, jak to jest z tytułami jednego z najsłynniejszych polskich filmów, "Ziemi obiecanej" - pokazało się mnóstwo tytułów w obcych językach z krajów tym razem nie tylko dawnych socjalistycznych, bo z różnych kontynentów, tak więc coś mówią te dane.

Kiedyś widziałem post jakiegoś użytkownika portalu IMDb pod tym filmem, jak po angielsku komuś klarował, jak dobry jest ten film. Z pewnością zaszkodziła mu w rozpropagowaniu żelazna kurtyna, kolor czarno-biały, pewne też - może nie za silne - uwiązanie do "sprawy polskiej", i to widzianej niestety z punktu widzenia propagandy, bo zwróćmy uwagę na korzystne ukazanie roli wojsk ZSRR i takie zdystansowane wobec koncepcji innej Polski, tej przyszłej, koncepcji zasugerowanej w retorycznym pytaniu Kiedrosa na pustyni, o jakiej Polsce myśli Dolas... Dolas odrzekl: "A czy jest jakaś inna?"
    -No szykowała sie inna, podbita przez Sowietów - niestety ostatnią sceną jest radosne oblicze Dolasa witającego czerwonych "wyzwolicieli", lada chwila rzucających siły na wymordowanie największych patriotów-żołnierzy AK i NSZ oraz na wywiezienie do kopalń ZSRR wielu Polaków.

• kinomanpl ocenił(a) ten film na: 10

Oxzinski Raczej niewielu widziało, ale większość moich znajomych zna fragment z Brzęczyszczykiewiczem. Co prawda, nikt nie był w stanie powtórzyć, ale im się podobało.

• Oxzinski Я русский и очень обожаю этот фмльм. И многие другие польские фильмы. И одна из любимых наших актрисс, ваша Барбара Брыльска. Благодаря этому фильму я выучил польский язык.

• Wydmin ocenił(a) ten film na: 10

Anatoli_Mishenin Przetłumaczę nieumiejącym czytać po rosyjsku (w cyrylicy) i nierozumiejącym: "Jestem Rosjaninem i bardzo podziwiam ten film i wiele innych polskich filmów. I jedną z ulubionych u nas aktorek, waszą Barbarę Brylską. Dzięki zaś temu filmowi nauczyłem się polskiego."

U nas bardzo się podobał Wasz Domogarow w naszym "Ogniem i mieczem" (naprawdę, świetny był, dzięki niemu przestałem się dziwić, że kobiety tak subiektywnie bardziej doceniły jego miłość do Heleny niż Skrzetuskiego). Inny znakomity aktor w naszym filmie: Siergiej Szakurow z "Pana Tadeusza". A co do filmu rosyjskiego, to jest temat-morze, np. słynny i znakomity jest Tarkowski.

A jakie jeszcze polskie filmy są u Was znane - i które mniej znane, ale cenione przez znawców, inteligencję?