PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=93761}

Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą

So weit die Füße tragen
7,8 74 932
oceny
7,8 10 1 74932
7,3 3
oceny krytyków
Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą
powrót do forum filmu Jeniec: Tak daleko jak nogi poniosą

1. troszkę się dłuży pod koniec,
2. nieznośnie ckliwe niektóre sceny, jeszcze do tego podlane patetyczną muzyką,
3. nie chce mi się wierzyć, że jakiś krasnoarmijec ganiałby jednego szwaba po całej Azji dla własnej satysfakcji.

Na plus zaliczam:

1. ciekawą pierwszą połowę filmu (od ucieczki do pobytu u Jakutów),
2. dobrą muzykę w scenach wędrówki przez Syberię - połączenie orkiestry, instrumentów etnicznych i wokaliz ludowych,
3. całkiem przyzwoite aktorstwo, choć nie znałem żadnego z grających w tym filmie aktorów.

A co do kwestii "czy zasłużył sobie, czy nie"? Nie wiemy, co na wojnie zrobił Forell - może zabił wielu ludzi, może jednego, a może jak Joe Heidecker (niemiecki żołnierz-pacyfista, który udokumentował i przechował dla potomnych obrazy z getta warszawskiego) nie wystrzelił z broni ani razu.

Na pewno było to dziwne uczucie oglądać sceny, które dotąd w filmach wojennych dotyczyły głównie Żydów - transport w bydlęcych wagonach, śmierć z pragnienia, głodu, zimna, wyładunek w obozie, ciężką pracę ponad siły - wszystko to tym razem w wykonaniu Niemców. Można by odczuć maleńką "schadenfreude", ale z drugiej strony to wstyd i hańba, że którakolwiek nacja gatunku ludzkiego zgotowała innej nacji podobny los. I nieważne, kto zaczął, a kto zrobił to w odwecie.

Dlatego pod tym względem - było to ciekawe doświadczenie. I choćby dlatego polecam kiedyś obejrzeć ten film.

tepee

zgadzam sie ze wszystkim, rowniez dalem 6/10, poza tym jednak ilosc szczescia ktora mial ten czlowiek jest niesamowita.

tepee

Stoję za tymi twierdzeniami. Film po prostu mi się podobał i za każdym razem sprawia wielką radość z oglądania.

ocenił(a) film na 3
tepee

Bo żydzi "ukradli" wojnę, z czym najwyższy czas skończyć.

tepee

Dla mnie cały film się podoba pod resztą podpisuję sie nogami i rękoma i zgadzam sie w 100%

ocenił(a) film na 7
tepee

Film z gatunku dobrych. Pokazał, jacy nieludzcy, bezlitośni i dzicy są ruscy. Trochę wybielono za to Niemców, a przecież każdy wie jak było. Tyle, że naród sowiecki to była banda onuc - oni nawet swoich mordowali i tak to tutaj właśnie przedstawiono. Z wyjątkiem wybielania Niemców, u których też przecież trafiali się normalni ludzie fabuła byłaby moim zdaniem prawdziwą i trzymająca się kupy. Tylko ludzie, którzy trafili w jakąkolwiek niewolę wiedzą, jaka to była wątpliwa przyjemność. I życzmy sobie, aby takie coś nigdy się nie powtórzyło.

ocenił(a) film na 5
tepee

Zdecydowanie zgadzam się z minusami, szczególnie z punktami 2 i 3.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones