PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=810402}

Kler

7,0 200 432
oceny
7,0 10 1 200432
6,7 45
ocen krytyków
Kler
powrót do forum filmu Kler

Bardzo dobry reżyser, doborowa obsada, mocny temat - to nie może się nie udać. Malkontenci będą się nakręcać nieświadomie robiąc darmową reklamę temu filmowi. Zapas maści na ból czterech liter wskazany :)

PrinceCaspian

Chorwaci przy pełnej współpracy chorwackiego kościoła katolickiego i przy aprobacie Watykanu zamordowali 1,5 miliona prawosławnych Serbów. Nie wierzę, że klerykał nie zna tych faktów.

PrinceCaspian

A teraz wymień okoliczności śmierci 100 mln ludzi zamordowanych przez komunistów. Jeżeli nie, to uznam, że zwyczajnie kłamiesz. Ja ze swojej strony wymienię 50 mln zamordowanych przez nacjonalistów, którzy byli m.in popierani przez Watykan.

ocenił(a) film na 6
Irry

Wybaczcie, że się wtrącę ale wytykanie kościołowi przewin a nie nie dostrzeganie takowych u komunistów uważam za obłudę:
ZSRR - 20 min ofiar komunistów
Chiny - 80 min
Korea - 2 mln
Kambodża - 1,5 mln
i pozostałe państwa średnio po kilkadziesiąt tysięcy ofiar:
Bułgaria
Polska
NRD
Węgry
Jugosławia
Albania
Hiszpania

Mistrzu-1

Licytacja na to kto zamordował więcej ludzi? Znaczy się, jak zabiję 5 ludzi to jestem "lepszy", bo ktoś inny zabił 10?

ocenił(a) film na 6
Arthass04

@Arthass04 Nie, nie chodziło tu o licytację kto zamordował więcej ludzi i przez to jest gorszy od tego pierszego. Jeden z użytkowników FW nie miał wiedzy, że zwolennicy komunizmu to tacy sami zbrodniarze jak naziści z III Rzeszy.

I tylko tyle.

Mistrzu-1

A to ktoś tutaj jeszcze w dzisiejszych czasach nie jest świadom zbrodni jakich dopuściły się systemy komunistyczne?
Komunizm można oczywiście rozpatrywać w czysto ideologicznym aspekcie, ale... czy sama religia chrześcijańska jest również zła pod względem czysto ideologicznego przesłania? No właśnie. Bądźmy konsekwentni. Na papierze każda ideologia może wydać się piękna.
Obnażamy "ziemską" warstwę administracyjną katolicyzmu? Zróbmy to samo z praktycznym zastosowaniem ideologii komunistycznej w codziennym życiu jakie ukazała nam historia. Ideologie niestety nie biorą poprawki na tzw. czynnik ludzki. Piękne hasła komunizmu są w praktyce ograniczone do samej ułomności natury ludzkiej indywidualnych jednostek decydujących o formie ich przeniesienia na życie codzienne. Dotyczy to zresztą każdej ideologii.

ocenił(a) film na 6
Irry

Dodam, że byłem na Klerze i jako paszkwil na kościół i księży pederastów wyszedł Smażolowi bardzo dobrze.

Irry

Związek Sowiecki 20mln ofiar śmiertelnych,
Chiny 65mln,
Wietnam 1 mln
Korea Północna 2mln
Kambodża 2mln
Europa Wschodnia 1mln
Ameryka Łacińska 150tyś
Afryka 1,7mln
Afganistan, 1,5mln
międzynarodowy ruch komunistyczny i partie komunistyczne nie sprawujące władzy 10tyś

Czarna księga Komunizmu
https://pracownik.kul.pl/files/112659/public/Czarnaksiegakomunizmu.pdf

PrinceCaspian

Czyli jak rozumiem zarówno dla ciebie jaki i autorów przywołanego opracowania komunizm komunizm, leninizm, stalinizm i maoizm jest pojęciem równoznacznym? Bo osobiście związków między komunizmem a stalinizmem i maoizmem raczej nie widzę. Komunizm z tymi ideologiami ma tyle samo wspólnego co demokracja liberalna z obecnym systemem w Polsce. I nie sugeruj mi, że bronię wydarzeń w Rosji między 1917 a 1953 rokiem. Totalitaryzm nie jest ideologią a sposobem realizacji celów politycznych. I wielu ludzi, organizacji i podmiotów politycznych było w nim umoczonych. Tak jak wielu lewicowych intelektualistów lub kościół katolicki. Tyle że jedni robili to z idealizmu (czytaj: głupoty) a inni z wyrachowania...

ocenił(a) film na 6
Irry

Jakbyś tego nie ujmował - takie są fakty. Podobnie jak faktem jest, że chrześcijaństwo zabiło parę milionów osób w imię miłości bliźniego. Ale komunizmu nic nie przeskoczy, chyba, że coś nam zgotuje przyszłość. Masz rację - odkąd zaczął w tym kraju rządzić PiS nie mamy demokracji liberalnej, do tej pory mieliśmy jakąś jej namiastkę, ale teraz zbliżamy się do standardów komunistycznych. Mnie w każdym razie, jako człekowi leciwemu, zaczyna nasz kraj żywo przypominać PRL. I dobrze byłoby otrząsnąć się z tych skorup ideologicznych i zacząć myśleć w innych kategoriach - dobra obywateli, dobra jednostek. Dobrze by było w ogóle zacząć myśleć.

ocenił(a) film na 8
PrinceCaspian

Przestań ćpać i wypisywać brednie. Najpierw poczytaj o innych wyznaniach opracowania naukowe, a nie słuchasz i powtarzasz bezmyślnie kłamstwa nędznych i nietolerancyjnych PiSuarów, którzy kradną co popadnie i popierają nękanie ludzi o odmiennym kolorze skóry czy wyznania na chwałę swego bożka.

PrinceCaspian

Po co tak daleko - pojedź do Czech hehe.

ocenił(a) film na 10
PanKracjusz

Podpisuję się podwójną lewą ręką, kolego i podziwiam cierpliwość, z jaką próbowałeś uświadomić księciu bakłażanowi skalę jego dorobku intelektualnego :) film wymiata a kościół mu koło pręta lata, pozdrówki dla wszystkich świadomych wkładu kościoła w nałożenie Polsce zaborczego kołnierza.

ocenił(a) film na 4
PrinceCaspian

Uwielbiam takie teksty. Strasząc zagładą ludzkości, polskości i czort wie czego jeszcze doskonale wpisują się w syndrom tzw. oblężonej twierdzy. Twierdzy, w której rząd dusz sprawują czarni, a kasa pięknie się zgadza. O bzdetach dla tłumów w rodzaju polski chrystusa narodów i innych nawet nie wspominając.
Okupacja watykańska ma się doskonale, a prawda w oczy kole.
A może poza wyliczeniem czerwonych mordów i ofiar, pan się pochyli nad ofiarami czarnych: inkwizycji, przymusowej chrystianizacji ludów w Europie, Ameryce Płd, Płn, Azji i wojen religijnych na całym świecie.
Zresztą sądząc po pana wypowiedzi to i tak nic nie dotrze...
Pamiętam wypowiedzi niesławnej pamięci pana Goryszewskiego który lata temu powiedział "nieważne czy Polska będzie bogata czy biedna ważne żeby była katolicka".
CBDU

ps. to nie jest dobry film, ale ważny temat

ocenił(a) film na 6
PrinceCaspian

Twoje zacietrzewienie potwierdza nieprawdziwość wygłaszanych przez Ciebie tez nawet bardziej niż jakiekolwiek fakty. Dlaczego uważasz, że katolicy są lepsi? bo w zasadzie co? bo nie mają nic na sumieniu? oj, czyżby? Tyle, że to nie ma teraz znaczenia i co ma wspólnego Hitler, komunizm i cała ta błazenada w Twoich postach z faktem, że księża molestują dzieci? Czy katolicyzm jest lepszy dlatego, że przymyka na to oko? Co te wszystkie historyczne dywagacje mają wspólnego z tym, że księża są praktycznie bezkarni? że ich występki się tuszuje? Czy to, że inne nacje, orientacje i wierzenia, robiły złe rzeczy usprawiedliwia podłości, których dopuszczają się katoliccy księża? W jaki sposób?
A to szumne sloganowe hasełko, o tym, że atak na kościół jest atakiem na Polskę mogę porównać do czegoś co kiedyś słyszałam i co mnie szczerze ubawiło... "Ale jak to? nie kibicujesz polskiej drużynie? nie oglądasz meczu? to co z ciebie za patriota!?" Tak... Czy to wymaga wyjaśnienia?
Dodam tylko, że nie mam nic do katolików, mają prawo wyznawać swoje dogmaty i mnie to nie przeszkadza. Szanuję ich wiarę, ale jej nie podzielam. Tylko czy mogę liczyć na to samo z ich strony? chciałabym w to wierzyć.

PrinceCaspian

Czyli nie ma w polskim Kościele pazerności na dobra doczesne, albo zaszczyty w postaci pomników, czy witraży z podobizną wciąż żyjących duchownych, mieszania się do polityki i wpływania na wyniki wyborów przez instruowanie wiernych, pedofilii i milczenia o niej przez świadomych nadużyć, oraz tuszowania lub tłumaczenia jej przez hierarchów, mobbingu wobec stojących niżej w hierarchii duchownych lub osób świeckich zależnych od księży? No bo na tym tle posiadanie kochanek, lub wręcz nieformalnych rodzin, czy pijaństwo, to mały pikuś. No tak, właśnie zaatakowałem Polskę...

ocenił(a) film na 8
bazant57

Kościelni ukryli 11 przykazanie
http://staraprawda.com/czy-kosciol-wyrzucil-z-dekalogu-jedno-przykazanie/
i jeszcze tutaj
https://www.youtube.com/watch?v=m4rtJeApM6w

PrinceCaspian

Każdy myślący Polak powinien obejrzeć ten film, paszkwile to ty piszesz, gdzie w tym filmie pokazana jest nieprawda ?

ocenił(a) film na 4
RobertWhite

To uogólnienie. Dlatego. To tak jakby powiedzieć, że ateiści są źli.
Że katolicy są źli
Że heteroseksualni są źli, bo sprzeciwiają się homo.
Że homoseksualni są źli, bo chcą zniszczyć kraj.
Że młodzież jest zła bo nie ustępuje miejsca starszym i tylko w telefonach siedzą.
Że dorośli są źli bo są hipokrytami. Zabraniają palić dzieciom, mimo że sami palili.

A ojciec Szustak? Jest genialny. Dominikanie? Zaczęłam tam chodzić do kościoła bo spałam na kazaniach w swoim. Ludzie są grzeszni. Księża też. A ludzie żądają od nich świętości. :D To jak w wierszu M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej w wierszu o cnocie. Nie da się być świętym. :D A ludzie którzy żądają aby księża byli święci są śmieszni. Bo to też ludzie. I mogą zrzucić habit jak im się nie podoba. A więc jak ktoś był księdzem i zrzucił habit to co? Był zły jest dobry? A jak się nawrócić ktoś z narkotyków i Alko i będzie chodził do kościoła to co? Był dobry jest zły bo chodzi do kościoła.

Oceniamy ludzi i żądamy od nich bycia w stosunku do nas idealnych A sami ich obgadujemy i życzymy śmierci.

Laura11

To jest za inteligentny komentarz na to forum;)

ocenił(a) film na 6
sontagwoj

Co prawda to prawda.

ocenił(a) film na 7
Laura11

Tak, nikt nie neguje, że w polskim Kościele są tacy jak o. Adam Szustak, o. Paweł Gużyński, ks. Michał Heller, bp Romuald Kamiński, o. Leon Knabit, o. Maciej Zięba, abp Grzegorz Ryś, abp Wojciech Polak, ks. Arkadiusz Barańczuk, bp Tadeusz Pieronek, ks. Adam Boniecki, abp Alfons Nossol czy nieżyjący już ks. Ludwik Rutyna, ks. Marian Żelazek, o. Jan Góra, ks. Jan Kaczkowski, ks. Józef Tischner i kard. Franciszek Macharski. Ludzie faktycznie oddani Bogu, kierujący się miłością bliźniego i chcący szerzyć dobrą nowinę, będący pozytywnie nastawieni do życia i ludzi i chcący, żeby inni też tacy byli. Szerzący pozytywny przekaz i otwarci na debatę, dyskusję, rozmowę. Za to należy im się szacunek.

Szkoda tylko, że tacy nie mają siły przebicia, jeśli chodzi o wpływy. I że bardziej wpływowymi duchownymi w polskim Kościele są tacy jak ks. Dariusz Oko, ks. Stanisław Małkowski, ks. Tadeusz Rydzyk, ks. Jan Król, ks. Zdzisław Klafka, ks. Marek Gancarczyk, ks. Adam Pawlaszczyk, ks. Czesław Bartnik, ks. Mirosław Matuszny, ks. Dariusz Kowalczyk, ks. Roman Dzwonkowski, ks. Paweł Bortkiewicz, ks. Waldemar Kulbat, ks. Aleksander Posacki, ks. Roman Kneblewski, bp Antoni Dydycz, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Józef Michalik, ks. Marek Chmielewski, ks. Tadeusz Guz, ks. Jan Giriatowicz, ks. Janusz Sok, ks. Krzysztof Bieliński czy ks. Michał Bednarz, którym bardzo daleko do idei miłości Boga, miłości bliźniego i pozytywnego nastawienia. Którzy zamiast tego skupiają się na negacji i walce. Walce z domniemanymi "zagrożeniami", od których się rzekomo roi, i straszeniu wiernych tymi zagrożeniami. Księża politykujący, będący zwolennikami autorytaryzmu i państwa wyznaniowego. Szczujący na Żydów, "lewaków", masonów i innych "wrogów Kościoła, Polski i polskości", do których arbitralnie zaliczają tych, którzy ośmielają się mieć własne zdanie i myśleć samodzielnie. Z tych księży, żaden nie dostał kościelnego Orderu Ecce Homo, który z kolei dostało wielu z tych duchownych, których wymieniłem na początku. I trudno się temu dziwić.
Uważam, że dobrze, że istnieje Order Ecce Homo, a to, kto go dostał, a także to, kto z ludzi Kościoła go nie dostał, dużo mówi o danych ludziach.

Osobiście nie twierdzę, że Kościół jest zły, tylko że autorytaryzm jest zły. I że złe są ciągoty autorytarne oraz sianie strachu, wzbudzanie poczucia zagrożenia i syndromu oblężonej twierdzy. A tego niestety wśród wielu polskich duchownych nie brakuje. Polski kler niestety w bardzo dużej części jest autorytarny w sposobie myślenia i w podejściu do wiernych. Po części na pewno jest to wynikiem zakorzenienia mentalności folwarczno-pańszczyźnianej. W takiej mentalności nie ma miejsca na myślenie o zbawieniu ani na miłość Boga, miłość bliźniego ani ogólnie na pozytywne cechy i uczucia. Toteż polski ludowy katolicyzm zasadniczo różni się od oficjalnego, watykańskiego katolicyzmu.

Trojden

Szczegœlnie Giżyński jest wartościowæ postaciæ. Mœwi o nim na YT w kilku filmikach były ksiædz, ktœry jak zapewnia był wielokrotnie obmacywaniu i słownie molestowany. Pieronek określa film kler jako niezwykle przerysowany i przez to nieprawdziwy, a żædania odszkodowań uważa za skandaliczne.

ocenił(a) film na 7
Marek_797

Giżyński? O jakiego Giżyńskiego chodzi?
Czy może walnąłeś literówkę i chodzi o o. Pawła Gużyńskiego?
Czy wspomniany były ksiądz twierdzi, że to o. Gużyński go molestował?
Jeśli tak, to podaj linka do tego nagrania. Czy ów były ksiądz zgłosił to do prokuratury i o. Gużyński miał z tego powodu sprawę w sądzie?

Jasne, że "Kler" jest przerysowany, jak każdy film Smarzowskiego. Taki styl. W którym oprócz przerysowania jest też schematycznie chlanie wódki, zakończenie filmu "w środku", czy też "zakończenie otwarte", i garść niedopowiedzeń. Czasem to faktycznie przeszkadza. Dlatego filmowi dałem 7/10, nie więcej. A Smarzowski sam stwierdził, że celem tego filmu było pokazanie ciemnej strony Kościoła, a nie zrobienie filmu dokumentalnego podchodzącego do tematu z różnych stron i pokazującego różne twarze KK.

BTW: zrób coś z polskimi znakami, bo póki co, zamiast nich wyświetlają się połączone odwrócona litera a i litera e.

ocenił(a) film na 7
PrinceCaspian

To nie Polska przyjęła Kościół, to kościół musiał przyjąć polskość. Inaczej ten kleszcz zwanym KK nie miałby tutaj prawa prowadzić swoich obłudnych interesów. Teraz Polska w rekach kościoła jest tylko narzędziem do jeszcze ciemniejszych interesów.

RAC_79

Ależ błyskotliwy i pełen konkretów komentarz...

ocenił(a) film na 7
impress_filmweb

Tak, proszę księdza :D

ocenił(a) film na 7
impress_filmweb

Nie pisałem, żebyś starał się nie wyglądać głupiej niż osoby, które krytykujesz?

Powtórzę darmową radę: jeśli krytykujesz za chamstwo, nie bądź bardziej chamski niż rozmówcy. Jeśli za brak konkretów: pisz coś konkretnie i na temat. Będzie Ci łatwiej nie ujawniać hipokryzji.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
razgrad

Czuć bolszewikiem

st1986

czuć ciemnogrodem

BigMelon

lepszy ciemnogród niż bolszewizm.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
st1986

Lepszy bolszewizm niż ciemnogród.

razgrad

Raczej dla ubeków

st1986

Tak, jestem bolszewikiem i jestem dumny ze sprzeciwiania się antyludzkiej, zbrodniczej prawicy.

razgrad

"Tak, jestem bolszewikiem ..." Skoro jest to luźna wypowiedź, a nie nawiązanie do filmu, to odpowiem tak - przeczytaj ilu ludzi zabił komunizm (ludzie wyznający tą ideologię). Nie przekonuje to ciebie? To wyjedź do Korei Północnej i weź ze sobą Biblię. Jeżeli uda cii się wtedy wrócić w jednym kawałku, to będzie to prawdziwy cud.

rockman_fw

Nie przejmuje, bo wiem jak bardzo nierzetelne są źródła bredzące o tych 100 milionów, które jednocześnie usprawiedliwiają dużo bardziej brutalne zbrodnie białogwardyjskich bojowników o kapitalistyczne koryto.
Ale nawet jeśli przyjąć te 100 mln i waszą prostacką logikę oceny w oparciu o "arytmetykę trupów", to współczesny kapitalizm tylko w XXI wieku zagłodził jakieś 200 mln ludzi (10 mln/rok), mimo nadprodukcji żywności. A co dopiero mówić o dawnych zbrodniach ku chwale "wolności" gospodarczej i własności prywatnej, jakimi były kolonializm, obie wojny światowe, nazizm w Niemczech, czy "niesienie demokracji" przez USA (Wietnam, Nikaragua, Salwador, Chile). Spokojnie uzbiera się miliard trupów.
Tak jak miłośnicy rynkowego zamordyzmu nie palą się do osiedlenia w Bangladeszu, czy jakieś afrykańskiej postkolonialnej dyktaturze nastawionej na robienie dobrze globalnym kapitalistom, tak samo nie muszę wybierać się do państwowo kapitalistycznej KRLD. Tam właśnie spełniają się mokre sny hardych prawicowców tj. quasi monarchiczna dyktatura, militaryzm, brak wolnych związków zawodowych, wrogość wobec obcokrajowców, zakaz aborcji i antykoncepcji.

razgrad

Po pierwsze: nie życzę sobie, żebyś do mnie mówił "wy" a nie "ty".

Po drugie: nie moje obliczenia, a statystyka sporządzona przez m.in. różnych historyków z różnych krajów i z różnych dziesięcioleci.

Po trzecie: nie wiem co się tobie teraz śni, ale w Korei Północnej jest komunizm (coś w odmianie z tej części świata).

rockman_fw

1. "Panowie" to byli za słusznie minionego feudalizmu, a forma "ty" jest domyślna w internecie.
2. Wiem, że to nie twoje obliczenia, tylko zapewne politruków redagujących czarną księgę antykomunistycznych fantazji i to do nich się odnosiłem.
3. Komunizm to demokracja rozszerzona na zakłady pracy (a tej w KRLD nie było choćby przez minutę), a nie zastąpienie prywatnych wyzyskiwaczy państwową biurokracją w roli kapitalistów. Wg twoich urojeń "komunizmem" trzeba by było nazwać m. in. także Koreę Południową, będącą do 1987 symetryczną dyktaturą wojskową.

Poza tym dalej nie odnosisz się do zbrodni przeszłego i współczesnego kapitalizmu.

razgrad

"... forma "ty" jest domyślna w internecie ..." Wcześniej pisałeś: "... waszą prostacką logikę ..." czyli forma "wy". Wniosek: jest bardzo prosty - kłamałeś.

Komunizmu, według ciebie, nie ma w KRLD. Kolejne kłamstwo.

Wniosek: z kłamczuchem nie rozmawiam, także mówię tylko : pa.

rockman_fw

Buahahaha, typowe szukanie bzdur, byle by jakkolwiek z twarzą wyjść z dyskusji.
"... waszą prostacką logikę ..." czyli forma "wy""
Bo antykomunistów w tym wątku jest więcej niż 1, a do tego wcale nie posługujesz jakimś oryginalnymi argumentami. A w całym internecie jest was na pęczki.
"Komunizmu, według ciebie, nie ma w KRLD. Kolejne kłamstwo."
A na jakiej podstawie twierdzisz, że jest?
Bo ja akurat opieram się na głównym teoretyku i praktyku komunizmu czyli Marksie, który jeszcze za swojego życia krytykował tych, co twierdzili, że do komunizmu wystarczy upaństwowić gospodarkę.

rockman_fw

rockman_fw: "Komunizmu, według ciebie, nie ma w KRLD. Kolejne kłamstwo."

komunizm ma dwa znaczenia (w Słowniku języka polskiego).
1. "ideologia i doktryna społeczna postulująca zbudowanie społeczeństwa bezklasowego, opartego na społecznej własności środków produkcji i równym podziale dóbr"
2. "ustrój totalitarny realizowany w ZSRR, narzucony krajom Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej, oparty na monopolu władzy skupionej w rękach jednej partii".

W pierwszym znaczeniu nie ma. W drugim znaczeniu, tylko po jego rozszerzeniu o Koreę Północną i uwzględnienia zmian co do narzucenia ustroju (kwestia wpływu Chin oraz usamodzielniania własnej polityki).

Proste_terminy

Taaa ... Podaj podobne terminy (oczywiście przetłumaczone) mieszkańcom Korei Północnej. Z pewnością nie będą pamiętać o otaczającej rzeczywistości ... Może jednak nie?

rockman_fw

zostałeś zmasakrowany argumentami przez razgrada
i już tylko cichutkie pierdzenie do poduszki wam towarzyszu pozostało

suszyMie

"Towarzyszu"? To + obrażanie, tobie tylko pozostało?

rockman_fw

rockman_fw: "otaczającej rzeczywistości". Ona nie kwalifikuje się do tej wynikającej ze znaczenia terminu komunizm, podanego w Słowniku języka polskiego.

Proste_terminy

Możesz mówić co chcesz, a i tak nie polepszysz losu mieszkańców np. Korei Północnej, czyli kraju komunizmu.

rockman_fw

rockman_fw: "Możesz mówić co chcesz, a i tak nie polepszysz losu mieszkańców np. Korei Północnej, czyli kraju" o ustroju, którego nie określa znaczenie terminu komunizm - podanego w Słowniku języka polskiego.

ocenił(a) film na 6
razgrad

A jaka "Niech żyje"?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones