PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=169177}

Kopia Mistrza

Copying Beethoven
6,8 14 976
ocen
6,8 10 1 14976
5,7 7
ocen krytyków
Kopia Mistrza
powrót do forum filmu Kopia Mistrza

Przeciętność

ocenił(a) film na 6

Sama historia jest całkowicie przewidywalna. Po obejrzeniu mam wrażenie, jakbym widział już wiele podobnych filmów. Wszystko to ogląda się oczywiście dobrze. Trudno nawet powiedzieć, żeby był to zły film. Mimo wszystko brak tu, w moim odczuciu, prawdziwego dramatyzmu. Z tego filmu przebija jakaś nieszczerość.
Na plus kreacja Beethovena. Nie oddaje może w pełni złożoności jego charakteru. Ale pozwala wyobrazić go sobie jako człowieka z krwi i kości. Świetna gra Harrisa.
No i oczywiście niezła muzyka ;) Trudno by ją było jednak zapisać w poczet zasług Agnieszki Holland. Miałem za to wrażenie, że dobór utworów był trochę przypadkowy. Film, którego fabuła w przeważającej mierze osnuta jest wokół IX symfonii powinien być w równie przeważającym stopniu zobrazowany muzyką tejże symfonii. Odczuwam jakiś zgrzyt w fakcie pojawienia się motywu z 4 koncertu tuż po scenie, w której mowa o pracy nad ostatnią symfonią. To oczywiście trochę czepianie się z mojej strony. Jednak w filmie o muzyce tak dopracowanej pod względem intelektualnym jej dobór powinien być kluczowym elementem całej tej historii.
Podsumowując sądzę, że geniusz Beethovena zasługuje na portret bardziej niż przeciętny. Ten jest tylko średni.

ocenił(a) film na 8
marokin

Jaka tam przeciętność?Dobry film.Rzeczywiście podobny do filmu Formana o Mozarcie ale i ten warto zobaczyć.Nie lubie filmów Holland ale ten wybija się ponad przeciętność.Naprawdę warto!

ocenił(a) film na 6
alger

Oba filmy traktują o kompozytorach. Lata ich życia zazębiają się. Obaj są do dziś ikonami muzyki poważnej. A film Amadeusz jest filmem kultowym. Trudno uniknąć podobieństw. Ale to nie podobieństwa do filmu Formana są największym zgrzytem. Motyw mistrz-uczeń jest już wyeksploatowany do bólu. I "Kopia mistrza" nie wnosi tu nic nowego.
I wciąż aktualny pozostaje mój zarzut odnośnie muzyki. Oczywiście nie będzie to miało znaczenia dla osób, które stykają się z twórczością Beethovena incydentalnie. Ale w moim odczuciu było to instrumentalne potraktowanie muzyki. Trąci to powierzchownością.

ocenił(a) film na 5
marokin

Jak cała twórczość Agnieszki Holland - nic specjalnego.... A ile szumu wokół niej ... I po co ?

pcsik

potwierdzam daje 8 bo podobaly mi sie role kruger i harrisa

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones