PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=198082}
5,8 181
ocen
5,8 10 1 181
6,0 3
oceny krytyków
Lekcja polskiego kina
powrót do forum filmu Lekcja polskiego kina

Tako rzecze Wajda

ocenił(a) film na 8

Oscar za całokształt twórczości (do którego być może dołączy niedługo drugi, za KATYŃ) to oficjalne potwierdzenie wiodącej pozycji Andrzeja Wajdy w naszej rodzimej kinematografii. Abstrahując od kwestii, czy w świetle ostatnich filmowych dokonań jest to pozycja zasłużona (opinie są podzielone), reżyser obdarzony zaszczytnym tytułem Mistrza ma prawo uważać się za kompetentnego wykładowcę przedmiotu "Historia Polskiego Kina". Skierowuje więc obiektyw na siebie i przez 70 opowiada o polskim kinie. Choć w tym miejscu trzeba uściślić: przedmiotem wykładu Wajdy jest Polska Szkoła Filmowa, nowatorski nurt w polskiej kinematografii, trwający od 1955 do 1965 (według samego Wajdy znacznie krócej, bo do 1960). Ponieważ jest jednym z jej najwybitniejszych reprezentantów, ma sporo ciekawego do powiedzenia "w ogóle i szczególe", ujawniając niekiedy nieznane dotąd fakty. Z pewnością wiele można z tego wykładu wynieść, a dla osób zainteresowanych kinem polskim jest on pozycją obowiązkową. Zaznaczyć jednak trzeba, że omawiany przez Wajdę okres to tylko kilkuletni wycinek historii naszej kinematografii, więc tytuł "Lekcja polskiego kina" nadano mu nieco na wyrost. Po lekcje kina polskiego przedwojennego należy udać się do Stanisława Janickiego, tudzież Tadeusza Lubelskiego. Wajda przyznaje się wręcz do lekceważącego stosunku wobec produkcji sprzed początków Szkoły, jako własne i kolegów inspiracje podając klasykę zagraniczną (zaprezentował je niegdyś w nowohoryzontowym cyklu LEKCJE MISTRZOWSKIE ANDRZEJA WAJDY). Późniejszym losom polskiej kinematografii poświęca zaledwie kilka zdań, wymieniając najwartościowsze tytuły, w których wyraźne są inspiracje dokonaniami PSF. W tym wyliczeniu razi mnie brak choćby jednego polskiego filmu Andrzeja Żuławskiego, zdecydowanie najzdolniejszego ucznia Wajdy. A przecież "Trzecia część nocy" to arcydzieło, który zachwyciło również międzynarodową publiczność! Widocznie osobiste porachunki z Żuławskim nie pozwoliły Wajdzie na zachowanie obiektywności.


ocenił(a) film na 8
Vuzz

Już po Ceremonii AD 2008: drugiego Oscara dla Wajdy nie było. Oczywiście nie zmienia to faktu, że KATYŃ jest już filmem znanym na całym świecie. Już sama nominacja była wielkim sukcesem.

Vuzz

Osobom bardziej zainteresowanym tym tematem polecam dwie książki. Pierwsza z nich to ,,Filmówka - powieść o łódzkiej szkole filmowej", a także ,,Wajda mówi o sobie". Jest to ciekawe uzupełnienie :) W szczególności pierwsza książka, pozycja obowiązkowa.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones