Lista Schindlera

Schindler's List

1993 3 godz. 15 min.
8,4 352 877
ocen
8,4 10 1 352877
137 664
chce zobaczyć
7,8 15
ocen krytyków
{"rate":7.8,"count":15}
powrót do forum filmu Lista Schindlera
  • Brak słów. Ani film, ani późniejsza postawa reżysera nie do przyjęcia.

• lolek2417 ocenił(a) ten film na: 8

PabloKobretti Możesz powiedzieć o jaką postawę reżysera Ci chodzi ?
    Pytam się z ciekawości

• lolek2417 Chodzi o postawę antypolską Spielberga. Przy różnych okazjach to widać. Także w filmach. Ostatnio (kwiecień 2018?) wspominając rocznicowo realizację filmu „Lista Schindlera” Spielberg opowiedział, że podczas realizacji miało miejsce następujące zdarzenie: jedna z kobiet (Polek?) wołała do aktora ubranego w mundur SS, że bardzo podoba jej się ten mundur i że życzy sobie, żeby Niemcy powrócili do Polski "znów nas chronić. Poza tym ironizował wtedy na temat nowej ustawy o IPN, że w obecnej Polsce zostałby aresztowany (dla mnie oznacza to, że uważa akceptuje pomawianie Polaków o udział w Holocauście. Przypuszczam, że odnosząc się do ustawy nie miał pojęcia, co jest jej zawartością, jednak to by go nie usprawiedliwiało. Moim zdaniem obowiązkiem Polaka jest bronić interesu Polski.

• PabloKobretti Artyści to wbrew pozorom najbardziej konformistyczna część społeczeństwa. Najlepiej wychodzi im głoszenie stadnych opinii, co wyszło np. przy akcji #metoo. Najpierw stadnie udawali, że wszystko jest OK, klepali tego Weinsteina itp. a potem stadnie się na niego rzucili.

To samo ze stosunkiem do władzy. Najczęściej albo stadnie ją popierają, albo stadnie są przeciwko. W Hollywood rzadko kto się wyłamuje w jedną czy w drugą stronę. Więc dlaczego akurat Spielberg miałby?

• malpyc ocenił(a) ten film na: 9

Poprawiacz_napisowy *nie wszyscy artyści :)

• Foxxiet ocenił(a) ten film na: 8

Poprawiacz_napisowy Cóż, w takim razie jestem kompletnym przeciwieństwem, skoro wszyscy artyści są identyczni, prawda? Jestem akurat osobą bardzo mocno obracającą się wokół sztuki i mimo tego, iż nikogo nie reprezentuję, to nie wolno generalizować całej grupy społecznej patrząc przez pryzmat swojej opinii.

• skalp_el ocenił(a) ten film na: 10

PabloKobretti Czyli przytoczył anegdotę z planu i stwierdził słusznie, że zostałby oskarżony na podstawie tego bubla, który miał stosować cenzurę wobec ludzi mówiących o Polakach, którzy brali udział w Holocauście, a przecież tacy byli.

• skalp_el Tak jak i Żydzi też brali udział w Holocauście. Z drugiej strony, ok. 6 mln obywateli polskich zginęło podczas wojny, mniej więcej po połowie na etnicznych Polaków i Żydów (wśród nich też Polacy). Ile Polaków zmarło w obozach? Milion? Więcej? Pamiętajmy, że w Auschwitz na początku byli sami Polacy, nie przypadkiem właśnie tam oddał życie św. Maksymilian Maria Kolbe. Historia jest trochę bardziej złożona niż jakieś anegdotki z planu... Tym bardziej, że facet nagle sobie o tym przypomina jak ADL i inne organizacje amerykańskich Żydów grillują Polaków jak mogą w mediach. Ktoś mu tam z zainteresowanych szepnął słówko w rozmowie to palnął takie coś. Brak klasy.

kubafilmoogladacz Przede wszystkim, na początku Auschwitz nie był obozem zagłady.
    Żydzi nie brali udziału w Holocauście. Nakazanie Żydowi zagonienia drugiego Żyda pod groźbą strzału w łeb nie jest "udziałem".

Należy głośno mówić o zbrodniach własnego narodu, a nie je wybielać, bo lukrowanie historii to antypatriotyzm. Dlatego głośno śtwierdzam: Polacy mordowali Żydów w czasie wojny. Oczywiście było wielu, którzy Żydom pomagali, ale faktem jest, że również wielu Polaków Żydów mordowało.

• lebland ocenił(a) ten film na: 10

skalp_el Ustawa określała: Kto umyślnie obwinia naród Polski...

• Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

lebland Fajnie, że sam się tak określasz. :)

lebland No i?

• grzes1962 ocenił(a) ten film na: 7

skalp_el a czym drogi szmyrglu byl Ausschwitz?, zapamietaj ze ..tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

grzes1962 Jak coś to "szmerglu".

Polecam się dokształcić. I ogarnąć.

• skalp_el "Żydzi nie brali udziału w Holocauście. Nakazanie Żydowi zagonienia drugiego Żyda pod groźbą strzału w łeb nie jest "udziałem"."
    No to sobie poczytaj misiaczku a zwłaszcza ostatni akapit gdy już wiedziała. A takich historii było znacznie więcej. To, że ty do wiadomości ich nie przyjmujesz i wybielasz swoich pobratymców przy obwinianiu Polaków (bo jacyś byli) jest przejawem iście piramidalnej hipokryzji.
    http://www.fronda.pl/a/zydowka-ktora-wydala-na-smierc-setki-...

• skalp_el Napisałeś, że "Żydzi nie brali udziału a Polacy brali". Mnie zajęło 2 minuty by ci znaleźć przykład, że kłamiesz.
    I co? I zamiast zamknąć gębę i położyć po sobie uszy to ty idziesz w zaparte jak osioł i odpowiadasz, że to "tylko jedna osoba".
    Jak bym ci znalazł drugi przykład to byś napisał "to tylko druga osoba".

Po co ja z tobą w ogóle dyskutuję debilu?

Logan_123 Żydzi jako naród, to chyba oczywiste. Na takim przykładnie można powiedzieć, że Hindusi brali udział w Holocauście, bo gdzieś tam znalazł się jakiś Hindus, który zabił Żyda. Żydzi nie brali udziału w Holocauście, fakt historyczny. Polacy brali udział w Holocauście, fakt historyczny. Ty jesteś imbecylem i antysemitą (tak, tak), ponieważ stwierdzasz, że ja, który nie podzielam Twojego zdania jestem Żydem. To właśnie antysemityzm.

Logan_123 W sumie sam właśnie udowodniłeś swój imbecylizm, ja tu potrzebny nie jestem.

• skalp_el "Żydzi nie brali udziału w Holocauście, fakt historyczny."
    Polecam obejrzeć dokument (serial) o kolaborantach III Rzeszy. W jednym z odcinków jest przytoczony przykład żydowskiej kolaboracji w jednym z gett. Tyle w temacie.

rockman_fw Kolaboracja albo śmierć, co wybierasz? Żyd miał tylko taki wybór, Polak nie.
    A jakieś złe jednostki na pewno się znalazły.

Tyle w temacie.

• skalp_el Polacy jako naród brali udział w Holocauście w odróżnieniu od Żydów, którzy nie brali? Skąd to wziąłeś?

Znasz jakąś odezwę rządu londyńskiego (czy jakiejkolwiek innej reprezentacji narodu polskiego) nakazującą brać udział w Holocauście? Już więcej oficjalnych tekstów znalazłoby się po stronie żydowskiej, bo judenraty kolaborowały dość ostro.

Marzena91x Nie, znam ponad 120 pogromów dokonanych przez Polaków na Podlasiu.

• skalp_el Pleciesz żałosne bzdury.

W Polsce dokonuje się dziś rocznie kilkaset morderstw Polaków na Polakach. Czy z tego wynika, że Polacy jako naród biorą udział w wymordowywaniu innych Polaków i jest to pochwalane przez polskie władze?

Trochę logiki....

• skalp_el Serio twierdzisz, że do żydowskiej policji zaganiano pod groźbą strzału w łeb? Masz jakieś dowody?

Marzena91x Oczywiście, że tak, to fakt historyczny. Na pewno były jakieś jednostki, które kolaborowały z własnej woli, tak jak choćby polska policja. Ale to minimum, większość pod groźbą śmierci.

• skalp_el Nie ma takiego "faktu historycznego" choćbyś to powtórzył jeszcze sto razy.

Nie odrobiłeś nawet podstawowej lekcji. Poczytaj Emanuela Ringelbluma, o tym jak werbowano do żydowskiej policji, jak się ona zachowywała itp. itd. I dlaczego inni Żydzi, w tym sam Ringelblum, mieli ją generalnie w całkowitej pogardzie. Bo składała się z ochotników. Ochotników. Dociera?

• btc5 ocenił(a) ten film na: 3

skalp_el Zydzi tez brali udział w holocauscie udajac niemcow lub polakow i wydając niemcom innych zydow i polakow aby samemu ocaleć . Nie zakłamiesz historii.

btc5 Jednostki. Nie zakłamiesz historii.

• skalp_el A niby Polaków nie zmuszano? Tak jak niektórzy Polscy zdrajcy brali udział w holocauście, tak samo było wielu żydowskich zdrajców, którzy pomagali zabijać żydów ze względów materialistycznych

CoButelka Też zmuszano. Ale jednak trzeba przyznać, że skala nierównomierna. Pogromy dokonywane przed, w trakcie i po wojnie przez Polaków nijak mają się do tego, że jakiś tam Żyd wydał innego, by przeżyć parę dni więcej.

• kubafilmoogladacz Żydowscy oportuniści brali udział we własnej zagładzie, co z resztą zostało pokazane w "Liście". Tak samo jak polscy; niemniej jednak nie bez przyczyny wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków. Tym bardziej zaskakującym jest jak wiele antysemityzmu wylewa się z komentarzy pod filmem o Holocauście właśnie. Widać, że ani on, ani II WŚ niczego nas jako narodu nie nauczyły, a antysemityzm jest tak samo żyw, jak był przed wojną, w jej trakcie, po niej i w 1968. Przykre to.
    A Spielberg nikogo nie opluł, a jego postawa nie była antypolska, tylko anty-głupim pomysłom legislacyjnym, z których z resztą ich pomysłodawcy się potem z pompą wycofali. Widzę, że syndrom oblężonej twierdzy na polskiej prawicy ma się świetnie.

• Michau31 Pod filmem piszesz o polityce?
    PS. W dodatku pisząc o ustawie o IPN nie masz racji.

• rockman_fw Cały ten wątek dotyczy zasadniczo dotyczy polityki i wypowiedzi reżysera tegoż filmu na temat polityczny. Notabene, o polityce piszę wszędzie, bo to materia, która jak żadna inna na wskroś przenika życie i to jak ono wygląda. Tak jakoś to w obecnym kształcie cywilizacji działa.
    Ponadto, dziękuję za wnikliwą ocenę mojego stanu wiedzy na temat ustawy o IPN. Doceniam. Naprawdę.

• Michau31 "... dziękuję za wnikliwą ocenę mojego stanu wiedzy na temat ustawy o IPN ..."
    To ty napisałeś:
    "... anty-głupim pomysłom legislacyjnym ..."
    Tak samo oceniłem twój stan wiedzy, jak ty "wnikliwie" napisałeś o ustawie.

PS. "... Doceniam ..."
    Proszę bardzo. ;)

• skalp_el Brawo jestes doskonalym przykladem jak te filmy dzialaja napisales Polacy brali udzial w holokascie ,a to w jakim charakterze,amoralnych jednostek z ktorych terror wojny uczynil niemieckich pomagierow ?Tak ale nie stosoj wobec mojego kraju odpowiedzialnosci zbiorowej ,Polski rzad nie podpisal kapitulacji z Hitlerem wbij to sobie do swojego pustego lba na koniec pochodze ze wschodu ,wiesz Ile slyszalem opowiesci o Zydowskich denuncjacjach dla czerwonych ,paleniu papierosow w kosciele,zrywaniu Polskich flag I co mam tez stosowac wobec nich odpowiedzialnosc zbiorowa ?Antysemityzm w Polsce istnial I byl taki sam jak w Stanach pytanie brzmi czy mamy za to zaplacic 65 mil dolcow

• agrutko ocenił(a) ten film na: 1

skalp_el Aha. Albo nie, nie rozumiem. Co ma wspólnego bęknięcie jakiejś starej baby mającej słabość do chłopców w mundurkach z kłamstwem 'Polacy mordowali na równi Niemcami'? :D

agrutko Kłamstwem nie jest udział Polaków w mordowaniu Żydów.

• skalp_el Przeczytałem wasze wpisy w różnych wątkach, towarzyszu. Jestem ciekaw, czy nie bolą towarzysza kolana, od klęczenia przed komuszym berłem...

Militiades Spytaj swoją matkę, bo dużo takich polerowała.

• skalp_el I jak tam towarzysza kolana? Co zasugerował ortopeda, czerwońcu?

• minoshers ocenił(a) ten film na: 6

PabloKobretti No to prawda. Ciekawe czy film o rodzinie Ulmów by tak chętnie zrobił

• AladynPrince ocenił(a) ten film na: 8

PabloKobretti No tak, ale oceniając sam film (abstrahując od podejścia reżysera), jest naprawdę dobry i zasługuje na wysokie miejsce w rankingach.

• lolek2417 Lolek Obejrz i nie zadawaj głupich pytań

• Lesza ocenił(a) ten film na: 4

PabloKobretti Zresztą każdy kto zna historię nie będzie zadowolony z tego filmu. Żydzi dla Schindlera to była niewolnicza i przymusowa siła robocza. Chronił ich nie z powodu wielkiej miłości i współczucia, a zysku jaki posiadł dzięki ich niewolniczej pracy. Zresztą wiele mówi sam fakt, że wstąpił do NSDAP tj. był członkiem partii nazistowskiej. Gdyby Żydów mu zabrano do obozów, zostałby z niczym. Potem wielce zrobił z siebie bohatera i tak Żydom wchodził w dup*, że mu w to uwierzyli i uznali jego bohaterstwo. Co do Polaków, to tylko zioną nienawiścią i kłamią. Nazistę stawiają na równi z Polakiem, a nie Niemcem.

• minoshers ocenił(a) ten film na: 6

Lesza Nic dodać, nic ująć

• btc5 ocenił(a) ten film na: 3

PabloKobretti Ten film nigdy nie powinien zostac pozwolenia na dystrybucje w PL. Kolejny dowod ze polską rzadza zydzi a nie polacy.

• mark11a ocenił(a) ten film na: 1

PabloKobretti Nie tylko antypolskie klamstwa. Z Shindlera w ogole zrobili bochatera a on poprostu bogacil sie na zydach. Dopiero po czasie jak juz sie nasycil bogactwem i kobietami to zrozumial ze jednak zle robi. Tyle w tym filmie klamstw a ocena 8,4 a jakze. Kogos to obchodzi ze klamia w filmie o niemcu ratujacym zydow? Nikogo. Ale z takiego filmu "Tajemnica Westerplatte" robi sie dno bo pare klamstw i przeinaczen. Ja sie nie dziwie ze tylko pis vs po. Daje temu filmowi -1 za klamstwa na niespotykana skale. Czekam na fil "The Painted Bird (2019)" i ile plusow dostanie na filmwebie za klamstwa i wrecz bluznierstwo.

• jacko05 ocenił(a) ten film na: 9

mark11a A w Katyniu kto, jak nie żydzi wymordowali inteligencje Polską? Oczywiście Niemiaszkom nie szło z oporem ze strony Polski.. A ilu żydów służyło w armii Nemieckiej? Liczby nie kłamią, w przeciwieństwie do "nowohistorii" pisanej lewacką, żydoeuropejską ręką i niemieckim piórem.. Holocaust chrześcijan odbywa się codziennie na naszych oczach. Teraz żydzi łupią biednych Palestyńczyków w strefie gazy, oczywiście "terrorystów". Francja płonie trzeci miesiąc, ilu już zabitych i rannych? To się dzieje tu i teraz. Czy ktoś reaguje? Czy kogoś to interesuje? Ważne, żeby na piwko było na piątunio, albo żeby pińcet nie zabrali, o jest trzysta plus! A obecna "inteligencja"? Żeby koksu nie zabrakło i cyferek na koncie. Czekam, aż to w końcu pier*olnie, aż wyjdzie im bokiem ten ich drukowany świat!