Lista Schindlera

Schindler's List

1993 3 godz. 15 min.
8,4 352 185
ocen
8,4 10 1 352185
137 478
chce zobaczyć
7,8 15
ocen krytyków
{"rate":7.8,"count":15}
powrót do forum filmu Lista Schindlera
 • Trzeba pamiętać o tym, że Polacy uratowali dziesiątki tysięcy Żydów przed zagładą. Polacy
  ratowali Żydów z narażeniem własnego życia bo jak wiadomo za ukrywanie Żyda była kara
  śmierci. Weźmy takiego Polańskeigo, Roman Polański już dawno wyfrunąłby kominem gdyby nie
  Polacy którzy go uratowali. Trzeba pamiętać jeszcze o tym że np Francuzi, Litwini, Łotysze,
  Ukraińcy chętnie wydawali Żydów Niemcom a Polacy tego nie robili. Polacy byli bardzo honorowi i
  nie wydawali Niemcom Żydów.
  Niemcy mieli tysiące różnych powodów by pozbyć się Żydów, po pierwsze Żydzi podpisali
  bardzo niekorzystny dla Niemców traktat Wersalski i upokorzyli Niemców, po drugie Żydzi uważali
  się za lepszych od Niemców i zanim Hitler doszedł do władzy Żydzi niemieccy zajmowali
  najwyższe stanowiska w Niemczech, zajmowali prasę, urzędy, banki, wszystkie najważniejsze
  stanowiska i wyrugowywali Niemców. Żydzi rządzili w Niemczech a kiedy Hitler doszedł do
  władzy wiedział o tym i między innymi dlatego postanowił się ich pozbyć.

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  nudecroft Ten film nie jest o Polakach ratujących Żydów, więc odpuść sobie wykłady z historii. Generalizujesz i bzdury piszesz.

 • siLk_2 Bzdur nie piszę tylko czystą prawdę kolego, poczytaj sobie trochę historii, prawdziwej historii.

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  nudecroft Prawdziwej historii dla "prawdziwych Polaków" negującej jakiekolwiek negatywne działania Polaków w czasie wojny??? Polacy też wydawali Żydów, też byli konfidentami więc generalizujesz kolego i nie ma to nic wspólnego z historią.

 • chitza ocenił(a) ten film na: 10

  siLk_2 dopiero teraz przeczytałam Twój post i w zgadzam się z Tobą, nie należy generalizować. Polacy wcale tacy święci w gruncie rzeczy nie byli.

 • Paula54321 ocenił(a) ten film na: 2

  siLk_2 A mnie nie dziwi że zdarzali się Polacy którzy wydawali żydów przecież za pomaganie żydom groziła kara śmierci całe Polskie wsie płonęły tylko dlatego że Polacy próbowali ratować żydów więc myślę że Polacy w dużej mierze byli przestraszeni tym co się dzieje dookoła i pewnie dlatego zdarzały się przypadki donoszenie..

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  Paula54321 Próbujesz tłumaczyć wydarzenia, które miały miejsce, kiedy nie było cie na świecie...po co??

 • Paula54321 ocenił(a) ten film na: 2

  siLk_2 Ale dużo o nich wiem więc dlatego. Moi dziadkowie ze strony mamy tak jak i ze strony taty ją przeżyli mój dziadek nawet stracił rękę w czasie wojny od kuli niemieckiego oficera więc II wojna światowa jak najbardziej mnie interesuję....

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  Paula54321 W porządku, ale ten film nie jest poświęcony Polakom ratujących Żydów, więc po co ta dyskusja???

 • mercg ocenił(a) ten film na: 9

  siLk_2 Po to. Po to, że przez takich jak ty powstają takie bzdury jak Pokłosie, szykanujące mnie, czyli Polaka. Ten film mnie obraża (Pokłosie) bo to moi rodacy ukrywali żydów a nie wydawali ich (mimo domniemanej wyższosci narodu żydowskiego nad nami- "Wasze ulice, nasze kamienice" itd. . Nieliczne przypadki są niczym. Niedługo zaczną powstawac filmy o tym, że Hitler był Polakiem, że to my doprowadziliśmy go do władzy itd.
  Sam film dobry chociaż większośc opinii publicznej może go źle zrozumiec, jeden "dobry" Niemiec się znalazł.
  Trzeba pamiętac, że KAŻDY, absolutnie KAŻDY Niemiec był winny tego co się działo. Osądzenie kilkudziesięciu hitlerowców w Norymberdze to był żart. Cały naród powinien ponieśc konsekwencje czynów. Bo cały naród Niemiecki wiedział co tam robiono. Niedawno leciał dokument w tv -TVP 1 lub2- o wyzwoleniu obozów- z oryginalnymi zdjęciami i z napisami. Był on angielski lub amerykański z 2005 - nie pamiętam tytułu ale radze obejrzec.

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  mercg Ech kolejny oszołom nie radzący sobie z tym że powstało "Pokłosie". Jaki ty biedny jesteś, szykanowany, obrażany Polak. Wojna to czarno-białe zjawisko prawda? Polacy - dobrzy, Niemcy - wszyscy naziści. Jak Polacy wydawali Żydów czy żołnierzy AK to nie można o tym robić filmów tak? Co do Niemców, to poczytaj więcej, a dojdziesz do wniosku że Niemcy w tym zwykli cywile przez wiele lat zmagali się ze skutkami wojny i tym że uwierzyli w Hitlera.

  Masz bardzo wypaczony światopogląd kolego...

 • mercg ocenił(a) ten film na: 9

  siLk_2 Raczej nie mam. Po prostu Polacy nie powinni robic takich filmów, chyba, że Władek jest żydem - to by sporo wyjaśniało. Szkoda, że nie pamiętam tytułu tego dokumentu- byś wtedy zobaczył, że wszyscy Niemcy byli winni.

 • siLk_2 ocenił(a) ten film na: 10

  mercg Nie opieraj swojego zdania na bazie jednego dokumentu. Obejrzyj kilka o tej tematyce. Nie chcę tłumaczyć Niemców, ale fakt że po I wojnie światowej przechodzili ogromny kryzys gospodarczy sprawił że uwierzyli w Hitlera, który dawał im nadzieję na lepszą przyszłość. Nie wszystko jest czarno-białe...

 • chitza ocenił(a) ten film na: 10

  nudecroft po części się z Tobą zgadzam a po części nie. czytałam wiele lektur dotyczących II WŚ lub holocaustu, i faktycznie, niektórzy Polacy bronili żydów, ale niestety zdążali się i tacy, którzy ich wydawali. zaciekawiło mnie jedno co napisałeś/aś. twierdzisz, że żydzi zajmowali ważne stanowiska w Niemczech. wiedziałam, że są bardzo wpływowi ( nawet do dziś to zostało niestety) ale żeby w samej III rzeszy mieli takie wpływy? gdzie to jest szczegółowo opisane to z chęcią przeczytam i poszerzę swoją wiedzę :)

 • chitza Był kiedyś taki program w telewizji, bardzo dawno ale tytułu nie pamiętam. Tam to było wszystko szczegółowo opisane. Może kiedyś powtórzą.

 • nudecroft mnie bardziej interesuje czy jest jakiś film, w który dla odmiany pokażą ZŁYCH Żydów, bo jak na razie to albo są uciskani albo ratują innych, a jakoś zawsze przemilczana jest druga strona medalu

 • Malvy87 No właśnie, dobrze powiedziane.

 • chitza ocenił(a) ten film na: 10

  Malvy87 święte słowa. podobno sami żydzi sponsorują te filmy ( a forsy im nie brakuje) po to aby ukazywać ich wiecznie jako cierpienników. jak to zawsze mieli najgorzej i w ogóle i w szczególe.

 • poolus_2 ocenił(a) ten film na: 10

  chitza racja, podobnie jak istnieli Niemcy, którzy pomagali Żydom , istnieli Polacy, którzy ich wydawali ... jednak w ogromnej większości Polacy pomagali ukrywać się prześladowanym w tamtych czasach Żydom i za to im chwała i cześć !
  ...tak to już bywało.

 • Asmodeusex ocenił(a) ten film na: 8

  nudecroft Teraz w szkołach uczą historii z "Mein Kampf"? :)

 • Paula54321 ocenił(a) ten film na: 2

  nudecroft Kłobuczynie, 43 w Borze Kunowskim, 13 w Stoczku Węgrowskim, 25 w Cisach, 22 w Biłgoraju , ponad 1000 osób ze Lwowa skazanych za pomaganie Żydom na zagładę w obozie koncentracyjnym w Bełżcu.

  19 XI 1940 r. w Warszawie, w chwili przerzucania przez mur getta worka z chlebem, zamordowany został Polak o nie ustalonym nazwisku (wypadek odnotowany przez Ringelbluma).

  4 XII 1941 r. w Nowym Targu, woj. krakowskie, Niemcy rozstrzelali b. oficera i dyrektora banku w Łodzi, Mieczysława Jarowskiego, który nie chciał rozstać się ze swoją żoną Żydówką. Wraz z nim rozstrzelano jego żonę i syna.

  W 1941 r. za udział w akcji pomagania Żydom zginęli w Oświęcimiu administrator diecezji lubelskiej ksiądz Zygmunt Surdacki (ur. 1905 r.) i ojciec Anicet (Wojciech Kopliński, ur. w 1875 r.), kapucyn z konwentu warszawskiego przy ul. Miodowej w Warszawie.

  3 VII 1942 r. w hallu Sądów w Warszawie zostali aresztowani . utrzymywanie kontaktów z gettem warszawskim i przynależność do organizacji „Polscy Socjaliści", Tadeusz Koral „Krzysztof" Ferdynand Grzesik. Prowadzili oni w getcie szkolenie z dziedziny dywersji i sabotażu. Grzesik został powieszony na Lesznie wśród 50 z Pawiaka 15 X 1942 r., a Koral przebywał w 7 obozach.

  21 VII 1942 r. zginął w getcie warszawskim, rozstrzelany wspólnie z gronem lekarzy żydowskich, wybitny chirurg, prof. Uniwersytetu Poznańskiego, dr Franciszek Raszeja, podczas udzielania pomocy lekarskiej choremu Żydowi.

  W sierpniu 1942 r. przy dostarczaniu żywności do getta warszawskiego zastrzelonych zostało kilku Polaków (wypadek odnotowany przez Ringelbluma).

  W listopadzie 1942 r. za pomoc Żydom została wymordowana cała polska wieś Obórki , położona w pow. Łuck ,b. woj. wołyńskie. Zginęło 22 rodziny. Z całej wsi uratowały się tylko 2 osoby. Wieś spalono , a następnie zaorano.

  Jesienią 1942 r. w czasie wysiedlania Żydów z Chmielnika, Woj. kieleckie, został aresztowany, a następnie rozstrzelany Antoni Szczygielski ze wsi Szyszczyce pod zarzutem zbliżenia się do getta, co było zakazane. Pod takim samym zarzutem został zatrzymany w Chmielniku, a następnie zastrzelony Witold Jędrusik, lat ok. 25. Doprowadził go na posterunek policji niemieckiej Żyd Szaje Fastak, będący na usługach gestapo i tropiący Żydów oraz pomagających im Polaków. Za kolaborację został zlikwidowany przez partyzantkę.

  4 XII 1942 r. w pow. przeworskim, woj. rzeszowskie, rozstrzelani zostali za pomoc i przechowywanie przez wieś kilkunastu miejscowych Żydów Wincenty i Emilia Lewandowscy, Jakub i Zofia Kuszek, Zofia Kubicka z Pantalowic, Aleksander Dusza z Hadli Szklarskich.

  6 XII 1942 r. w Ciepielowie Starym, pow. Lipsko, woj. kieleckie, zmotoryzowany oddział SS pod dowództwem podoficera Biernera spalił żywcem 21 rolników podejrzanych o przechowywanie Żydów. Zginęli: małżeństwo Kosiorów: Władysław, lat 42, jego żona Karolina, lat 40, oraz sześcioro ich dzieci: Aleksander, lat 18, Tadeusz, lat 16, Władysława, lat 14, Mieczysław, lat 12, Irena, lat 10, Adam, lat 6 (wraz z Kosiorami zamordowano dwóch ukrywanych przez nich Żydów); małżeństwo Kowalskich: Adam, lat 47, jego żona Bronisława, lat 40, oraz pięcioro dzieci: Janina, lat 16, Zofia, lat 12, Stefan, lat 6, Henryk, lat 4, Tadeusz, l rok; małżeństwo Obuchiewiczów: Piotr, lat 58, jego żona Helena, lat 35, oraz czworo dzieci: Władysław, lat 6, Zofia, lat 3, Janina, lat 2, niemowlę, 7 mieś. Rodziny Kowalskich i Obuchiewiczów spalano żywcem w jednoizbowym domu Piotra Obuchiewicza. Rodzinę Kosiorów i dwóch nieznanych Żydów spalono w stodole Władysława Kosiora. Z płonącej stodoły próbował zbiec 16-letni Tadeusz Kosior, esesmani pochwycili go jednak i żywego wrzucili do płonącej stodoły.

  6 XII 1942 r. w Rekówce, w pobliżu Ciepielowa, pow. Lipsko, woj. kieleckie, ten sam oddział SS pod dowództwem podoficera Biernera spalił żywcem 10 miejscowych rolników oskarżonych o przechowywanie Żydów. Zginęli: Piotr Skoczyłaś, lat 58, jego córka Leokadia, lat 8, jego zięć Stanisław Kosior, lat 40, jego żona Marianna, lat 27, oraz dzieci Kosiorów: Jan, lat 8, Mieczysław, lat 5, Marian, lat 4, Teresa, lat 3, ponadto teściowa Marianna Kościńska, lat 68 (matka Kosiora), oraz Henryka Kordula (córka sąsiada, która znalazła się przypadkowo), lat 13. Ofiary zamordowano na klepisku w stodole, a stodołę spalono.

  10 XII 1942 r. w Woli Przybysławskiej, pow. Puławy, woj. lubelskie, hitlerowcy rozstrzelali za przechowywanie Żydów: Władysława Abramka, lat 20, Anielę Aftykę, lat 52, Józefa Aftykę, lat 54, Zofię Aftykę, lat 17, Mariannę Aftykę, lat 14, Czesława Gawrona, lat 20, Leonarda Gawrona, lat 21, Stanisława Kamińskiego, lat 21. Zwłoki ofiar wrzucono do dołu wykopanego na miejscu egzekucji.

  14 XII 1942 r. wymordowana została rodzina Osojców ze wsi Okół, pow. Lipsko, woj. kieleckie. Zostali wówczas rozstrzelani, a następnie spaleni Franciszek Osojca, jego żona Aniela oraz dwuletnie dziecko. Powód zabójstwa: Osojca udzielał pomocy ukrywającej się Żydówce.

  W lutym 1943 r, został zamordowany za ukrywanie dwóch Żydów Stanisław Balicki ze wsi Siemianówka, pow. Lwów.

  5 III 1943 r. w Wierzchowisku, pow. Olkusz, woj. krakowskie, za udzielenie schronienia Żydowi ponieśli śmierć Franciszek i Jan Paneczko.

  13 III 1943 r., w odwet za przechowywanie Żydów, zamordowano ok. 30 osób ze wsi Przewrotne, pow. Rzeszów. Zginęli wówczas: Michał Gaweł (ur. w 1903 r.), Wojciech Brudź (ur. w 1902 r.), Andrzej Drąg (ur. w 1901 r.), Wojciech Pomykała (ur. w 1917 r.), Łukasz Pomykała (ur. w 1876 r.). Antoni Brudź (ur. w 1919 r.), Walenty Brudź (ur. w 1942 r..), Franciszek Wanoska (ur. w 1925 r.), Franciszek Wilk (ur. w 1902 r.), Józef Wilk (ur. w 1913 r.), Jan Wilk (ur. w 1916 r.), Jan Walc (ur. w 1898 r.), Adam Organiściak (ur. w 1880 r.), Józef Organiściak (ur. w 1912 r.), Aniela Organiściak (lat 34), Andrzej Organiściak (ur. w 1912 r.), Antoni Rusin (ur. w 1902 r.). Nazwisk pozostałych nie udało się ustalić. Wszystkie rozstrzelane osoby zostały pochowane we wspólnej mogile na cmentarzu w Przewrotnem.

  15 III 1943 r. w Siedliskach, pow. Miechów, woj. krakowskie, niemiecka żandarmeria wymordowała za ukrywanie Żydów całą rodzinę rolnika Baranka: Wincentego Baranka, lat 44, jego żonę Łucję, lat 35, ich dwóch synów Henryka, lat 12, i Tadeusza, lat 9, a także matkę Barankowej - Katarzynę Kopciową, lat 58, oraz 4 osoby z ukrywającej się rodziny żydowskiej Koplewiczów.

  W okresie powstania w getcie warszawskim w akcjach solidarnościowych pod murami getta i na jego terenie polegli w walce z Niemcami żołnierze AK - Józef Wilk („Orlik"), Eugeniusz Morawski („Miodek"), żołnierze KB - Roman, Wacław i Zbigniew Iwańscy, kapral Wincenty Jędrychowski („Karuś"), Pilichowski („Czapla"), żołnierz GL - Jerzy Lemer („Mietek"). Kilkunastu odniosło rany.

  10 VI 1943 r. w odwet za ukrywanie Żydów hitlerowcy dokonali krwawej egzekucji we wsi Hucisko koło Głogowa Małopolskiego. Jej ofiarą padło 21 osób: Franciszek Drąg (ur. w 1912 r.), Józef Słuja (ur. w 1912 r.), Józef Gut (ur. w 1922 r.), Marcin Gut (ur. w 1897 r.), Jakub Rumak (ur. w 1909 r.), Józef ; Rumak (ur. w 1912 r.), Jadwiga Aczalik (ur. w 1902 r.), Zofia Dworak (ur. w 1891 r.), Jan Dworak (ur. w 1914 r.), Adam Baran (ur. 1914 r.), Michał Dworak (ur. w 1886 r.), Maria Dworak (ur. " 1881 r.), Anna Dworak (ur. w 1913 r.), Szczepan Baran (ur. w 1907 r.), Adam Gut (ur. w 1912 r.), Katarzyna Dworak (ur. w 1883 r.), Anna Dworak (ur. w 1922 r.), Stefania Dworak (ur. 1927 r.), Franciszek Beskur (ur. w 1908 r.), Adam Susich (ur.1890), Marcin Kolano (ur. w 1907 r.)

  28 VI 1943 r. w Cegłowie i we wsi Cisie, pow. Mińsk Mazowiecki, woj. warszawskie, podczas wielkiej obławy żandarmeria, SS i gestapo wymordowały 25 Polaków, w większości kolejarzy, za ukrywanie Żydów. Zginęli wówczas: Aleksandra Araszkiewicz, Henryk Geregra, Marcin Dąbrowski, Franciszek Fiutkowski, Aleksander Gąsior, Rozalia Jaworska z 2-letnią córką, Tadeusz Lipiński, Zygmunt Małus, Sylweriusz Płatek, Tomasz Płatek, Stanisław Peżyk, Edward Rżysko, Piotr Smater, Eugeniusz Skwieciński, Marian Smater, Władysław Saski, Jan Szczęsny, Józefa Szyperska, Jan Wąsowski, Aleksandra Wąsowska, Mieczysław Wąsowski, Władysław Wójcicki, Jan Zagańczyk, Ludwik Zając. Wieś Cisie została spalona. Wraz z Polakami zginęło 4 Żydów.

  29 VI 1943 r. w Poizdowie-Kolonii, pow. Radzyń Podlaski, woj. lubelskie, żandarmeria z Kocka rozstrzelała za ukrywanie Żydów 5 Polaków z Poizdowa - 2 dzieci w wieku l i 13 lat, 2 kobiety, l rolnika.

  18 IX 1943 r. w Białymstoku za pomoc okazaną Żydom hitlerowcy wymordowali rodzinę Sawickich i spokrewnione z nią trzy rodziny: Długołęckich, Szaszków i Puchalskich ,razem z małymi dziećmi 22 osoby. Czesław Sawicki, ps. „Wytrwały", za wyrabianie fałszywych dokumentów został aresztowany i zamęczony w więzieniu. Z jego rodziny zostali zamordowani: Wincenty Sawicki, ojciec Czesława, lat 70, Anna Sawicka - matka, lat 65, Jadwiga Sawicka - siostra, lat 20, Regina Długołęcka z domu Sawicka - siostra, Długołęcki - mąż Reginy, Teresa Długołęcka -córka Reginy, lat 7, Lucyna Długołęcka - córka Reginy, lat 4, Maria Wasilewska z domu Sawicka i jej czterech synów, Stanisław Szaszko - brat Marii Sawickiej, żony Czesława Sawickiego, Maria Szaszko - żona Stanisława, Antoni Szaszko - brat Marii, Szaszko (brak imienia) - żona Antoniego w 7 miesiącu ciąży, Wiesław Szaszko - syn Antoniego, lat 3, Józefa Puchalska z domu Szaszko — siostra Marii. Antoni Puchalski - mąż Józefy, Jerzy Puchalski - syn Antonlego, lat 6, Stefania Puchalska - matka Antoniego, lat 68.

  Luty 1944 . Za udzielanie schronienia i opieki ok. 100 Żydom zbiegłym z obozu i ukrywającym się w okolicznych lasach, hitlerowcy wraz z oddziałem faszystów ukraińskich z dywizji SS -Galizien wymordowali i spalili żywcem ponad 1000 mieszkańców polskiej wsi Huty Pieniackiej , pow.Brody, b.woj. tarnopolskie. Wraz z ludnością spalono inwentarz żywy oraz wszystkie zabudowania w liczbie 172.

  w sierpniu 1944 r. za przechowywanie Żydów wymordowane zostały w czasie rzezi warszawskiej Woli wszystkie siostry zakonne szarytki, które prowadziły przytułek mieszczący się przed utworzeniem getta w Warszawie przy ul. Dzielnej 37/38, a potem Nowym Mieście przy kościele Najświętszej Marii Panny. Zginęło 8 sióstr: Zofia Dziewanowska (ur. w 1879 r.), Helena Jezierska (ur. 1876 r.), Zofia Kowalczyk (ur. w 1867 r.), Anna Apolonia Motz ( ur. w 1875 r.), Maria (Marianna) Nadolska (ur. w 1880 r.), Józefa Ogrodowicz (ur. w 1887 r.), Aurelia Pomierny (ur. w 1879 r.), Maria Florentyna Wilman (ur. w 1883 r.).

  W sierpniu 1944 r. w Szynwałdzie, pow. Tarnów, woj. krakowskie, zamordowany został za ukrywanie Żydów i jeńca radzieckiego miejscowy rolnik Stanisław Kopacz.

  13 XI 1944 r. w obozie w Mauthausen, filii LINZ III, zmarł na skutek śmiertelnego pobicia Czesław Luc (ur. w 1909 r.),nr oboz. 92387. Przyłapano go na dostarczaniu żywności dla Żydów obozie.

  W 1944 r. w Paprotni, pow. Garwolin, woj. warszawskie, został rozstrzelany za pomoc okazywaną 6 Żydom i 2 partyzantom radzieckim Wacław Kurek. Wraz z nim ponieśli śmierć: Jan Rzeszotek, mieszkaniec wsi Strych, Kobot, mieszkaniec wsi Piotrowice, Zygan, mieszkaniec wsi Piotrowice, jeniec radziecki i 4 Żydów.

  A oto, kilka przykładów pomocy udzielanej Żydom przez Polaków i ponoszonych w związku z tym ofiar z terenu Przemyśla i okolic:

  Pomoc dla ludności żydowskiej trwała od początku okupacji miasta do jej zakończenia. Prezydent miasta Władysław Baldini interweniował u gen. Strecciusa w sprawie aresztowania i egzekucji Żydów we wrześniu 1939 roku. Przewodniczący Polskiego Komitetu Opieki Roman Kroguleski zdołał odwlec na przełomie lat 1941/42 przesiedlenie ludności żydowskiej i utworzenie zamkniętej dzielnicy. Biskup katolicki obrządku łacińskiego Franciszek Barda interweniował w lipcu 1942 roku u komisarza miasta B.Gisselmana w sprawie pozostawienia części ludności żydowskiej poza gettem. Od lipca 1942 do lipca 1944 niesienie pomocy odbywało się tajnie przez polskie organizacje konspiracyjne. Komenda Obwodu Armii Krajowej , Powiatowa Delegatura Rządu, a od września 1943 placówka Okręgowej Rady Pomocy Żydom "Żegota" dostarczały fałszywych dokumentów osobistych i żywności do dzielnicy, a następnie pomagały osobom i instytucjom ukrywającym Żydów oraz osłaniały je przed donosicielami. Główny ciężar ratowania osób pochodzenia żydowskiego spoczywał jednak na osobach prywatnych. Rodzina Piotra Janowskiego ukrywała 18 osób, Józefa Wojdylaka 9 osób , Edwarda Saluka 8 osób, Siostry Sercanki 12 osób. Działalność ta pociągała za sobą ofiary. Pierwsze egzekucje odbyły się na początku lipca 1941 przy ulicy Dworskiego za ukrywanie Żydów - komunistów, następnie za ukrywanie rodzin żydowskich - w lipcu i sierpniu 1942 w Grochowcach, w latach 1943-1944 przy ul. Iwaszkiewicza i na cmentarzach przy ul.Słowackiego oraz w 1944 na forcie lipowickim. Ofiarami były nie tylko osoby dorosłe ale także małe dzieci . Znany jest z relacji świadka żydowskiego zeznającego w czasie procesu Eichmanna w Jerozolimie, przypadek rozstrzelania 8-osobowej rodziny polskiej w Przemyślu za ukrywanie jednego dziecka żydowskiego . Pierwsza publiczna egzekucja ludności polskiej na terenie miasta to stracenie 6 września 1943 roku Michała Kruka i innych za pomoc udzieloną Żydom. Ogółem na terenie miasta i najbliższej okolicy uratowano 415 osób narodowości żydowskiej (w tym 60 dzieci) w odwet za co Niemcy zamordowali 568 osób narodowości polskiej.

 • Paula54321 Widać, że coś wiesz na ten temat.

 • Paula54321 ocenił(a) ten film na: 2

  nudecroft Tak to prawda od jakiegoś czasu się tym interesuję. Widzisz na tej liście powyżej jest wieś Hucisko i tak się składa że moja mama się tam wychowywała i opowiadała mi jak oficerowie Niemieccy topili w studni Polaków za pomoc żydom. A ta cała studnia znajdowała się na domiar złego za domem rodzinnym mojej mamy. Ta cała lista to jest mało było więcej takich bestialskich napadów na Polaków Polskiego pochodzenia i na Polaków żydowskiego pochodzenia które jeszcze nie zostały w żaden sposób odnotowanych !..

 • Paula54321 Bo to prawda, za pomoc Żydowi Polakowi groziła śmierć.

 • btc5 ocenił(a) ten film na: 3

  nudecroft Za szabrowanie zydowskich mieszkan tez grozila smierc, a mimo to polacy to robili.
  Wiec to nie jest argument.
  Polacy byli przed wojna biedniejsi od zydów dlatego kolaborowali z nazistami aby ich zabijać i sie wzbogacac. Po wojnie nie chcieli oddac zydom tego co ocaleli zydzi im dali na przechowanie,. Oto prawdziwy obraz polaczka antysemity.

 • btc5 Nie, mylisz się. Skoro tak twierdzisz to znaczy że nie jesteś Polakiem. Gadasz bzdury jeśli byli tacy co kolaborowali z Niemcami to też prawdopodobnie żydzi. Żydzi swoich nękali i pałowali ich a poza tym Polacy na równi z żydami byli prześladowani przez Niemców a nie jakichś tam nazistów o których mówisz. Poza tym człowieku sam się obnażasz i pokazujesz ze złej strony pisząc takie brednie. Polacy nigdy nie zabijali żydów tylko Niemcy. Nie jesteś Polakiem więc zamilcz.

 • Badrek ocenił(a) ten film na: 8

  nudecroft Tiaaaa.
  Polacy mają najwięcej tytułów sprawiedliwych wśród narodów świata, bo w Polsce było najwięcej Żydów. Polacy mieli przed wojną 3 miliony, Holendrzy 140 tysięcy Żydów, zaś liczba SWNS u Polaków to niecałe 7 tysięcy, u Holendrów niecałe 6. Różnica jest PORAŻAJĄCA na korzyść Holendrów, jedyne co zmienia sytuację to to, że w Polsce była cięższa okupacja (choć w Holandii i tak było gorzej niż w Belgii, Danii czy Francji). Tak, po uwzględnieniu nie tylko liczby odznaczeń, ale także liczby Żydów Polaków przescignely także takie nacje jak Norwegowie, Albańczycy, Francuzi (tak!), Litwini, Duńczycy, Grecy, Włosi, Jugosłowianie i Belgowie. Czyli Polska sytuuje się w połowie stawki, na 11 miejscu. Polacy również mordowali Żydów - Jedwabnem, Wąsocz i wiele innych miejscowości na Podlasiu, gdzie dochodziło do pogromow ludności żydowskiej, pogrom wielkanocny w 1940 i inne przypadki. Różnica jest taka, że poza policja granatowa udziału w mordach nie brały organy państwa kolaboracyjnego, jak we Francji wobec czego apologeci polskiego ratowania żydów mogą się jako tako wybronić

 • Badrek Masz błędne informacje co do Jedwabnem bo to nie Polacy mordowali tam Żydów tylko Niemcy. To była niemiecka prowokacja. Znalazł się świadek który to potwierdził ze to Niemcy zrobili. Bardzo dziwne że o tym nie wiedziałeś.

  Skoro masz błędne informacje to nie wypowiadaj się bo tylko robisz niepotrzebny szum wokół tego i wprowadzasz w błąd innych niedoinformowanych.

 • btc5 ocenił(a) ten film na: 3

  nudecroft Polacy ratujacy zydów to byla mniejszosc. Znacznie wiecej zydow polacy zabili albo wydali niemcom, polecam obszerne opracowanie o tym:

  Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom I i II [Barbara Engelking, Jan Grabowski]

  Po zakonczeniu wojny polacy urzadzali pogromy antyżydowskie i na znak powracajacych do miast zydów mowili "to oni jeszcze zyja?" najlepiej swiadczy o polskim antysemityzmie.