PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=105924}
6,2 407
ocen
6,2 10 1 407
Markheim
powrót do forum filmu Markheim

Zbrodnia i kara

ocenił(a) film na 7

ARCHIWUM GROZY lub jak ktoś woli opowieści niesamowite...MARKHEIM z 1971 roku w reżyserii i scenariusz Janusza Majewskiego na podstawie opowiadania Roberta Louisa Stevensona.Przepiękna dekoracja wnętrz z doskonałą muzyką Bohdana Mazurka. Spotykają się dwie osobowości kina Bardini i Kamas. Scena pierwsza otwiera film wjazd karety pięknie rzeźbionej,tajemniczej z woźnicą niemym.Do sklepu antykwariusza (znakomity Bardini) przychodzi młody hulaka Markheim (doskonały Kamas) spowici senną marą roztrząsamy zagadnienia walki dobra ze złem,kto ma prawo żyć,kogo możemy unicestwić,dwoistości natury ludzkiej,dylematy Roskolnikowa....Polecam

ocenił(a) film na 5
nemezis1212

Może i jest tu zawarty taki dylemat, ale - moim zdaniem - Majewski niepotrzebnie zainwestował więcej w scenografię niż w psychologię postaci.

ocenił(a) film na 7
Krzypur

Drążysz temat dobrze...Moim zdaniem bogactwo i przepych scenografii jest istotny z dwóch powodów po pierwsze to antykwariat, sprzedamy lub kupimy, szczególne miejsce, przedmioty z duszą, pamiątki rodzinne wysprzedawany majątek, antykwariusz musi mieć czym handlować. Przepych to pragnienie, które czyni nas lepszych w oczach innych, świadczy o dobrej sytuacji...nie musimy się czegoś wyrzekać. Spotkanie Antykwariusza z Markheimem to pojedynek o duszę, przy czym jeden kusi i pokazuje świat "mamony" z jego całym inwentarzem a Markheim może to dostać, ma to na wyciągnięcie ręki z nożem...Wciąż jest na rozdrożu, wciąż jeszcze rozważa dylematy, wciąż spogląda na bogactwo, w rozmowie z alter ego pada tekst "Nędza wykoślawia, wykoleja, kark przygniata do ziemi"....Psychologia postaci przytłacza ciężką atmosferą duetu Bardini - Kamas...ale to moje zdanie.

ocenił(a) film na 5
nemezis1212

Rozumiem, w czym tkwi istota tej nowel, problem w tym, że jej realizacja do mnie nie przemówiła.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones