Do wszystkich, którzy mówią, że Matrix 2 nie ma treści!

użytkownik usunięty

Matrix to freudowski symbol falliczny, który wyraźnie odzwierciedla się w akcji w Zionie (zresztą jak już piszę o Zionie, zauważcie, że Zion ma 4 litery, a 2+2=4 - czyli podstawowe prawo Wszechświata). Neo jest natomiast symbolem Niepokalanego Poczęcia i czystości duchowej (widać to wyraźnie w jego stylu ubierania, czyż nie?). Bracia bliźniacy to bardzo wyraźne odwołanie do historii Kaina i Abla! Trinity to oczywiście Trójca (nie, nie Święta). A Morpheus to oczywiste odwołanie do greckiej mitologii, czyli innymi słowy do mitu o Demeter i Korze i Wyprawy po Złote Runo (w tym miejscu należałoby jeszcze przypomnieć "Antygonę" Sofoklesa)...

I teraz przechodzimy do konkretów: całość to parafraza wymienionych powyżej dwóch mitów: Demeter i Kora to matka i córka (tutaj symbolizowana przez Agentów Smithów, tyle że nie jako córka, a jako ojciec i syn - Ojciec to Agent Smith z części pierwszej Matrixa, a synowie to oczywiście klony w części drugiej), Złotym Runem jest oczywiście poszukiwanie prawdy i wartości. Agent Smith (Demeter) po traumatycznym przeżyciu w części pierwszej (porwanie Kory przez Hadesa) rozpacza i zamyka Neo (symbol czystości duchowej) w nowym piekle Zionie (Hadesie). Neo w tym momencie możemy potraktować jako Herkulesa który wchodzi do czeluści piekielnych aby wykonać swoje zadanie, czyli złapać Cerbera (zauważcie, że Cerber ma trzy głowy! Pamiętacie co pisałem o Trinity? "Trójca" Teraz już wiecie - Trinity jest zdrajczynią i szpiegiem). Neo (Herkules) oczywiście nie domyśla się ze jest zdradzony przez kogoś kogo kocha (głęboki watek romantyczny i emocjonalny, wyraźne odwołanie do mitu o Herkulesie i jego żonie Dejanirze). Trinity jak już napisałem, mimo że jest szpiegiem i zdrajczynią (tak jak Dejanira - mit o Szacie Dejaniry(*) która zabija Herkulesa. Dejanira widząc co zrobiła popełnia samobójstwo) jest jednak postacią tragiczną, udaje miłość i zdradza ukochanego nie ze złej woli lecz w wyniku... ale nie uprzedzajmy wypadków - cześć trzecia Matrixa niedługo (w której to pojawi się wspomniany już wcześniej element tragedii Sofoklesa: Antygony. Postać Trinity nieoczekiwanie ewoluuje z Dejaniry do Antygony, która sprzeciwi się odgórnym nakazom swojego Twórcy i spróbuje uratować Neo - wyraźnie widać jak Trinity wybiera prawa miłości (u Sofoklesa prawa Boskie) od praw programu (u Sofoklesa praw ludzkich). Sami zgadnijcie kim jest Kreon!

Ale chyba już trochę za dużo zdradzam, wiec na zakończenie: Jak widać, Matrix Reaktywacja to głębokie przesłanie zawierające ponadczasowe elementy prawdy, cierpienia oraz mądrości głęboko oparte na klasycznych przemyśleniach wielkich myślicieli i przekazów sprzed tysięcy lat.

6

    Zgłoś nadużycie

    Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: