PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=896}

Miś

7,8 340 366
ocen
7,8 10 1 340366
8,2 38
ocen krytyków
Miś
powrót do forum filmu Miś

Genialny pod każdym względem - fabuły, obsady dialogów, itp, aczkolwiek widzowie poniżej mniej więcej 32 roku życia mogą nie łapać wszystkich niuansów

ocenił(a) film na 8
Pilot_friend

Najważniejsza scena w tym filmie, to dla mnie ostatnia scena, gdy Ewa Bem zaczyna śpiewać bodaj jedną z najpiękniejszych polskich kolęd, i to jeszcze w tak przepięknej wersji. Gdy stary węglarz prawi czym jest tradycja i dlaczego nie można nazwać dziecka tym imieniem. Kilka zdań, które całkowicie obalają chory system PRLu oraz krytykuje społczeństwo, które nie patrzy na to co istotne w życiu. I jeszcze ta słomiana kukła na linie, która pęka, kukła wlatuje w breję i rozbryzguje błockiem dookoła, błoto rozbryzguje się na "kolendnikach", ale ci ciągle śpiewają bo trwają w tradycji do końca. Dla mnie to najwspanialsza i najdonioślejsza scena w polskim filmie.

ocenił(a) film na 10
stadnicki82

No ten kontrast z resztą filmu jest świetny

ocenił(a) film na 10
stadnicki82

Bo to tak naprawdę mądry film!

ocenił(a) film na 9
stadnicki82

Uwielbiam tą kolędę z Misia. Ostatnio puścili film w Wigilię, tak nieco później, już po wieczerzy... Słuchanie tego wspaniałego utworu w ten wyjątkowy dzień to przeżycie wprost niezapomniane. Ta scena jest ponadczasowa.

ocenił(a) film na 10
Lucas207

To prawda! Do tego te dialogi, gra aktorów, charakteryzacja... mistrzostwo!

stadnicki82

Popieram, ten monolog o tradycji przecudny, ten kto to wymyślił ten tekst, bez dwóch zdań Oskar.

ocenił(a) film na 10
Pilot_friend

Wywiad z Kentem Washingtonem

http://sport.se.pl/inne-sporty/koszykowka/koszykarz-z-misia-wciaz-kocha-polske_3 54440.html

ocenił(a) film na 10
giovanni50

Dzięki!

ocenił(a) film na 3
Pilot_friend

Rocznik '85. W końcu go obejrzałem, wcześniej widziałem tylko urywki. Niestety nie przypadł mi do gustu, a dodam iż lubię stare polskie "dobre" komedie i ogólnie stare kino, nawet to przedwojenne. 81% w Twoim guście, no chyba jednak nie.

ocenił(a) film na 10
van_der

Normalne, przecież dziwne byłoby gdyby nagle wszyscy lubili te same filmy:)

ocenił(a) film na 9
Pilot_friend

Mogą łapać- pozdrawia rocznik '86 ;)

ocenił(a) film na 10
Morska_Bryza

I tak trzymać

ocenił(a) film na 4
Pilot_friend

Jak dla mnie film raczej słaby. Może jak go kiedyś obejrzę raz jeszcze to stwierdzę, że jest lepszy. Główny wątek fabularny w filmie, z dalszej perspektywy ma potencjał na dobry film. Niestety (wg. mnie) film jest nastawiony na krótkie sceny, które mają śmieszyć, być może parodiować czasy PRL, a nie na samą fabułę. Czytam sobie opisy scen, które śmieszą widzów i nie wiem co w nich jest śmiesznego. Pewnie problem jest w tym, że to nie moje czasy. Żeby był przykład, to niech będzie z baleronem, gdy ojciec pokazuje synowi, patrz to jest baleron. Wiem, że był wtedy problem z pewnymi artykułami, ale jeżeli to ma być z wyolbrzymienie tamtych czasów i być zabawne, to jak dla mnie nic śmiesznego, po prostu to nie jest śmieszne. Jeżeli mam na to spojrzeć jak na prawdę, bo tak było, to raczej jest przykre, że kiedyś nasze społeczeństwo żyło w tak przerąbanych czasach, a teraz nie potrafimy uszanować tego co mamy. Reasumując, taka jest psychologia człowieka, trzeba było to przeżyć, żeby się teraz z tego śmiać. Jak to nawet się mawia, gdy przydarzy się coś komuś złego "jeszcze kiedyś się będziemy z tego śmiać". Albo ucho prezesa jest dobrym przykładem, teraz śmieszy ale kiedyś to będzie raczej kolejny dziwny twór, którego nie będzie wiadomo jak interpretować bez instrukcji obsługi dla kolejnych pokoleń, ale które nawet z instrukcją obsługi nie będą śmieszyć, tylko pozwoli się zrozumieć. Taka jest moja opinia, pozdrawia '87.

ocenił(a) film na 10
Librus

Powiem tak. jedni lubią takie filmy, inni takie. Ja ten film uwielbiam jako całość i w kawałkach. Tamte czasy pamiętam, a film zawsze mi się fajnie ogląda. jeżeli Tobie nie, to nie jest to ani dobre, ani złe, bo przecież to nie ma dla nas żadnego znaczenia, kto co za ścianą ogląda. :) Pozdrawiam

Pilot_friend

Zgadzam się, może kiedyś te żarty bawiły, teraz już nie. Może dwa, trzy razy się uśmiechnęłam...

ocenił(a) film na 3
Librus

Prawda jest taka, że film średni. Czasy były absurdalne, to kpina bawiła bo się własne treści podkładało. 3 raz oglądam i ostatni.

ocenił(a) film na 3
Pilot_friend

Dowcip mierny. Chaotyczne. W PRLu bawił, po 3 dekadach przestał.

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Sorry, dla mnie wciąż jest świetny, teksty nieśmiertelne

ocenił(a) film na 3
ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

OK. Pzdr

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Alston a gdzie tam jest chaos?Wszystkie gagi są powiązane.Powiadasz ze dowcip mierny.W Misiu chodzi o absurd czy to sytuacyjny czy tez dialogowy.Po prostu nie łapiesz tego.Polska jest właśnie takim krajem,i nic się nie zmieniło do tej pory.Bareja,Tym i inni wyłapywali to i przenieśli na celuloid. W tych czasach jedynie Marek Koterski łowi takie wisienki,ale brakuje mu co nie co do Barei.
ps.Nie zabieraj się nawet za Pythonów,możesz nie "zdanżać" z reakcją.

ocenił(a) film na 3
kalifkol

Kakol, Misia oglądałem, gdy byłeś w zamyśle rodziców, w osiemdziesiątych. Wówczas mnie bawił, teraz z takiego humoru wyrosłem. Pogódź się z faktem, że odmienność ocen niekoniecznie świadczy na twoją korzyść. Jeżeli rozumiesz co ci sugeruję. Bo poprzedniego posta ewidentnie nie skumałeś.

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

I co mam ci odpowiedzieć?
"Kakol, Misia oglądałem, gdy byłeś w zamyśle rodziców, w osiemdziesiątych."-Dowcip mierny.
" Wówczas mnie bawił, teraz z takiego humoru wyrosłem."-Za to lubisz Marsjanie atakują,być może ci przypasował intelektualnie ten jedyny nieudany film Burtona.
" Pogódź się z faktem, że odmienność ocen niekoniecznie świadczy na twoją korzyść."-Tutaj dałeś ciała.Wpadłeś do kociołka ,gdzie oceny Misia optują miedzy 8 a 10.Tylko nieliczne osoby ,tak jak ty,odbierają ten film na trzy lub niżej."Jeżeli rozumiesz co ci sugeruję".
I to na tyle.

ocenił(a) film na 3
kalifkol

Ad 2. Nie myl oceny z lubieniem, to drugie dotyczy czegoś powtarzalnego. Co ma piernik do wiatraka? Czy Ty nie widzisz ze nonnstop czepiasz się kogoś za odmienność ocen? To świadczy o słabości, niepewności Twoich. I po cholerkę ci te ataki personalne?
Ad 3. Nie zrozumiałeś i to podwójnie. Po pierwsze, to jest zasada ogólna i z taką funkcją została użyta. Niekoniecznie czyli z małym kwantyfikatorem, jeżeli to będzie czytelniejsze. Mnie po prostu ten film już nie bawi. Bawił, przestał, pogódz się z tym ☺

ocenił(a) film na 3
kalifkol

Cieszy mnie zaintersowanie moją osobą, co oglądam i jak oceniam. Własnego życia nie masz, czy tylko Ci się nudzi?

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Jeśli Mis już ciebie nie bawi, to po kiego się udzielasz? Własnego życia nie masz,czy tylko ci się nudzi?
Napisałeś ze dowcip mierny,chaotyczne. W PRLu bawił, po 3 dekadach przestał. To co teraz smutki wylewasz? Więc jak ci się nudzi to wyjedź ,na grzyby pojedź.
Tyle w temacie

ocenił(a) film na 3
kalifkol

Robię to, bo mogę. Ty nie masz na to żadnego wpływu. Bardzo Cię to widać boli. No i w przypływie emocji nie dostrzegasz, że to ty się czepiasz innej osoby, śledzisz moje oceny etc. Naprawdę zabawne było oglądać jak się wijesz. Musisz jeszcze popracować nad oryginalnością riposty, na razie cieniutko. Bez odbioru.

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Więc jednak wylewasz smutki,znajdź sobie temat z Gibsonem i będzie git.

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Dowcip mierny? Co Ty tam wiesz, nudziarzu.

ocenił(a) film na 10
Alston_Alston

Idi na xuj

ocenił(a) film na 8
Alston_Alston

Ten film jest słodko- gorzki, to nie tylko komedia. To także, a może przede wszystkim, zjadliwa satyra na cały system, który oplutł ten, i nie tylko ten, kraj. Nadal śmieszy, natomiast jsi ktoś nie lubi takiego humoru, to już inna sprawa, natomiast film zagrany perfekcyjnie, i choćby z tegonpowodu należą mu się ukłony. Jest wybitnie ponadczasowy pokazując przywary społeczeństwa, naprawdę uniwersalne, a to, że na tle groteskowego socrealizmu, dodaję smaczku.

ocenił(a) film na 10
Pilot_friend

Zgadzam się. Ponadczasowy. Można wracać do tego filmu i za każdym razem bawi tak samo.

ocenił(a) film na 10
quardas

Tak jest! Pozdrawiam!

Pilot_friend

Kupiłem oryginał na DVD w 2001 roku! Teraz są czasy prawa und psychiatrii and polityki! Tekken 8 na Xbox Series X nadchodzi powoli wielkimi krokami! Ryś nudny był! Eutanazja i aborcją tylko oraz kara śmierci!

ocenił(a) film na 8
atari799927176virgin

Co to za bełkot? Piłeś/ćpałeś - nie pisz.

ocenił(a) film na 10
atari799927176virgin

Teraz to byl dopiero Stasiu komedię o covidowych absurdach nakręcił...

ocenił(a) film na 8
Pilot_friend

Jak ktoś miał 32 lata to nawet nie polizał tamtej epoki. Ja przeżyłem w tym systemie lat 10, a i tak wryła mi się w pamięć . Przestałem z matką wiele kolejek i paszport prlowski też miałem.

ocenił(a) film na 10
Remiii

Batrdzo tradne spostrzeżenia! Tsk to wtedy naprawdę wygladalo.... Serdecznie pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
Pilot_friend

W 1986 roku na pewno paszport nie był jakimś niemożliwym problemem, aczkolwiek wszystkie te sprawy ciągnęły się miesiącami. Ojciec razem z kilkoma kolegami zmówili się że popłyną promem, bodaj do Hamburga i w RFN poproszą o azyl. Co ostatecznie się udało. Matce nikt nie robił problemów paszportowych, bo jechała do niego ze mną i bratem, można było zakładać, że już nie wrócimy, choć nic takiego nie miało miejsca. Najdłużej czekało się na niemiecka wizę. Pamiętam szarość DDR, przekraczanie żelaznej kurtyny i kolorowy świat RFN, to było porażające wrażenie, jak podroż do innego świata.

ocenił(a) film na 10
Remiii

Wtedy ludzie mieli nadzieję że gdzieś tam jest ten zachód. magiczny... a teraz go mamy i nic lepszego nie ma więc jak ktoś niezadowolony to nadziei nie ma:)

ocenił(a) film na 10
Pilot_friend

W sedno!Nadzieja umiera ostatnia.

ocenił(a) film na 9
Pilot_friend

Zbrodniczym niuansem jest twój zwrot "Tyle w temacie". Za używanie tej frazy powinno się iść do pierdla, bo to zbrodnia na języku polskim.

ocenił(a) film na 9
Pilot_friend

To zależy. Myślę, że wyłapałam, choć jestem rocznik '91 :)

ocenił(a) film na 8
Pilot_friend

Dla dodania otuchy pastorałka z filmu Miś:
https://www.youtube.com/watch?v=LtktIm--ShM

Nowe wykonanie, to i miś mniejszy. I chociaż różne misie trzymają się naszego kraju mocno, Polska zmienia się pomimo wszystko.
:-)
PS
(ładnie to Stasio Tym napisał. To pewnie zaszczyt, być jego sobowtórem:-)

Lulejże mi, lulej,
we wszechświecie całym
Tyś jest moim królem,
mój Syneczku mały.

Ciebie ja otulę,
Ciebie ja nakarmię,
nim świąteczna nocka
cały świat ogarnie.

Nie płacz mi na przyszłe dni,
gdy Cię spotka krzywda, bieda.
Śpij mi, śpij, lulej mi, ukołysać się daj.

Uśnijże mi, Dziecię,
już oczkami swemi
śnij o całym świecie,
śnij Ty o tej ziemi.

By to była
ziemia spokojna i dobra,
ziemia sprawiedliwa,
wszystkim ludziom szczodra.

Luli la, pięknie gra
fujareczka, fujareczka,
tysiąc gwiazd świeci tak
dla mego Syneczka.

Lulejże mi, lulej,
we wszechświecie całym T
yś jest moim królem,
mój Syneczku mały.

https://www.youtube.com/watch?v=8bEkDAIC_Hk

ocenił(a) film na 10
Pilot_friend

Rocznik 92. Może nie łapię wszystkich niuansów. Oglądałem już N razy i ulubione gagi bawią jeszcze bardziej i nawet wyłapię coś nowego dla mnie. Jest to swego rodzaju dokument przedstawiający tamte czasy i zachowania ludzkie. Można się z niego wiele nauczyć, a jak wiadomo historia lubi się powtarzać.

ocenił(a) film na 10
Pilot_friend

Jam rocznik 90, do tej pory obejrzałem inne dzieła Barei, ale Misia w całości, jeszcze nigdy, przenigdy. Dokonałem tego dopiero dnia wczorajszego. Cały ten film jest po prostu z innej galaktyki. Tamtych czasów nie przeżyłem, ale dużo już się w życiu nasłuchałem od różnych ludzi jak to było, dużo się naczytałem jak to wtedy było. Poziom absurdów zarówno i sytuacyjnych niezwiązanych z fabułą i zarówno z nią powiązanych, jest po prostu przeolbrzymi, dlatego ten film bawi, nawet dziś. Szkoda, że drugiego Barei w kraju nie ma. Mistrza nie zastąpi nikt.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones