PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=896}

Miś

7,8 340 399
ocen
7,8 10 1 340399
8,2 38
ocen krytyków
Miś
powrót do forum filmu Miś

filmy Barei

użytkownik usunięty

Kto uwierzy, że w latach 80 tych oglądanie filmów Barei było ,,obciachowe,,, jego filmy były mało ambitne. Tak wtedy mówiono (krytycy filmowi np.) A on rejestrował rzeczywistość taką, jaka była naprawdę. Stąd jego filmy nie były logiczną całością, ale właśnie luźne scenki, dialogi, np. babć klozetowych czy szatniarek, czy ludzi stojących w kolejce. Tak było naprawdę. Często myślę, jaki film zrobiłby dzisiaj, a miałby co robić, tylko wątpię, czy by mu pozwolono. Wszak niby nie ma cenzury, a jest większy knebel w niektórych tematach niż kiedyś.

ocenił(a) film na 10

Prawda :) wspomnę tylko, że szczególnie "dogryzał" mu Kazimierz Kutz...

użytkownik usunięty
filmowiec102

To jest typowe dla dzisiejszych pseudoautorytetów. Dlatego ,,pseudo,,, że ci, którzy kiedyś robili coś wspaniałego (a robili), dzisiaj robią jakieś bzdety, ale są otoczeni nimbem świętości. Np. Wajda, pamiętam, jak zapytany, dlaczego mało obsadzał Cybulskiego, którego niewątpliwie czekałaby kariera na zachodzie, gdyby tylko chciał wyjechać, no więc Wajda pytany o to , nie dał właściwie jasnej odpowiedzi. A dzisiaj właśnie nieliczne w końcu sceny z Cybulskim w filmach Wajdy są na wagę złota.

użytkownik usunięty

A tak w ogóle dzisiaj żyją i odcinają kupony z tego, co robili ( aktorzy i reżyserzy) w tym wrednym, znienawidzonym PRL -u. Pewnie, że nie było lekko, ale jeśli chodzi o kulturę i naukę, to ciśnie się stwierdzenie: dajcie nam , Polakom wolność, a my pokażemy, co potrafimy. Mamy wolność i pokazujemy.............lepiej nie mówić (pisać)!

ocenił(a) film na 10

Kiedyś za socjalizmu kultura w dużej mierze była w opozycji do władzy, systemu i jednoczyła, pozwalała odetchnąć i śniła swój sen o wolności a to nadawało jej charakteru. Teraz to kasa trzyma ją za gardło, pęd do komercji pod nożem księgowego i tak nasze gwiazdy zamiast błyszczeć przykładem i siłą bledną w nurcie plastykowych reklamówek. Wolałem gdy aktor lub reżyser oddaje nam cząstkę dopracowanego siebie, bo był tego wart a nie tak jak teraz w tandetnych, pozbawionych wyrazu kiczach świecą nazwiskami które nic nie mówią jeśli nie jesteś fanem seriali. Wiem, że mocno generalizuje, ale takie mam odczucia, nie jestem krytykiem i nie siedzę w tym głęboko, tylko pacze z boku.

użytkownik usunięty
domberone

I o to właśnie chodzi. My, Słowianie mamy wielki potencjał twórczy, ale uwaga - nie w kontekście komercji, nie potrafimy przekuwać na złoto tego, co tak wspaniale robią Anglosasi. Robimy dla ,,sztuka dla sztuki,, toteż nie wychodzi nam to, co robiliśmy w PRL-lu. A pamiętajmy, np. Szkoła Plakatu narodziła się w Polsce, że Szkoły Filmowej zazdrościli nam Amerykanie, że w Hollywood nazwiska operatorów kończące się na ski są (chyba jeszcze są, nie wiem) w cenie. A dzisiaj? Tworzą się jakieś prywatne szkoły , np. filmowe, ale nie tylko, i zachęcają do wstępowania do nich, bo np. we władzach uczelni, czy raz w miesiącu przyjedzie na wykład znany aktor, etc, etc.Pamiętam, parę lat temu - Xymena Zaniewska była ogromnie zdziwiona, że podobno jest członkiem kadry profesorów w jakiejś, pożal się boże prywatnej szkole artystycznej. No bo takie nazwisko to wabik, a czesne wysokie!
Mamy tępe seriale, imitujące te zachodnie - to są podobno jakieś formaty, czy jak to się nazywa, mamy idiotyczne teleturnieje, głupawe kabarety. Zresztą , jakby to ująć -nie mamy nic. WÓDA, PIEROGI, CEPELIA I PAPIEŻ, a szkoda .Trzeba głośno mówić - CHCIWOŚĆ ZNISZCZYŁA W TYM KRAJU WSZYSTKO! ot i co! A, byłabym zapomniała, a ważne - kto wie, że Teatr Telewizji był pierwszy na świecie właśnie w Polsce? I to kiedy, i w jakich warunkach, a właśnie u nas był! pierwszy.! (końcówka lat 50 -tych XX wieku) Ale się rozpisałam, trudno - pozdrawiam!

ocenił(a) film na 9

Dlatego też ludzie wyjeżdzają za granice i beda wyjeżdżać, ci najbardziej kreatywni. Dlaczego? Bo w Polakach nie ma nadziei, nie ma woli walki. Komunizm był dla nas okrutny, ale czasy w których teraz zyjemy sa jeszcze gorsze. Komunizm pętał naszą wolność, a III RP pęta naszą duszę. Dlatego tyle młodych ludzi czuje sie wyobcowana i nie chce tu mieszkać. Oni chca od zycia czegos wiecej, czegos prawdziwego, czego tutaj nigdy nie dostana. Telewizje typu TVN próbuja kreować jakąś dziwną, sztuczną, wyidealizowaną rzeczywistość, która ni jak ma się do naszej kultury. Nie potrafię pojąc jak tak waleczny naród jak Polska nie jest wstanie przez ostatnie 20 lat zrobić cokolwiek z tym śmietnikiem, któy na naszych oczach pochłania wszystko.

ocenił(a) film na 9
Mongoose

To niech sobie TVN wyjeżdża. Ja zostaję!

użytkownik usunięty
Mongoose

TVN jest pełen hipokryzji, bo: uważa się za stację na poziomie europejskim, bo Walter płaci podatki za granicą, a jednocześnie jego żona łzawym głosem namawia do datków na fundację ,,nie jesteś sam,, a w końcu te pieniądze idą na Centrum Zdrowia Dziecka, które to z kolei wybudował wredny Gierek!
jeszcze jedno: znienawidzony i wyśmiewany Kaczyński ( nie jestem jego zwolenniczką, PO też nie, żeby było jasne) ratuje tyłek TVN, bo kiedy go (Kaczyńskiego) nie ma akurat w polityce, oni nie mają o czym mówić. Amber Gold i afera taśmowa PSL była wielkim szczęściem, zwłaszcza w okresie wakacji!

ocenił(a) film na 10

O czym ty "użytkowniku usunięty" ględzisz? Tu ocenia się filmy a nie uprawia propagandę takiej czy innej partii. PS. Afera to była tylko jedna po 1989, kiedy zastępca prezesa usiłował państwowymi czyli naszymi pieniędzmi przekupić samoobrońcę chłopka roztropka co nagrała piękność z k... ami w oczach. Ale niestety nikt za to nie poszedł do pierdla i dlatego tak jest teraz jak jest i wlecze się to za nami jak s ... za wojskiem.

ocenił(a) film na 8
Mongoose

Dlaczego nic z tym nie zrobiono? Dlatego, że wmówiono Polakom, że przy Okrągłym Stole Polacy zwyciężyli. Wtedy uznano, że to prawda a potem trwali w przekonaniu - jeśli zwyciężyliśmy to należy nam się najlepsze, więc ten Polski mały świat musi być najlepszym jaki możemy mieć. Ludzie nie mają jasno określonego wroga, nie wiedzą kogo winić za taką rzeczywistość a nawet jeśli już wskazują w kierunku okrągłego budynku przy Wiejskiej w Warszawie, to i tak każdy na kogoś innego. W takich warunkach przy politycznej propagandzie sukcesu rodem z filmów Barei zapadamy w marazm a każdy kto zdaje się taki obraz świata negować zostaje zrównany z wariatem, szaleńcem.

ocenił(a) film na 10
Mongoose

Taka mała uwaga do całego wątku:

PRL był daleki od ideału ale wtedy ludzie wiedzieli, że nie jest różowo a media kłamią i manipulują ludźmi. Z nieznanych przyczyn nie potrafią się zorientować, że dziś wciąż mleka i miodu nie ma a media robią to samo... Bo co to za różnica czy ramówkę w TV czy radiu wg zasady "ma się podobać władzom" a "ma się podobać inwestorom"?

bardzo poruszył mnie pani komentarz - 100% prawdy... żałuję, że nie jest pani już użytkowniczką fw, żeby móc pociągnąć rozmowę

ocenił(a) film na 10

Obciachowe? Może dla ówczesnych krytyków ale nie dla zwykłych ludzi.

To było kino dla kucharek. Aktorzy wstydzili się grać u Barei. Teraz święci triumfy bo społeczeństwu taka prosta rozrywka pasuje, nic ambitnego, takie tam śmichy

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones