film

Nixon

1995
3h 10m
7,0 3 315
ocen
7,0 10 1 3315
7,5 2
oceny krytyków
Prezydent USA, Richard Nixon, razem ze swoją ekipą zmaga się z następstwami włamania do kompleksu Watergate. Grozi mu utrata piastowanego stanowiska. Zobacz pełny opis
Nixon zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Critics' Choice
Film zdobył nagrodę Critics' Choice, 5 innych nagród oraz 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest to portret prezydenta USA Richarda Nixona, który jako jedyny w historii zrezygnował z piastowanego stanowiska, aby uniknąć procedury impeachmentu. Pierwsze sceny są rekonstrukcją wydarzeń znanych później jako afera Watergate. Obserwujemy zmagania prezydenta i jego ekipy z wychodzącym na jaw skandalem. Przeplatane jest to retrospekcjami z życia Nixona i jego drogą do kariery polityka.

boxoffice
$13 681 765 w USA
budżet
$44 000 000
studio
Cinergi Pictures Entertainment / Hollywood Pictures / Illusion Entertainment
tytuł oryg.
Nixon
inne tytuły
Zdjęcia do filmu nakręcono Arcadii, Beverly Hills, Culver City, Long Beach, Los Angeles, Redlands, Riverside, Santa Monica (Kalifornia, USA) oraz Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA).
Przy obsadzaniu głównej roli Stone brał pod uwagę Toma Hanksa i Jacka Nicholsona. Jednak kiedy obejrzał "Okruchy dnia", zdecydował się na Anthony'ego Hopkinsa, gdyż uważał, że aktor ten był zdolny do ukazania "rodzaju wewnętrznej walki", o którą reżyserowi chodziło.
Podczas rozmowy Nixona z szefem CIA, szef cytuje swojego ulubionego poetę - Williama Butlera Yeatsa, z którym prywatnie Anthony Hopkins jest spokrewniony.
Wiele jest w amerykańskim kinie politycznym pozycji, które w jakimś stopniu zmieniały rzeczywistość polityczną. Takim filmem jest bez wątpienia ?Nixon? Olivera Stone?a. Co prawda reżyser ten ma w dorobku i inne filmy polityczne, jak ?JFK? nie mniej jednak to właśnie obraz poświęcony 37. prezydentowi Stanów Zjednoczonych zmienił nie tyle polityczne... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Puste kino

ocenił(a) film na 10

Czy zdzarzyło się wam kiedyś obejrzeć film, będąc jedym widzem w kinie? Mnie tak. I to właśnie się przytrafiło na tym filmie. Ale z drugiej strony to i dobrze, bo nie jest to film na którym można się rozerwać, a trzeba skupić. Ludzie tylko w tym przeszkadzają.
To dość ciężki obraz o życiu prezydenta Nixona, ambitnego...

więcej

3 godziny 10 minut świetnego aktorstwa. Co do postaci Nixona, historycy do dziś się spierają. Mijają lata, zmienia się ustrój i zbrodniarze stają się bohaterami......lub odwrotnie.

Jeśli podobał wam się "Nixon", gorąco polecam dwa filmy o podobnej tematyce (tzn. polityczno-biograficzne):

- "Boski" (Il Divo), Włochy 2008. "Opera polityczna" - film biograficzny, filmowy portret wieloletniego premiera Włoch Giulio Andreottiego,
- "Dni Sadata" (Ayam El-Sadat), Egipt 2001. Kolejna "Opera...

ale film mnie zawiódł; inna sprawa, że miałem obawy, czy Oliver Stone, przeciętny reżyser, sobie tu poradzi. No, i,nie poradził sobie..

Gdzie obejrzec?

ocenił(a) film na 10

Gdzie obejrzec ten najwspanialszy film polityczny?
Widziałem go na ale kino lata temu.
Dlaczego nikt go nie pokazuje?
Jest niewygodny?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones