film

Nixon

1995
3 godz. 10 min.
7,0 3 210
ocen
7,0 10 1 3210
5 116
chce zobaczyć
Prezydent USA, Richard Nixon, razem ze swoją ekipą zmaga się z następstwami włamania do kompleksu Watergate. Grozi mu utrata piastowanego stanowiska. Więcej Mniej
Nixon zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Critics' Choice
Film zdobył nagrodę Critics' Choice, 5 innych nagród i 11 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody

Jest to portret prezydenta USA Richarda Nixona, który jako jedyny w historii zrezygnował z piastowanego stanowiska, aby uniknąć procedury impeachmentu. Pierwsze sceny są rekonstrukcją wydarzeń znanych później jako afera Watergate. Obserwujemy zmagania prezydenta i jego ekipy z wychodzącym na jaw skandalem. Przeplatane jest to retrospekcjami z życia Nixona i jego drogą do kariery polityka.

boxoffice
$13 681 765 w USA
budżet
$44 000 000
studio
Cinergi Pictures Entertainment / Hollywood Pictures / Illusion Entertainment
tytuł oryg.
Nixon
inne tytuły
Zdjęcia do filmu nakręcono Arcadii, Beverly Hills, Culver City, Long Beach, Los Angeles, Redlands, Riverside, Santa Monica (Kalifornia, USA) oraz Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii, USA).
Przy obsadzaniu głównej roli Stone brał pod uwagę Toma Hanksa i Jacka Nicholsona. Jednak kiedy obejrzał "Okruchy dnia", zdecydował się na Anthony'ego Hopkinsa, gdyż uważał, że aktor ten był zdolny do ukazania "rodzaju wewnętrznej walki", o którą reżyserowi chodziło.
Podczas rozmowy Nixona z szefem CIA, szef cytuje swojego ulubionego poetę - Williama Butlera Yeatsa, z którym prywatnie Anthony Hopkins jest spokrewniony.
Wiele jest w amerykańskim kinie politycznym pozycji, które w jakimś stopniu zmieniały rzeczywistość polityczną. Takim filmem jest bez wątpienia ?Nixon? Olivera Stone?a. Co prawda reżyser ten ma w dorobku i inne filmy polityczne, jak ?JFK? nie mniej jednak to właśnie obraz poświęcony 37. prezydentowi Stanów Zjednoczonych zmienił nie tyle polityczne... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych