Nobi

1 godz. 48 min.
7,8 1 009
ocen
7,8 10 1009
2 248
chce zobaczyć
{"rate":8.333333,"count":3}
{"type":"film","id":31755,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Nobi-1959-31755/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Ognie polne
  • Accattone ocenił(a) ten film na: 9

Film pokazuje jak jest tam, gdzie kończy się człowieczeństwo. Jest tragiczny, obrzydliwy i bez sensu, ale nie dlatego, że coś nie wyszło, ale właśnie dlatego, że wiernie, doskonale oddaje, co miał oddać. To chyba jeden z nielicznych prawdziwych filmów wojennych jakie widziałem - bez superbohatera, ojców, dziadów i sztandarów. To jest historia antybohaterów i ich walk, tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Walczą głównie o zaspokojenie głodu, ale nie myślą abstrakcyjnie, więc nie pytają po co. I też się nie zastanawiają co jest takiego w tym ich życiu, że tak bardzo o nie zabiegają. Franciszek Ford mówił o "Czasie Apokalipsu" - "mój film nie jest o Wietnamie, ten film jest Wietnamem". Podobnie jest z "Ogniami polnymi", z tym, że już nie metaforycznie i psychodelicznie, ale w najbardziej realistycznym ujęciu.

• addam23 ocenił(a) ten film na: 10

Accattone Nie wiem tylko jaki wniosek "nie-pacyfisci" mają z tego filmu wyciągnąć (genialnego, wspanialego, w moim top 5 sie znajdującym)?

Że wojna to nie bajka? Tak raczej dzieci mysla, albo naiwni.

W idealnym swiecie - przemoc nie bylaby potrzebna. W nieidealnym swiecie - jest. Ot chocby po to, zeby przed prymitywami się bronić (a czasem trzeba atak wyprzedzajacy zastosowac).

• Blok11 ocenił(a) ten film na: 8

addam23 Jako zadeklarowany nie-pacyfista, reagujący na pacyfistów z odrazą i obrzydzeniem, oznajmiam, iż film zrobił na mnie ogromne wrażenie i najzwyczajniej w świecie, pozostał głęboko osadzony w pamięci. Tyle, że takich filmów, obrazujących prawdziwie destrukcyjny wpływ wojny, jako prawdziwe biblijne piekło na ziemi, widziałem już sporo, a i większość, pozostaje jednak w cieniu dzieła sztuki Elema Klimowa - Idź i Patrz. Ze stwierdzeniem Forda, z kolei, nigdy nie potrafiłem się zgodzić, gdyż nie pokazuje całej prawdy o Wietnamie.

Blok11 Na mnie "Idź i Patrz" nie zrobiło dobrego wrażenia.
    Był tam straszny, potworny, szokujący obraz okrucieństwa... Ale to dla mnie za mało. "Ognie Polne" nie przeraziło mnie, nie szokowało, nie brzydziło... Zahipnotyzowało mnie.
    Dlaczego? Nie mam pojęcia, nie znam się ;)

• Walka_dalej_trwa ocenił(a) ten film na: 8

addam23 "Idź i patrz" to najlepszy drugowojenny film.

Walka_dalej_trwa Całkiem możliwe. Możliwe również że najgorszym (nie znam się to nie wiem).
    Ja tam dałem 6/10 ;)

• Blok11 a co jest fajnego w wojnie?

• Blok11 ocenił(a) ten film na: 8

Schizofrenik_XXI_wieku Make war, not love. :)

• Blok11 Why?

• Schizofrenik_XXI_wieku "Chcesz pokoju - szykuj się do wojny"

• afilman ocenił(a) ten film na: 7

Schizofrenik_XXI_wieku Schizofrenik_XXI_wieku
    W Wojnie nie ma nic fajnego. To beznadziejny syf będący dowodem upadku rodzaju ludzkiego, ale czasami jest/była ona po prostu niezbędna żeby powstrzymać większe zło znane jako TOTALITARYZM.
    Jakkolwiek by to patetycznie nie zabrzmiało ale gdyby Francuzi chcieli umierać za Gdańsk to może udało by się wcześniej powstrzymać Hitlera (żeby później powstrzymywać stalina...oh wait) i tak samo gdyby Zachód nie bronił Korei Południowej w 1'950 roku to być może pewien sympatyczny gruzin rozpętał by III wojnę światową nawet z groźbą użycia broni atomowej. Tak więc podsumowując filmu jeszcze nie widziałem ale wątpie żeby zmienił moje poglądy, bo nie ma nic złego w byciu pacyfistą ale dopiero kiedy nie bierze się pod uwagę ludzkiej natury.