PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=391528}

Once

7,5 53 020
ocen
7,5 10 1 53020
7,6 21
ocen krytyków
Once
powrót do forum filmu Once

'Once' okazuje się li-tylko niesamowicie rozciągniętym w czasie wideoklipem. Bo fabuły tam w zasadzie brak. Coś takiego jak głębsza charakterystyka psychologiczna postaci - również praktycznie nie istnieje. Zostaje wyłącznie muzyka: specyficzna muzyka z pasją - w sam raz do wyśpiewywania przez ulicznych gitarzystów.
Naturalnie, wiem z całą pewnością, iż wielu osobom zupełnie nie przeszkadza telewizor nastawiony na MTV, całymi godzinami emitujący klipy... o ile osoby te tolerują określony rodzaj muzyki.

Ja jednak gdzieś tak jeszcze przed upływem pierwszej pół godziny projekcji zacząłem z niejaką irytacją spoglądać na licznik jakże wolno upływających minut. I z prawdziwą ulgą przyjąłem pojawienie się napisów końcowych już w 80. minucie...

użytkownik usunięty
Film_Polski

No to ja już wolę ten "wideoklip" od większości dramatów i romansów, które fabułą wpisują się w konwencję swojego gatunku

ocenił(a) film na 9
Film_Polski

Spojrzałem na Twój profil, widzę "Dym"- 10/10... Tam, gdzie fabuła była znikoma i również mocno rozciągnięta, a najważniejszymi scenami były wielominutowe monologi bohaterów (przypomnę choćby opowieść jednego z bohaterów o wizycie u jakiejś starszej pani- pod koniec filmu), najwyraźniej Ci się to podobało... Zaś tu, gdzie w miejsce monologów masz piosenki, zresztą z ciekawym moim zdaniem tekstem (w oryginale, tłumaczenia są do d****) , dajesz 4/10 i porównujesz oglądanie Once z jakimś MTV...
Jak dla mnie film genialny, chyba nie ma innych filmów o miłości, przedstawiających ją w taki sposób, a ścieżka dźwiękowa sprawia, że na prawdę miło się ogląda (to już kwestia gustu, ale zawsze pozostaje jej tekst)

ocenił(a) film na 4
Bernard123

No cóż, różnimy się. Ja jednak nie postawię 'Once' tuż obok 'Dymu'. Na razie nie zmienię mojej oceny.

PS Ten zachrypły zaśpiew Toma Waitsa z końcowej, czarno-białej sekwencji 'Dymu' - mogę sobie puszczać wciąż i wciąż - w nieskończoność. Kawałków z 'Once', spośród których tylko jeden zapada na chwilę w pamięć, mam dość po dwudziestu pięciu minutach oglądania.
W sumie, jak sam stwierdzasz: "De gustibus non disputandum est".

Film_Polski

Zgadzam się z Tobą w zupełności. Też nie przepadam za nazywaniem teledysku "filmem".. Pozdrawiam - i również nie zmienię oceny.

Film_Polski

zgadzam się - film dłuży się. sceny żenujące i krępujące(!). dobre dla szkoły podstawowej.

ocenił(a) film na 7
Film_Polski

Chyba dawno MTV nie oglądałeś- tam nie ma już muzyki.
Co do filmu- cóż muzyka (odpowiednia) przekazuje więcej emocji niż dialog. I ja tę emocję czułem w filmie.
Ciekawe, subtelne kino choć przyznam że długo nie mogłem się za nie zabrać- przerażał mnie trochę gatunek ale zupełnie nie potrzebnie.
Polecam!

ocenił(a) film na 4
Film_Polski

"Bo fabuły tam w zasadzie brak." - o trafiłeś w 10, też miałem wrażenie że to raczej taki pół-musical.
Fabuły jest tam na 15 minut, reszta to wypełniacze.

kyle_reese

Fabułę każdego filmu da się opowiedzieć w 15 minut, ale nie po to są filmy...

ocenił(a) film na 4
Witek_13

Zbyt dosłownie to rozumiesz, bo streszczenie każdego filmu można nawet w kilku zdaniach powiedzieć. Chodzi o to, że ewidentnie widać, że reżyser nie ma pomysłu na film i tylko wynajduje jakieś wstawki aby zrobić z etiudy film pełnometrażowy.

ocenił(a) film na 3
Film_Polski

mam dokladnie takie samo zdanie

eingrad

jak chcecie mieć lepszą fabułę to oglądnijcie sobie jakiś film fabularny mazgaje.

ocenił(a) film na 3
breakbeat

ale pan grozny

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones