Opieka domowa

Domácí péče

2015 1 godz. 32 min.
6,7 926
ocen
6,7 10 926
1 456
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":1}
{"type":"film","id":743749,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Dom%C3%A1c%C3%AD+p%C3%A9%C4%8De-2015-743749/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Opieka domowa
 • _Struna_ ocenił(a) ten film na: 5

  Mam kłopot z oceną tego filmu. Do pewnego momentu wydaje się, że opowieść jest doskonale poprowadzona. Główna bohaterka odchowała już córkę i spokojnie żyje z mężem, starannie wywiązując się ze swoich obowiązków. Jej dobroć, rzetelność oraz troska o męża i podopiecznych mogą jawić się jako swoista rezygnacja z realizacji własnych potrzeb i marzeń. Trudno przy tym oprzeć się wrażeniu, że jest to kobieta jakich wiele wokół nas. Jej mąż jest sympatyczny, prosty, może aż nadto. Niekoniecznie chce i potrafi odwzajemniać żonie jej troskę i zaangazowanie. Realistycznie i lekko zarysowane sceny z życia na czeskiej prowincji są malownicze i przekonujące.
  Niestety trzon wątku odrodzenia duchowego Vlasty jest dla mnie mocno drażniący, podobnie jak sama postać pani Hanáckovej. Mam nieprzyjemne wrażenie, że twórcy filmu, mimo zastosowania typowej dla czeskiego kina aury żartobliwego dystansu, starali się ulokować jakąś głęboką prawdę o życiu i człowieku mniej więcej tam, gdzie sytuują ją specjaliści od medycyny niekonwencjonalnej czy różdżkarstwa. Pewna siebie specjalistka od tańca i wyginania sztućców z pomocą bardziej doświadczonej koleżanki serwuje głównej bohaterce kurację duszy, swoisty trening mentalny, mniej więcej taki, jaki w filmach akcji przechodzi pod okiem wiekowego Azjaty z siwą brodą młody umięśniony adept. Może to taka małomiasteczkowa niewyjazdowa wersja Eat Pray Love?
  A może zbytnio koncentruję się na szczególe, nie doceniając tego jak wielką wagę dla tak skupionej na dobru innych kobiety może mieć to, że ktoś przypomni jej, że może i powinna znaleźć w codziennym życiu parę chwil dla siebie; i że może lepiej skupić się na tańcu i oddechu niż na tym, by dorosła córka dobrze się odżywiała.
  Film na pewno ma parę scen wartych obejrzenia. Jako całość prezentuje się przyzwoicie. Ale nie jest to wybitna opowieść o tym co w życiu najważniejsze i na miejscu Czechów nie zgłaszałbym go do Oscara.

 • Kasha ocenił(a) ten film na: 4

  _Struna_ Też nie mogłam się dopatrzeć tego "czegoś",
  mało śmiesznie wyszło, w opisie bla bla wspaniała rodzina i takie tam, a mąż debil i egoista!
  Kobieta dobra acz głupia - mąż pił więc ona też, ręce opadywują. No i sporo czasu potrzebowała by wpaść na wyjście oknem ;-)
  Mało czesko-komediowy, nastawiłam się na dobry humor z dużą dawką śmiechu, i dlatego bardziej mi się chciało spać niż śmiać.
  Cud, że nie zasnęłam.

  Od kilku lat to jest chyba mój główny miernik ocen:
  - zasnęłam po obejrzeniu 1/3 filmu,
  - padłam w połowie i niczego nie pamiętam,
  - nie mogłam zasnąć ze śmiechu,
  - byłam śpiąca lecz wytrwałam do końca,
  - było dobrze, dotrwałam do końca i nawet nie chciało mi się spać,
  - dobrze się spało na tym filmie
  - przysypiałam ale ciekawość nie dała mi zasnąć
  - kurde! Nie mogłam zasnąć!

  Starość to chyba na pewno :-)

 • Kasha Dopre :)

  Znaczy MIERNIK OCEN :)

 • RossyDP ocenił(a) ten film na: 7

  Kasha albo cukrzyca :)

 • riko62 ocenił(a) ten film na: 10

  Kasha to tak jak z tym piwem ŻYWIEC... nie kazdy ...

 • Treh ocenił(a) ten film na: 8

  riko62 Raczej nie na dychę ale film znakomity. Też prawie obejrzałem. Czesi w prosty i prawdziwy sposób o życiu. Takim nieserialowym, bezcelebryckim, prawdziwym.

 • riko62 ocenił(a) ten film na: 10

  Treh 10 , ALE nie dlatego że ten film to arcydzieło....arcydziełem nie jest ,to film z "tekstem".... BODY/CIAŁO