PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3598}

Oto jest głowa zdrajcy

A Man for All Seasons
7,7 5 261
ocen
7,7 10 1 5261
8,0 10
ocen krytyków
Oto jest głowa zdrajcy
powrót do forum filmu Oto jest głowa zdrajcy

Niezwykle rzadko udzielam komentarzy do obejrzanych przeze mnie filmów, jednak tym razem
uznałem, że warto nanieść kilka słów od siebie. Być może kogoś przekona pozytywna recenzja
do obejrzenia tej produkcji, a zapewniam, że warto. Należy zacząć od tego, iż nie jestem
miłośnikiem klasyki, więc jeśli ktoś gustuje we współczesnym kinie, może się zniechęcić na
samym wstępie. Charakterystyczny sposób reżyserii, ujęcia bohaterów i mozolnie tocząca się
akcja nie są wadą, a wręcz przeciwnie - wciągają z każdą minutą. Można odnieść wrażenie, że
film jest niejako "przegadany", gdyż to właśnie dialogi są motorem napędowym wydarzeń,
których jesteśmy świadkami. Film, w moim mniemaniu, powinien być jak książka - nieść ze
sobą mądrość, wzruszenie, sięgać do głębi ludzkich doznań umysłowych. W toczących się
dialogach można znaleźć wiele cytatów, w pełni określających ludzką egzystencję, stosunek do
Boga i tego, co wysuwa się w tym filmie na pierwszy plan: trwanie przy własnych ideałach
nawet gdy cały świat chce Ci wydrzeć duszę. Thomas More był nieugiętym głosicielem
własnych prawd i choć przepłacił to życiem, nie żałował, a jego ostatnia przemowa przed
parlamentem angielskim wywołała euforię na sali. Jak już wspomniałem film opiera się
głównie na dialogach. Niewiele widziałem takich filmów i przeczytałem książek, w których
ścierałyby się ze sobą tak silne indywidualności. Oczywiście na piedestale należy postawić sir
Thomasa, który zarówno w rozmowie z królem Henrykiem VIII jak i Cromwellem zawsze
wychodził obronną ręką, skutecznie broniąc się przed słownymi atakami oponentów,
odpowiadając ciętymi ripostami i niezwykłą siłą umysłu. Oczywiście realizacja scenariusza nie
osiągnęła by takiego efektu bez znakomitego aktorstwa, co również warte jest podkreślenia.
Film, który po prostu trzeba zobaczyć! Ja oglądałem wczoraj o godz. 20 na kanale CBSeuropa.
Jeżeli ktoś przeoczył, to niech uważnie ogląda ramówkę tej stacji. Z pewnością będzie
powtarzany w najbliższym czasie. Pozdrawiam!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones