Północ - północny zachód

North by Northwest

1959 2 godz. 16 min.
7,8 22 457
ocen
7,8 10 22457
12 268
chce zobaczyć
7,8 11
ocen krytyków
{"rate":7.818182,"count":11}
{"type":"film","id":8770,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/North+by+Northwest-1959-8770/tv","text":"W TV"}]}

Roger Thornhill jest pracownikiem agencji reklamowej. Pewnego dnia mężczyzna wychodząc z pracy zostaje porwany przez szpiegów obcego wywiadu, którzy biorą go za agenta CIA. Po przesłuchaniu próbują zabić mężczyznę. Thornhillowi udaje się przeżyć, ale musi uciekać przed ścigającymi go agentami.

Albertino
opis użytkownika

Roger Thornhill (Cary Grant), pracownik agencji reklamowej, zostaje pomyłkowo wzięty za agenta służb specjalnych USA. Mężczyzna zostaje zamieszany w morderstwo i jest zmuszony ukrywać się przed policją. Jedynym wyjściem z sytuacji staje się odnalezienie prawdziwego George'a Kaplana. Thornhill nie ma pojęcia, że jest on postacią fikcyjną, stworzoną dla potrzeb wywiadu. Nie wie również, że pomagająca mu Eva Kendall (Eva Marie Saint) współpracuje z zagrażającym jego życiu, Phillipem Vandammem.

Beta
opis użytkownika

Thornhill zostaje porwany, upity i posadzony za kierownicą pędzącego samochodu, gdzie orientuje się, że ktoś chce go zamordować. Wydostaje się z opresji, po czym zostaje zamknięty za jazdę po pijanemu. Ani policja, ani jego matka nie wierzą w jego historię o spisku. Postanawia więc sam rozwikłać, o co w tym wszystkim chodzi i, angażując w całą sprawę swą rodzicielkę, wyrusza najpierw do domu, w którym zaczęły się jego nieszczęścia. Niestety, tam wszyscy udają, że nie wiedzą o co chodzi i tłumaczą mu, że po prostu strasznie się upił. On jednak nie zamierza rezygnować, co kończy się tym, że niebawem w jego ramionach znajduje się... polityk z nożem w plecach. Teraz zostaje oskarżony o morderstwo i ucieka. Dostaje się do pociągu, gdzie z pomocą przychodzi mu piękna blondynka.... a to dopiero początek!

Arrakin
opis użytkownika

Nowojorski agent reklamowy, Roger Thornhill (Cary Grant), zostaje wplątany w tajemniczą aferę. Posądzony o zabójstwo musi uciekać z miasta. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że to część intrygi uknutej przez amerykański wywiad. Agenci mają zamiar dopaść niejakiego Phillipa Vandamma (James Mason). Thornhill dostaje się do Chicago, gdzie spotyka Eve Kendall (Eva Marie Saint). Nie wie, że Eve ściśle współpracuje z Vandammen.

ron_whisky
opis użytkownika

Cary Grant po raz czwarty i ostatni w swojej karierze wystąpił w filmie Alfreda Hitchcocka i gra specjalistę od reklamy, który za sprawą Jamesa Masona i Eve Marie Saint wplątany zostaje w aferę szpiegowską, porwany, uwikłany w morderstwo, ścigany, a w jednej z najsłynniejszych scen - atakowany przez samolot, a wreszcie walczy o życie na ogromnej skale Mount Rushmore, pośród gigantycznych rzeźb twarzy amerykańskich prezydentów.

opis dystrybutora dvd