PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=780455}
5,4 5 418
ocen
5,4 10 1 5418
4,2 13
ocen krytyków
Pewnego razu w listopadzie
powrót do forum filmu Pewnego razu w listopadzie

To powinny być tak naprawdę dwa odrębne filmy. Wątek bezdomności, eksmisji, mafii komorniczej i beznadziejnej tułaczki ludzi, którzy wypadli z systemu i odbijają się od każdych możliwych drzwi został poprowadzony bardzo dobrze i sam w sobie miał naprawdę duży potencjał. Tym bardziej ze świetną Kuleszą. 8/10. Obok mamy jeszcze wątek psa, który co prawda nieustannie kojarzył mi się z przeciętną etiudą studencką, ale to dałoby się dopracować.

Niestety, w to półtorej godziny postanowiono włożyć jeszcze co innego – kiczowaty film promocyjny Antify. Jakem "lewak" i doprawdy ostatnia osoba, która by sympatyzowała z narodowcami i Rozróbami Niepodległości, to poziom absurdu w przedstawieniu tego wątku wykracza poza skalę. Skłotersi o zwierzęco wystraszonych oczach stłoczeni w ciemnościach niczym ukrywający się Żydzi w podziemiach getta, główny bohater ratujący się przed torturami na policji okrzykiem "Jeszcze Polska nie zginęła", a innym razem obserwujący rozwieszanie flag na 11 listopada z przerażeniem godnym wkroczenia Wehrmachtu do Warszawy, wataha narodowców polująca na działkowe domki, Marsz Niepodległości jako współczesna Noc Kryształowa. Opowieść o narodowych Morlokach w nowej Trzeciej Rzeszy... Wszystko tak przerysowane i łopatologiczne, że narodowcy mogą sobie urzadzać specjalne pokazy "Pewnego razu w listopadzie" i skutecznie udowadniać, że "patrzcie, tych lewaków to naprawdę po***ało". Zamiast alarmującej krytyki politycznego zwrotu ostatnich lat wyszła parodia "lewackich fobii". Brakowało tylko na końcu śmierci pieska z rąk faszystów i wspomnienia o Hitlerze-Kaczyńskim.

Ale pomijając głupkowatą realizację tego drugiego wątku – po ki czort on tam w ogóle był? Co mają wspólnego nacjonaliści z eksmisjami, by robić film o obu tych sprawach naraz? Mam wrażenie, że pan Jakimowski miał pomysł na dwa filmy, ale pieniądze na jeden i nie wiedział, jak z tego wybrnąć. Jeden z pomysłów mu wyszedł, ale jako całość – nieporozumienie.

ocenił(a) film na 6
Brischer

Brawo, mam dokładnie takie samo zdanie

Brischer

Nikt jeszcze nie zrobil filmu o mafii urzedniczej kradnacej kamienice, za to mamy film o narodowcach faszystach szturmujacych squot w czasie swieta 11 listopada.
Dlaczego nikt, w ty ja, sie nie dziwi?

nawieczor

To nie ta strona. Wyloguj się albo oceniaj filmy a nie politykę.

Ola_11_filmweb

a ty mi wydajesz polecania bo jesteś filmoznawcą?

nawieczor

Filmoznawca ocenia filmy. Ja tylko stwierdziłam, że ta strona jest o filmach a nie polityce. Tyle

Ola_11_filmweb

Mamy specjalistkę w dziedzinie filmoznastwa, w ciągu roku obejrzałaś i oceniłaś 6 filmów.
Skąd wiesz gdzie kończy się film a zaczyna polityka?
podziel się tą tajemniczą wiedzą i gdzie ją nabyłaś.

nawieczor

Idąc tym tropem ja obejrzałam chyba trzy. Nie każdy ocenia wszystkie filmy jakie tylko uda mu się zobaczyć mądralo.

ewacasandra

Dzięki :)

ocenił(a) film na 4
Ola_11_filmweb

Wydaje mi się, że jak film dotyka tematów politycznych, to nie da się ich pominąć w dyskusji o nich, Przesłanie też podlega ocenie.

ocenił(a) film na 1
Ola_11_filmweb

"To nie ta strona. Wyloguj się" + "Ja tylko stwierdziłam, że ta strona jest o filmach" - wlasnie. nie dosc ze ty tlyko to jeszcze to jest spojne. Pojechales mu :) Prosze bardzo

ocenił(a) film na 1
Ola_11_filmweb

a filmy posiadają fabule, która jest o polityce

Brischer

btw identyczną konstrukcję ma Suburbicon Clooney'a z identycznym artystycznym efektem.

"parodia "lewackich fobii" jest bardzo trafnym określeniem.

Brischer

"Zamiast alarmującej krytyki politycznego zwrotu ostatnich lat"
"Co mają wspólnego nacjonaliści z eksmisjami, by robić film o obu tych sprawach naraz?"
Pomyliłeś krytykę politycznego zwrotu ze swoim wyobrażeniem na jej temat, a ujadaniem na jej ostrzejszy ton robisz im przysługę. Odzieranie faszyzujących nacjonalistów z maski "antysystemowców" i "patriotów" to najlepszy sposób krytyki, jaki można przyjąć.
Nacjonalistyczne bojówki wiele razy pomagały wykurzać ludzi podczas nielegalnych eksmisji przy bierności policji mówiącej "właściciel ma prawo", choć prawa lokatorskie w tym kraju ciągle formalnie istnieją. Atak na skłot będący siedzibą jednej z organizacji broniącej lokatorów zdradza prawdziwą naturę nacjonalizmu - służalczość wobec elit dążących do zysku za wszelką cenę. Nacjonaliści torują im drogę dążąc do fizycznej eliminacji jakiegokolwiek oddolnego oporu w imię chorej idei "narodowego kapitalizmu".
Za rządów "dobrej zmiany" widzimy kontynuację tego trendu w postaci pobić osób o podejrzanym kolorze skóry, co ma uzasadniać brednie rządu o tym, jak "bohatersko" broni Polskę przed islamizacją. Próbują również podsycać nienawiść do Ukraińców. Nacjonalistyczne bojówki starają się także pomagać służbom w pacyfikacji blokad wycinki Białowieży, by zblatowani z nimi przedsiębiorcy mieli tanie drewno na palety.
Gdzie państwo kapitalistyczne nie może, tam nacjonalistę pośle i bardzo dobrze, że powstał film, który demaskuje ten sojusz.

razgrad

"Nacjonalistyczne bojówki wiele razy pomagały wykurzać ludzi podczas nielegalnych eksmisji przy bierności policji mówiącej "właściciel ma prawo"

Skoro wiele razy, to chyba bez problemu mógłbyś podać ze trzy przykłady.

Ale na pewno nie podasz, bo nie masz czasu :-)

Skłot z definicji nie może być niczyją siedzibą, podobnie jak ukradziony rower nie jest własnością złodzieja.

Poprawiacz_napisowy

"Skoro wiele razy, to chyba bez problemu mógłbyś podać ze trzy przykłady. "
Samo atakowanie skłotów w Warszawie czy Poznaniu pokazuje, po czyjej stronie stoją nacjozwierzęta, choć te skłoty również do nich formalnie nie należą.

"Skłot z definicji nie może być niczyją siedzibą, podobnie jak ukradziony rower nie jest własnością złodzieja."
A zgubiony banknot 100 zł też nie należy do znalazcy? Tak samo można zasiedlić "zgubiony" budynek i zrobić w nim siedzibę. Złodziejskie prawo własności prywatnej trzeba jeszcze wykonać, a z tym może być różnie.

razgrad

Oczywiście, że zgubiony banknot nie należy do znalazcy. Jasne, że przy małych kwotach typu złotówka czy pięć złotych nie opłaca się wszczynać procedury poszukiwania właściciela, ale już w wypadku większych kwot UCZCIWI ludzie tak robią.

Masz mentalność złodzieja i nic na to nie poradzę.

A pisząc o kimkolwiek "nacjozwierzęta" udowadniasz dodatkowo, że jesteś mentalnym naziolem, bo to naziści z upodobaniem porównywali swoich przeciwników do zwierząt.

Poprawiacz_napisowy

Tak samo dla posiadacza-pasożyta jedna kamienica w tę, czy wewtę to może być niewielka różnica i jak widać jest, skoro istnieje tak wiele pustostanów.
Naziolstwo nie polega na samym stosowaniu agresji fizycznej bądź słownej (to tylko narzędzie), lecz na pacyfikowaniu przy ich użyciu oporu wobec roszczeniowych, pasożytniczych beneficjentów kapitalistycznego systemu. Jak widać tobie jest do nich bliżej, skoro wybielasz tutaj nacjozwierzęta.

razgrad

Jesteś mentalnym naziolem i żadne "ideologiczne" dodatki tego nie zmienią.

To właśnie tacy jak ty gładko przechodzili z KPD do NSDP. Sporo ich było

Poprawiacz_napisowy

A twoja ignorancja i tworzenie nowych pojęć nie sprawi, że twoje bzdury staną się prawdą.
Członkowie KPD najczęściej "przechodzili" do obozów koncentracyjnych (w czasach gdy polska prawica marzyła o "swoim" Hitlerze), a nie dobrowolnie wstępowali do NSDAP, bo to komuniści i związki zawodowe przeszkadzające niemieckim i zagranicznym przemysłowcom wspierającym Hitlera, były największym wrogiem. Antysemityzm był jedynie pretekstem dla krwawych represji w interesie kapitalistów.

ocenił(a) film na 1
razgrad

" komuniści i związki zawodowe" zgadzam sie ze wszystkim co potem napisales. Historycy zupelnie przeklamali historie, napisali ja wrecz od nowa by oczernic ruch socjalistyczny. Bledem byly proby destabilizacji niemiec i przejecia wladzy w imie miedzynarodowki oraz podzialy wynikajace z bezsensonych i niewielkich roznic ideologicznych (co za roznica czy usuwamy od kulakow czy burzujow w gore - pare milionow w te czy w te). Trzeba bylo sie przyczaic i w jednosci sila. Zgubily nas ambicje niektorych towarzyszy, nie potrafili czekac.

ocenił(a) film na 1
razgrad

"Samo atakowanie skłotów w Warszawie czy Poznaniu pokazuje" czyli co, juz nie podtrzymujesz ze nacjonalistyczne bojowki pomagaja eksmitowac ludzi? Czy jednak masz jakies przyklady? Slawa Ukrainie!

ocenił(a) film na 8
Brischer

Dokładnie tak samo odebrałam! Ale powiem więcej - byłam na spotkaniu z reżyserem, który to wytłumaczył - otóż wątek bezdomnej, wyeksmitowanej nauczycielki z synem (genialny Grzegorz Palkowski) był tylko środkiem do celu - był potrzebny, aby marsz i rozruchy narodowców i wszystkie wokół tego sprawy, np. zachowanie policji - pokazać ze strony squatu, a więc osób tam mieszkających i wybrał akurat ...wyeksmitowaną matkę z synem-studentem :) A dla mnie ta część filmu jest ciekawsza i zasługuje na pełen, wielki, mądry, piękny film, niczego nie ujmując temu co zobaczyliśmy jako pretekst :)

ocenił(a) film na 3
Brischer

Miałem niemal to samo na języku, ale uprzedziłeś mnie. Nie mogę wyjść z podziwu, jakem "prawak".

ocenił(a) film na 2
Brischer

Świetna recenzja. Nic dodać, nic ująć.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 3
Brischer

Najlepsza recenzja na forum. Mógł powstać ciekawy film, powstał głupkowaty, propagandowy gniot.

ocenił(a) film na 4
Brischer

Dokładnie!!! Mam identyczne wrażenie!

ocenił(a) film na 7
Brischer

nie ma co wchodzić w jakieś skomplikowane polemiki,.. niektórym jak widać bardzo nie w smak, że reżyser pokazał prawdę o nacjonalistach, pardon- polskich patriotycznych narodowcach, sceny z marszu są autentyczne, to nie są aktorzy...niestety

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones