Piętno śmierci

Ikiru

1952 2 godz. 23 min.
7,9 4 202
oceny
7,9 10 4202
10 474
chce zobaczyć
{"rate":8.25,"count":4}
{"type":"film","id":31684,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Ikiru-1952-31684/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Piętno śmierci
 • addam23 ocenił(a) ten film na: 10

  Moim zdaniem jest to najlepszy film Kurosawy jaki do tej pory widziałem (wyprzedził Rudobrodego).

  Pierwsza część - strasznie przytłaczająca i niezwykle prawdziwa (szczególnie, że tematyka nie jest mi obca).
  2 część filmu - stypa, na pierwszy rzut oka może się wydać za długa, nie potrzebna, za dużo tłumacząca (przecież po 5' bezbłędnie w głowie można by było sobie wszystko samemu dopisać). Jednak po tak ciężkiej pierwszej części potrzebne było jakieś odreagowanie, jakiś katalizator. Chociaż w głowie byśmy byli świadomi swego rodzaju triumfu głównego bohatera, to jednak w podświadomie po seansie nastrój pierwszej części by w nas pozostał. Podkreślenie grubymi kreskami triumfu "Mumii" umożliwiło odejście od ekranu z uśmiechniętą buzią (choć pełną głową).

  Podczas oglądania często mówiłem sobie "Nie zepsujcie teraz tego, nie zepsujcie teraz tego" Na szczęście nie zepsuli np w ostatniej scenie filmu urzędnicy na szczęście się nie zmienili lub też - oszczędzili nam sceny śmierci głównego bohatera (nie pasowała by mi taka scena w tym filmie), czy też - nie pokazali sceny gdy mówi synowi o chorobie (w tym przypadku wcale nie powiedział - jeszcze lepiej).

  Film moge ocenić na trochę więcej niż 9, trochę mniej niż 10, ale dam jednak 10.

 • addam23 Ja dałem Rudobrodemu 10/10, a u mnie na taką notę trzeba sobie zasłużyć, jesli ten film jest równie dobry, to już się cieszę na ten jutrzejszy "obiadowy" seans :-)

 • LittleRose Ja dałem Rudobrodemu 10/10, a u mnie na taką notę trzeba sobie zasłużyć, jesli ten film jest równie dobry, to już się cieszę na ten jutrzejszy "obiadowy" seans :-)

  (to mój profil, wcześniej napisałem to samo niechcąco z profilu mojej siostry)