Piętno śmierci

Ikiru

1952 2 godz. 23 min.
7,9 4 202
oceny
7,9 10 4202
10 474
chce zobaczyć
{"rate":8.25,"count":4}
{"type":"film","id":31684,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Ikiru-1952-31684/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Piętno śmierci
 • To niewiarygodne, że tam mało się słyszy o tym arcydziele. Dla wielu niestety Kurosawa to tylko filmy samurajskie. Serdecznie polecam ten niezwykły film.

 • esforty ocenił(a) ten film na: 8

  krysiron A jednak,prawem paradoksu,kino kostiumowe,samurajskie ma większą silę rażenia dla widza europejskiego.Te obrazy, które Kurosawa realizował we współczesnej scenerii,są zapewne trudniejsze do rozkodowania.Na japońskiego urzędnika ubranego w garnitur patrzymy jak na kogoś kogo nieźle znamy.Tymczasem z postrzeganiem całej obyczajowości japońskiej i z duchem feudalnego podporządkowania mamy niejakie kłopoty, nawet jeśli tematem filmu są uniwersalne pytania i rozważania o istotę żywota ludzkiego.Stąd ,myślę, mniejsza znajomość filmów mistrza,we współczesnym anturażu. Chyba łatwiej tę kulturową odmienność przyswajać w kostiumie samurajskim.
  Tym niemniej ,,Piętno śmierci" to bardzo dobre kino, które mimo tego, że nieco się zestarzało, ciągle sprawia satysfakcję widzowi.8/10ukłony,esforty

 • esforty Racja. Czasem mam wrażenie jakby część ludzi chwytała za japonistykę w ramach czysto rozrywkowych; by obejrzeć film, gdzie poczuje się tą kulturę poprzez stroje, scenografię itd :)

 • xtomix ocenił(a) ten film na: 6

  krysiron Nie irytowały Cię dłużyzny? Można było film skrócić co najmniej o pół godziny... Ja jestem zawiedziony.

 • xtomix Nie irytowały:)