PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=40004}

Pokolenie P

Prozac Nation
6,7 6 925
ocen
6,7 10 1 6925
Pokolenie P
powrót do forum filmu Pokolenie P

Borderline

ocenił(a) film na 8

Czy to tylko w tłumaczeniu, z jakim oglądałam film, czy w oryginale zaburzenia dziewczyny
nazywano depresją a nie borderline ?
Film świetnie pokazuje życie osoby, cierpiącej na BPD, choć dla kogoś zupełnie nieobeznanego
z tematem może być niezrozumiały, przez co może się nie podobać czy nudzić. Jednak jeśli ktoś
umie się choć trochę wczuć, zrozumieć, to może z filmu coś wynieść i obejrzeć go z przejęciem.

ocenił(a) film na 9
Morgana_filmweb

Czytam właśnie książkę, gdzie też wszędzie użyte jest słowo depresja, czego także nie rozumem. Przy okazji genialna Ricci - ogromne zaskoczenie.

aga7765

dokładnie - Ricci jest super w tym filmie, zresztą w większości w których gra :)

ocenił(a) film na 9
rosaria

w "Buffalo 66' bardzo mi się podobała, w ogóle polecam film jeśli jeszcze nie widziałaś ;)

aga7765

nie widziałam :) dzięki za info :) pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 6
Morgana_filmweb

Bo ona ma depresję. Szczerze mówiąc nie chce mi się tego szczegółowo opisywać, przepraszam za lenistwo. W moim tłumaczeniu nie było ani słowa o borderline, w oryginale również stoi, że ma depresję. A biorąc pod uwagę, że oparte jest na faktach, to podejrzewam, ze faktycznie się leczyła i że to jakiś lekarz psychiatra zdiagnozował u niej depresję, dlatego tego najlepiej się trzymać. Jeśli idzie o szczegółowe cechy obu chorób to isnieją spisy ICD-10 i DSM-IV w których można znaleźć szczegółowe cechy obu zaburzeń.

ocenił(a) film na 9
PannaKojot

Nie było słowa, ale tak jak założycielka tematu w moim odczuciu po jej zachowaniu uznałam, że to bez żadnych wątpliwości typowe border, skończyłam już książkę i wiadomo osoba Elizabeth jest trochę inaczej w filmie przedstawiona, film to nawet nie skrót, a kilka (nawet nie połowa) wybranych zagadnień, wydarzeń czy cokolwiek z książki, no a wracając to na ostatnich stronach przeczytałam "zdiagnozowali moją przypadłość jako depresję nietypową".

ocenił(a) film na 9
aga7765

bo borderline dopiero od niedawna figuruje w jakis klasyfikacjach. nie wiem kiedy ta ksiazke napisala, ale moze wtedy jeszcze BPD jako takie nie istnialo. A film polecam- ja to ogladalam jak historie mojego zycia.

lonely_stoner

ja tu dużo znalazłem ze swej byłej żony- nie chodzi tylko o mechanizmy, ale niektóre zdania brzmią jak wyjęte z naszego ówczesnego życia

ocenił(a) film na 9
lonely_stoner

Z wikipedii, ale zawsze coś ;) "The first significant psychoanalytic work to use the term "borderline" was written by Adolf Stern in 1938."

ocenił(a) film na 8
PannaKojot

ma zdiagnozowaną depresję jako chorobę. to nie wyklucza przecież osobowości borderline. dwie zupełnie różne kwestie

ocenił(a) film na 8
violemixa359

Dziękuję za tę wiadomość. Możesz ją trochę rozwinąć? Mnie to wyglądało na fazy depresji na osi depresja-mania przy zaburzeniach osobowości z pogranicza. Podejście, że depresja sobie, a borderline sobie jest dla mnie czymś nowym. Możesz tę kwestię rozwinąć?

ocenił(a) film na 3
violemixa359

Myślę, że wyklucza ją (borderline) sposób ukazania bohaterki. Nie można mówić o jakiejkolwiek chorobie na podstawie kilku faktów. Wszyscy mamy jakieś objawy każdej chyba z chorób psycho. Problem jest w tedy, gdy zaburzona zostaje równowaga. W filmie mamy możliwość prześledzić bohaterkę na przełomie kilku lat (plus jakieś retrospekcje z dzieciństwa) i dostajemy obraz tylko i wyłącznie deprechy i to niezbyt głębokiej. Nie znam książki, po film sięgnąłem po przeczytaniu Filmowego Leksykonu Psychologii. To był pierwszy film z tego zestawu, jeśli tak będzie dalej, to wyrzucone pieniądze.

ocenił(a) film na 6
Morgana_filmweb

Mam zdiagnozowane BDP i uważam, że ten film jest o nim. Jak kogoś nie przekonują kryteria diagnostyczne, w które Lizzie bardzo wpada, zwróćcie proszę uwagę na genezę jej zaburzenia. Za główny czynnik w borderline uważa się zaniedbanie lub przemoc słowną lub fizyczną w dzieciństwie. Kluczowe schematy, które towarzyszą nam całe życie kształtują się do 12 r.ż., w przypadku BDP jest to przede wszystkim "nie zasługuję na miłość". Najskuteczniejsze metody leczenia to terapia DBT lub CBT (ze stabilizatorami nastroju jeśli huśtawki emocjonalne tego wymagają), ta przedstawiona w filmie wygląda na zwykłą psychodynamiczną i zupełnie mnie nie dziwi, że Lizzie czuła się strustrowana

ocenił(a) film na 7
Kot_Fresh

popieram

ocenił(a) film na 6
Morgana_filmweb

A, no i w przypadku zaburzeń osobowości często z czasem rozwija się depresja

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones