PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=115042}

Popatrz na mnie

Comme une image
6,8 1 165
ocen
6,8 10 1 1165
Popatrz na mnie
powrót do forum filmu Popatrz na mnie

rozkosznie cudowne

ocenił(a) film na 9

Na drugi film w reżyserskim dorobku Jaoui wybierałem się z dużymi obawami. Miałem bardzo duże oczekiwania wobec "Popatrz na mnie", a w pamięci wrażenie rozczarowania po "Gustach i guścikach", które oczekiwaniom nie sprostało. Nowy film jednak nie poszedł w ślady swego poprzednika i tym razem reżyserce udało się nie tylko sprostać moim wymaganiom, ale wręcz je prześcignąć.
Matka Jaoui jest psychoanalitykiem, sama reżyserka przyznaje się, że przez kilka lat uczęszczała na terapię i wszystko to widać wyraźnie w tym filmie. Oglądając "Popatrz na mnie" ma się wrażenie, że ogląda się fragment cudzego życia, a nie obrazy ułożone zgodnie z zamysłem twórców. Wszelkie wnioski, myśli nasuwają się spontanicznie, nie widać w nich śladu ingerencji z zewnątrz. Jaoui (jako reżyserka i scenarzystka) jest zupełnie niewidoczna. Ta finezja, z jaką odkrywa przed nami historię, w jaki sposób dekonstruuje pełne fałszu i egocentryzmu życie paryskiej inteligencji jest godna zachwytu i podziwu. Znakomite, przemyślane i niemalże skończone dzieło. Istny rarytas.

torne

Niezwykłym było obserwowanie Lolity, jak podlega przeobrażeniom, gdy tylko zaczyna śpiewać. Nagle zdaje się być osobą świadomą swej mocy i magicznego oddziaływania na widza. Gdy tylko opuszcza podium, na powrót staje się nędznym zlepkiem niepokojów, nieukojonych pragnień. Jej występy jawią się niemal jak cud przemienienia.

Prawdę mówiąc jedynymi postaciami (z postaci głównych filmu), które mnie w tym filmie nie raziły swoją pretensjonalnością, to Rachid vel Sľbastien oraz Sylvia. Cała reszta, nawet jeżeli ich sytuacyjność była psychologicznie uzasadniona, trąciła egzaltacją i tanim ekshibicjonizmem („Jaka ty jesteś męcząca”: to zdanie Rachida skierowane do Lolity w końcówce filmu podsumowuje nieznośność zachowań większości bohaterów tego filmu. Czy rzeczywiście tak właśnie świat wygląda? Smutna to refleksja, niestety zapewne też prawdziwa).

Dla mnie atutem tego filmu była przede wszystkim muzyka i występy czy też próby amatorów śpiewania.

Czy nie takie powinno być życie? Śpiewające?

ocenił(a) film na 9
Klitajmestra

Sebastien to nie miał czym razić. On wywodzi się jakby z zupełnie innego świata, więc ta pretensjonalność jest mu obca. A Sylvia jest postacią o niezwykle wręcz chrześcijańskiej symbolice. Oto kuszona wielkim światem ulega mu, by jednak (pod wpływem anielskiego śpiewu?) jednak mimo wszystko zwalczyć pokusę.
Mnie najbardziej zafascynowała postać Étienne'a. Te jego złośliwości, wszystkie te pyszałkowate uwagi, z których nie zdaje sobie sprawy i przede wszystkim idealne połączenie w grze Bacriego tekstu z mową ciała. Te geściki rąk.
Czy świat tak wygląda? W pewnych kręgach zapewne tak. W wielu nie... bowiem takie problemy, jakie mają bohaterowie tego filmu wynikają w gruncie rzeczy z pustki, a więc i z braku prawdziwych wyzwań, prawdziwego życia.

torne

No, chyba jednak nie śpiewu. To chyba raczej ta ufna (i naiwna) uwaga Lolity w drodze powrotnej z kościółka, którą ktoś cyniczny by wyśmiał, a Sylvia ją wychwytuje i zastanawia się nad nieczystością własnych intencji i pewnie się nawet wstydzi.

Étienne byłby świetny, gdyby nie to durnowate „babskie” mazgajstwo, jakby było i tego mało, to na dodatek w łóżku...

Preferuję bardziej wystylizowane formy cierpienia.

I to nieznośne użalanie się nad sobą. Przyznaję, nie mam za sobą aż czteroletniej psychoterapii, nie mam nawet rocznej, jednak wcale nie jest powiedziane, że im terapia dłuższa, tym skuteczniejsza, bądź prowadząca do jakiegokolwiek wglądu.

Czasem można w oka mgnieniu otworzyć czyjeś serce, inni znowu i po wielu latach nie dostrzegą zbyt wiele i będą krążyć między własną udręką a terapeutą, w którym dostrzegają niebezpieczny cień wyzdrowienia i tym samym uniezależnienia, które wydaje się być zbyt bolesne. Już lepiej taplać się w bagnie świata ciasnego lecz własnego;)

Pozdrawiam :)))

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones