A Serious Man

1 godz. 45 min.
6,7 38 244
oceny
6,7 10 38244
23 429
chce zobaczyć
7,6 19
ocen krytyków
{"rate":7.5789475,"count":19}
{"type":"film","id":489730,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/A+Serious+Man-2009-489730/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Poważny człowiek
  • użytkownik usunięty

    Ten film jest o tym, że człowiek ma mnóstwo ciekawych interpretacji rzeczywistości (naukowych - jak fizyka kwantowa), religijnych (jak uwagi rabinów), szalonych (jak zeszyt zwariowanego wujcia), a życie i tak biegnie sobie i jest pełne niespodzianek. Więc jak tu je poważnie traktować, jak tu żyć poważnie i być poważnym człowiekiem?

  • Poważny człowiek zwariuje od koncepcji, którą karmią go wszelkie doktryny:) a życie jest poza interpretacją:)

  • Zgadzam się. Wszyscy, którzy wymyślają różne interpretacje tego filmu, zachowują się właśnie jak główny bohater, który przez cały czas próbuje jakoś zinterpretować swoje życie i to, co go spotyka. Bo chce być poważnym człowiekiem. Oni z kolei chcą być poważnymi widzami.

  • rpm100 ocenił(a) ten film na: 7

    A moim zdaniem właśnie stanowi dowcipną ilustrację tezy, że życiem, podobnie jak światem subatomowym, rządzi przypadek, niepewność i nieokreśloność, a doszukiwanie się w nim sensu samo nie ma sensu. Jest tu nawet błyskotliwe nawiązanie do (wspomnianego na początku) paradoksu kota Schrödingera - kiedy pojawia się pytanie, czy łapówka mogła być równocześnie wręczona i niewręczona.