PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10011949}
6,7 1 863
oceny
6,7 10 1 1863
6,2 20
ocen krytyków
Prześwietlenie
powrót do forum filmu Prześwietlenie

Przecież wypowiedzi tej społeczności to cytaty z rechoczącego starca z naszego rodzimego podwórka. Film doskonale zrealizowany, świetny scenariusz, napięcie, bardzo dobra gra aktorska, z pazurem społecznym, aktualny. Zrozumiały dla widzów na całym świecie, a w naszym ksenofobicznym grajdole szczególnie. Uniwersalny. Po obejrzeniu ostatnich trzech polskich filmów (Braty, Matecznik i Nie zgubiliśmy drogi) jestem zniesmaczona banalnością poruszanych tematów, mizerią reżyserską i sileniem się na artyzm, który przypomina najgorsze wydanie filmowego grafomaństwa.

ocenił(a) film na 10
Agatonik

E, ale "Matecznik" to Ty szanuj. Bardzo dobrze ten film pokazuje, że granice resocjalizacji i przemocy można łatwo zatrzeć i że tak naprawdę resocjalizacja dopuszcza się przemocy, żeby w domyśle przemoc utemperować.

Jednak "Prześwietlenie" to dla mnie najlepszy film na NH. Perfekcyjne lustrzane odbicie Polski, które przeraża, fascynuje i każe zadać pytanie, czy pierwotna męskość w ogóle się nam jeszcze na coś przydaje. Jakby były jakieś interpretacje, dotyczące niedźwiadkowego zakończenia, to chętnie poczytam :)

ocenił(a) film na 9
Goszka_

Matecznik - pomysł był nawet ciekawy. Eksperyment Zimbardo jeden na jeden, ale realizacja fatalna.

Goszka_

Pierwotna męskość przydaje się teraz żołnierzom na Ukrainie. Jakoś feministki albo wrażliwi mężczyźni nie chcą ginąć walcząc z ruską swołoczą, doprawdy ciekawe.

ocenił(a) film na 3
Bbb11_fw

Belkot za bełkotem, nie wiadomo który gorszy

Bbb11_fw

Skąd wiesz, że nie chcą? Masz jakieś dane? Mam rozumieć, że cały feminizm należy wyrzucić do kosza, bo jakiemuś prymitywowi (facetowi zresztą) zachciało sie wszcząć wojnę? Swoją drogą to, co nazywasz pierwotną męskością przydaje się teraz tylko i wyłącznie tym, ktorzy gwałca ukraińskie kobiety.

Bbb11_fw

A tak przy okazji - armia ukraińska składa się w 15 % z kobiet i nie sądzę, żeby były za tradycyjnym podziałem rol

olgadon

Skąd wiesz, że nie są za tradycyjnym podziałem ról? Masz jakieś dane?

ocenił(a) film na 9
Bbb11_fw

To politycy rozgrywają swoje gierki, a giną młodzi ludzie. Amerykanie robia kokosy na tej wojnie, jak i na wielu innych wcześniej. Taka jest wartośc Twojego ''bohaterstwa'' ku chwale ojczyzny. Szokuje fakt, że 2. Światowa nie nauczyła społeczeństwa polskiego kompletnie nic. Wtedy zostaliśmy zostawieni na pastwę losu przez światową potęgę Wielką Brytanię, mimo zapewnien rządu brytyjskiego, ze przyjdą nam z odsieczą. Teraz Amerykanie walczą Ukraińcami, podobnie jak Anglicy walczyli Polakami. Tyle jest warta Twoja ''pierwotna męskość''. Wspólczesny mężczyna powinien w pierwszej kokejności myśleć, potrm dopiero chwytac za siekierę.

ocenił(a) film na 3
Goszka_

Jak będzie wojna to się dowiesz

ocenił(a) film na 3
Goszka_

Dlatego precz z resocjalizacja kara śmierci jedynie rozsadna

ocenił(a) film na 3
Agatonik

Taki film powstaje w Polsce nazywa się Czekając na Barbarzyńców i będzie za rok w kinach https://www.sfp.org.pl/wydarzenia,5,32942,1,1,Wybrano-nowe-szescdziesiatki-Studi a-Munka-SFP.html

ocenił(a) film na 9
ciech007

To czekam

Agatonik

nieprawda, ryży mówi dużo gorsze rzeczy

ocenił(a) film na 9
ataman2016

A może jakieś przykłady?

Agatonik

Chleb i sól says hi.

ocenił(a) film na 3
Agatonik

ale oni mówili prawdę

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Odpowiedź wydaje się tyleż prosta, co dla Ciebie może niewygodna. Do głosu doszło pokolenie bezideowe, politykujące, schlebiające tzw. Zachodowi, a domniemana artystyczność dzieła (?) ma przykryć dwie podstawowe umiejętności, które winien posiadać reżyser oraz scenarzysta (ten przede wszystkim), a które w zdecydowanej większości są obce polskim filmowcom - patrzeć na ludzi i słuchać ludzi oraz poukładać te czynności w absorbującą widza opowieść.

ocenił(a) film na 8
Krzypur

Znowu te brednie

ocenił(a) film na 5
wojtek_2011

Lubię takie głębokie, mądre wypowiedzi, bo nie trzeba i nie warto na nie odpowiadać.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Zgadzam się z Twoja opinią. Genialne 1:1 polskiego spoleczeństwa, choc u nas az tak źle nie jest. Jednak mniejsze miejscowości na polskiej prowincji z pewnoscia wygladają podobnie. Janusze zawsze myślą w prostych kategoriach, a ich ''pierwotna męskość'' nie pozwala wyjśc poza pewien schemat myślenia i postępowania. Zresztą, jakiego myślenia? Przeciez to kategoria będąca dziś w odwrocie. Co ciekawe, ta bezmózga swołocz organizowała się przez fejsbuka :-) Polskie Janusze i Grażyny ż przepadają za fejsbukiem, bo to ich (zamknięte) okno na świat.

ocenił(a) film na 9
Stefan_Zyskowski

Bezmózgowa swołocz - podoba mi się, muszę przyswoić.

ocenił(a) film na 5
Stefan_Zyskowski

Chłopie, jak Ty p........

ocenił(a) film na 9
Krzypur

Uhum. A może bardziej rzeczowo?

Stefan_Zyskowski

Nie mozna ;) Tego typu "wrzutki" nie maja prowadzic do jakiejkolwiek wmiany mysli. Od siebie moge tylko dodac, ze po wyprowadzce na wies, musze sie z Toba, niestety, zgodzi. Czasami wydaje mi sie, ze "tubylcy" sa z innej plnety jezeli chodzi o sposob myslenia. Czy to ich wina? Czesto-gesto nie, ale roznice szokuja...

Stefan_Zyskowski

Dokładnie Facebook skupia bez mózgów

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones