film

Sen o Warszawie

2014
1h 44m
6,8 1 965
ocen
6,8 10 1 1965
4,2 6
ocen krytyków
Dokument przedstawia życie i twórczość Czesława Niemena w oparciu o materiały archiwalne, wypowiedzi rodziny, krytyków oraz dziennikarzy. Zobacz pełny opis
Sen o Warszawie zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Orzeł
Film zdobył nagrodę Orzeł oraz 3 nominacje
Sprawdź wszystkie nagrody

"Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano"Sen o Warszawie" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego, to pierwszy duży film biograficzny o Czesławie Niemenie, piosenkarzu, kompozytorze i multiinstrumentaliście, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci charyzmatycznego artysty, zmarłego w styczniu 2004 roku. W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na życie Niemena. Opowiadają o nim barwnie członkowie jego rodziny, zaprzyjaźnieni muzycy, krytycy, dziennikarze muzyczni - w sumie ponad 50 osób - a wszystko to na tle meandrów polityki kulturalnej PRL-u, odpowiedzialnej za zmienne losy jego kariery i recepcji jego twórczości w zależności od sympatii ówczesnych władz i krytyki. Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku w plebiscycie tygodnika "Polityka" na wykonawcę wszech czasów. Był człowiekiem-instytucją, jednym z nielicznych, którzy tworzyli nieprzerwanie dla czterech generacji Polaków. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i stanowi nieustającą inspirację dla młodszych artystów, a muzykę rozrywkową podniosła do rangi prawdziwej sztuki, ale i wrosła w polską kulturę popularną (film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: "Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…"). Fani muzyka przypomną sobie jego najważniejsze przeboje, a starsi widzowie – własną młodość.

dystrybucja
Gutek Film
studio
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Telewizja Polska (koprodukcja) / więcej
tytuł oryg.
Sen o Warszawie
inne tytuły
A Dream of Warsaw Międzynarodowy
więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

1 Nawet rozumiem wredne uczynki smutnych panów z esbecji, przez lata starających się różnymi sposobami zszargać Niemenowi opinię. Ot, taka była ta ich robota. I zapewne takie też były inspiracje płynące z KC.
Nie wychwalam, nie rozgrzeszam, absolutnie nie - ale jakieś racjonalne jądro w tym ich postępowaniu...

GDZIE!!!????

użytkownik usunięty

Chcę obejrzeć ten film.
Jakie czynności w związku z tym powinienem wykonać?????????????

brak żony i córki

ocenił(a) film na 6

Dziś obejrzałam film i zastanawia mnie dlaczego w filmie w ogóle nie pojawiają się córka Natalia i żona Małgorzata, a co więcej, nawet nie ma o nich żadnej wzmianki.

Generalnie to dobry film, biorąc jednak pod uwagę, że to "dokument o życiu" pozostawia ogromny niedosyt.

Jaki jest tytuł ostatniej piosenki w tym filmie, lecącej już w czasie napisów końcowych?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones