PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9526}
7,6 16 018
ocen
7,6 10 1 16018
7,6 8
ocen krytyków
Siekierezada
powrót do forum filmu Siekierezada

Co do samego filmu, to bardzo go lubię, choć jest dość odległy od samej powieści. Wciągam wszystko, co związane ze Stachurą, tak że i ten film mi bliski. Mieszkam niedaleko Grochowic i Kotli i gdy tylko muszę odpocząć i naładować akumulatory, to wsiadam w auto i jadę do tej pięknej wsi. Tam nic się nie zmieniło, albo niewiele od czasu pobytu Stachury na ziemi głogowskiej – nadal pięknie, magicznie i w powietrzu wisi duch poety… Nawet chciałem kupić tam dom (część sali wiejskiej) przysłowiowy rzut beretem od domu Olechny. Na uwagę zasługuje maleńki cmentarz, na którym spoczywa Franciszka Olechna, czyli Babcia Oleńka i przede wszystkim mieszkańcy, którzy zawsze chętnie o Stachurze pogadają. Niezapomniany widok roztacza się, gdy wjeżdżamy od strony Bielawy przez las i nagle wyłaniają się Grochowice: cud nad cuda i zjawa realna:).
„Siekierezady” nie da się sfilmować, tak jak i „Całej jaskrawości”, ani w ogóle prozy Stachury. Zbyt dużo w niej poetyckości by dało się oddać te przeżycia różnych alter ego poety. Trudno się nawet zbliżyć do tej pięknej, potężnej powagi i jaskrawej wspaniałości. Tym niemniej Leszczyńskiemu udało się oddać wszechobecność śmierci i w jej bliskości pochwałę tego jedynego życia jakie mamy. Niesamowite jest to u Stachury… Na tym forum toczy się dyskusja o znaczeniu Gałązki Jabłoni, warto odróżnić to, czym (kim?) jest ona w filmie, od jej powieściowego sensu. W filmie rzeczywiście jest pokazana jako ideał miłości i tęsknoty, jako coś nierealnego, a jednocześnie dotkniętego śmiercią. W książce jej idealność jest pokazana w kontekście realności jej istnienia. Przecież Pradera na wyrębie ogląda jej zdjęcie i mówi do niej, że on tu „w tych lasach, a ty tam w dżungli miasta”. Poza tym w książce bohaterowie nie mówią do siebie „per pan”. Peresada w 1945 roku miał 17 lat, a akcja toczy się 22 lata po wojnie, czyli dzieje się w czasie rzeczywistym dla Stachury. W 1967 roku Stachura miał 30 lat, a Peresada był tylko o 9 lat starszy. W filmie te akcenty rozłożono inaczej. Poza tym Pradera nie jest w książce takim smutasem, jakiego Zientara gra w filmie. W ogóle Stachura nie był takim przybitym poetą za jakiego dziś, po śmierci jak każda tragicznej uchodzi. Przez wiele lat na poznańskim Górczynie odwiedzałem pana Wincentego Różańskiego, tocząc niekiedy do rana dyskusje o życiu, poezji i oczywiście Stachurze. Pan Witek podkreślał, że Edward Stachura przez niego jest zapamiętany jako najlepszy przyjaciel, duch sprawczy, wielki poeta, ale przede wszystkim jako wesoły kompan, który nawet nie upijał się na smutno. Potem, gdy drogi panów się rozeszły, Pan Różański miał ze Stachurą tylko sporadyczny kontakt, głównie listowy (przykre jest to, że Pan Wincenty pożyczył te listy Marcie Kucharskiej i ta je sobie przywłaszczyła), ale źle zaczęło się dziać ze Stachurą dopiero, gdy pisał „Missa paganę” (1978) i „Fabula rase”, a więc już pod koniec życia. Jeszcze jedno o Gałązce Jabłoni: kiedyś myślałem, że jest nią Zyta, żona Steda, jednak Pan Różański stanowczo temu zaprzeczał. W jego relacji żona Stachury notorycznie przyprawiała mu rogi i pod koniec małżeństwa wręcz się nienawidzili. Pan Witek mówił, że Gałązka Jabłoni to metafora doskonałej, idealnej, platońskiej miłości niespełnionej, bo w tym życiu przecież „nie ma nic trwałego poza tęsknotą za trwałością”…. Pozdrawiam wszystkich fanów poezji a Edwarda Stachury na tym forum zwłaszcza.

ocenił(a) film na 10
turtom

Dziękuję za ten post. Tylko tyle chciałem powiedzieć.

Dodam jeszcze, że korzystają z najnowszych technologii Google StreetView można odwiedzić Grochowice nie wstając z fotela.
W którym miejscu jest dom Babci Oleńki?

Adys_Lucyferek

Witaj:)!
Dziękuję… Wiem też już, że film kręcili w Bieszczadach głównie w Cisnej. Dom Oleńki jest obok sklepu, gdy jedziesz od strony Bielawy, mijasz stację transformatorową, czy ujęcia wody i dojeżdżasz do głównego przystanku PKS. Na lewo Sala Wiejska, a idąc prawą stroną w kierunku lasu trafisz na sklepik i obok na biało-szary dom z tablicą:). Pozdrawiam Cię!

turtom

Witam jeszcze raz!
Pomyliłem strony:)... Od Bielawy Sala Wiejska przy PKSie jest po prawej, a do domu Olechny idziemy w lewo...
Pozdrawiam:)!

ocenił(a) film na 10
turtom

Nie ma wioski Bielawa kolo Cisny w Podkarpackim.Bielawa to miejscowości na Dolnym Śląsku.Cos pokręciłeś :)

ocenił(a) film na 8
turtom

Witam, kilka scen zostało nakręconych w Bodzanowie na Mazowszu: scena z objazdową bibliotekę-w tle rynek w Bodzanowie z naszym pięknym Kościołem i jeszcze sceny zabaw wiejskich również w remizie w Bodzanowie. Remiza w Bodzanowie trochę się zmieniła, można jednak rozpoznać, gdzie w porównaniu do dzisiejszego wyglądu, dane sceny były kręcone, a rynek jest cały czas taki sam. Pozdrawiam fanów filmu! :)

jakbyzinnejplanety

Witam, podłączę się do tematu.
Czy ktoś z was wie, skąd pochodzi pejzaż skał z "końca świata" z końcowej części filmu? Od pewnego czasu próbuję to miejsce namierzyć, niestety bezskutecznie. Nie wiem, czy to prawdziwe skały, czy jakaś dekoracja :)
Pozdrowienia!

ocenił(a) film na 9
TritonX100

Przyłączam się do pytania. Po godzinie szukania w internecie jestem zaskoczony, że są takie skąpe wiadomości na temat realizacji filmu. Chodzi mi o technikalia, wspomnienia ekipy czy realizatorów. Wspólność nazwy książki, filmu i baru w Cisnej, tworzy jakąś nieogarnioną rekurencję. Liczyłem na filmpolski.pl, ale nic o plenerach nie wspominają. Dwa posty wyżej jest o Bodzanowie, część scen powstała podobno w Konstancinie. Sceny z kolejki wąskotorowej podobno w Białowieży. W tym kontekście najbardziej nie pasuje Cisna. Konstancin, Bodzanów, Białowieża to Polska północno-wschodnia. Tekst powieści też nic nie wspomina o Bieszczadach. Czy ma ktoś linki ze zdjęciami plenerowymi w Cisnej? Podobna sytuacja jest z "Bazą ludzi umarłych". Akcja opowiadania i zdjęcia filmu w okolicach Stronia Śląskiego, a we wszystkich opisach Bieszczady. Może ktoś zna np. wypowiedzi reżysera lub aktorów, coś konkretnego, słowo pisane. Mam wrażenie, że wszyscy odpisują od wszystkich, może da się coś wyciągnąć z wytwórni? Podsumowując, film Leszczyńskiego lubię niezależnie od tego, gdzie został nakręcony, a ta skała na końcu to może jakiś egipt lub libia? W latach osiemdziesiątych nasz wojtek z muammarem trzymał konszachty. Dla filmowców taka scena to jak małe wakacje ;)

TritonX100

Ten koniec świata to Turkmenistan. Twierdza w miejscowości Mary. Jedwabny szlak. Nurtuje mnie, jak filmowcy się tam znaleźli. Odpowiedź po prawie trzech latach od pytania. ☺ Pozdrawiam. Zbigniew

ocenił(a) film na 9
p0ziomka

Dzięki za odpowiedź.Ciekawilo mnie gdzie była kręcona scena z tymi skalami.

p0ziomka

Wielkie dzięki! Długo szukałem , ale nie znalazłem niczego. Na forumowiczów można liczyć! Pozdrowienia

p0ziomka

Cześć, jeśli chodzi o plenery na południu dawnego ZSRR, to w latach 80, a zwłaszcza pod koniec Polacy dużo tam kręcili. Przeważnie "kaszanów" w rodzaju Klątwy Doliny Węży, Piggate, czy Powrotu Wabiszczura, ale i np. Podróży Pana Kleksa. Nie wiem dlaczego, może taniej? To taki mój grosik do tej arcyciekawej dyskusji, pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8
turtom

Ja też dziękuję :)

ocenił(a) film na 10
tsuntsu

Dzięki również, pozdrawiam wszystkich fanów tego pięknego filmu:)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones