PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30684}

Sokół maltański

The Maltese Falcon
7,6 22 458
ocen
7,6 10 1 22458
7,7 28
ocen krytyków
Sokół maltański
powrót do forum filmu Sokół maltański

pierwsze to dobre zakończenie kiedy Sam niewydaje Brigid i wymyśla historyjke dla policji żeby była czysta i zostają kochankami a drugie zakonczenie to te złe,Sam niemoże zaufać Brigid i wydaje ją policji chociaż ją kocha,dlamnie lepsze jest to pierwsze zakończenie

użytkownik usunięty
Quanto

????????? jakieś żródło tychrewelacji? Szcerze nie wiedzialam.

Oglądałem film na niemiecik kanele i była własnie ta pierwsza wersja o której mówiłem,mnie też to zaskoczyło niewiedziałem o tym że są dwie wersje dopuki sam niezobaczyłem

użytkownik usunięty
Quanto

dzienx za informacje, choc ta "optymistyczna " wersja nie kusi aby ogladnac.

ocenił(a) film na 7

a ja własnie miałam pisac, że byłam przakonana, że Sam skałamie policji. Szczerze - ja wole jka On mówi prawde, Ona Go nie kocha i skrzywdzi, Ona kocha tylko pieniądze. No coż, ale skoro reżyser pozwolił. Istnieje tez 2 zakonczenie "Casablanca'i", z tą rożnica, że reżyser sie nie zgodził na to aby Ingrid Bergman wraćała do bogarta, wiec to optymistyczne gdy do niego wraca puszczana bylo raz z napisem, że jest nie zgodne z prawami autorskimi.

ocenił(a) film na 7
Quanto

Sorry, ale pomyliłeś złe zakończenie z dobrym. Wydanie Brigid policji to DOBRE zakończenie, a ukrywanie morderczyni krętaczki do do potęgi to ZŁE zakończenie. Doprawdy nie rozumiem jak jej postać mogła wzbudzić sympatię. Dla mnie jest to jeden z najbardziej odrażających filmowych charakterów.

Kagan

Jasne!

To był rok 1941.
Wtedy dobro, to było dobro, a zło, to było zło. Teraz nie wiedzieć czemu jest fascynacja złem! Brigid O'Shaugnessy to zabójczyni i szwarccharakter jakich mało, ale dziś, to nawet dokora Hannibala Lectera się tłumaczy nieszczęśliwą młodością etc.

ocenił(a) film na 7
Filmnoir

Może takie miało być pierwotne zakończenie ale kodeks Haysa na to nie
pozwolił bo wszystkie złe postacie musiały być wtedy ukarane.
Końcowy cytat rozwala.

ocenił(a) film na 8
Szczota1992

nie, takie zakończenie było w książce więc tak miało być, bez happy endu.

ocenił(a) film na 9
Quanto

Kodeksy niekodeksy, drugi film z Bogartem jaki widziałam i znów wychodzi, że miłość jest przereklamowana, niepotrzebna i są ważniejsze wartości. Szalenie mi się to podoba, podczas oglądania większości dzisiejszych produkcji mam wrażenie, że człowiek żyje tylko i wyłącznie po to, aby utrzymywać stosunki seksualne, cała jego egzystencja zmierza tylko do odnalezienia drugiej połowy, już nawet niekoniecznie idealnie pasującej. Samuel Spade i Rick Blaine nie wierzą w taką miłość i bardzo dobrze, że reżyserowie tych filmów potrafili oprzeć się pokusie happy endu w stylu "on ją kochał, ona jego też, miłość zwyciężyła wszystko" fuj.
Nie sądzę, aby to relatywizm moralny i inklinacja do czarnych charakterów powodowała w przypadku "Sokoła" chęć połączenia pary na zawsze, raczej sentymentalne przyzwyczajenie, że przecież się kochają, więc powinni być razem, tak właśnie wyglądają typowe happy endy. Świat, który kreują, mi osobiście wybitnie nie odpowiada.

ocenił(a) film na 8
Svankmajerova

Ja właśnie należę do osób, które zwykle lubią/współczują czarnym charakterom. więc jak najbardziej wpisuję się w ten trend o jakim pisze user Film_noir. Jednak w przypadku tego filmu Brigide nie wzbudziła mojej sympatii, więc cieszę się, że ją wydał. Wg mnie byłoby to słabe, gdyby przez przelotne zauroczenie( bo miłość to za dużo powiedziane na tę relację;zresztą to uczucie było mało pokazane, akcentowane w filmie przez co te jego końcowe rozterki moralne były dla mnie trochę sztuczne i na siłę) wypuścił morderczynię, która tylko kłamała i udawała. Przecież na końcu też zrobiła małe przedstawienie, by go zmanipulować i przekonać, ja tam nie wierzę w jej uczucia. Ale rozumiem, że mogła budzić sympatię, aparycja aktorki miała skłaniać do tego, że mogła być i famme fatale i damą w potrzebie. Poza tym chyba założeniem kina noir była niejednoznaczność bohaterów, mieli budzić mieszane uczucia, nie powinno być jednoznacznie dobrych i sympatycznych oraz złych i antypatycznych. Także postaci spełniły swoje zadanie.

ocenił(a) film na 10
Quanto

Spytam po 11 latach:D To na pewno byla wersja z Bogartem? Bo wczesniej nakrecono inna, wlasnie z takim zakonczeniem :D

ocenił(a) film na 8
Qjaf

chyba czegoś nie zrozumiałam, czemu na końcu sekretarka jest zła na Sama że wydał tę babkę?

ocenił(a) film na 10
panna_x_filmweb

A na samym koncu w ogole jest sekretarka? Nie ma...

ocenił(a) film na 8
Qjaf

no pod koniec filmu, mi to jakoś utkwiło w pamięci

ocenił(a) film na 10
panna_x_filmweb

Na koncu filmu jest detektyw i babka odprowadzana przez policje.

Qjaf

Sekretarka przynosi im figurę sokoła przecież

ocenił(a) film na 10
matbla2000

Koniec filmu to ostatnie sceny, a nie wydarzenie sprzed 12-13 minut. Sprawdzalem teraz:)

ocenił(a) film na 8
panna_x_filmweb

ups, to moglo być jednak w książce nie filmie :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones