PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=723550}
7,6 172 946
ocen
7,6 10 1 172946
7,5 48
ocen krytyków
Spotlight
powrót do forum filmu Spotlight

Może niektórym ludziom otworzą się oczy. Oczywiście nie można generalizować, ale prawda jest taka, że kościół często zamiata ten trudny dla siebie temat pod dywan. Film dobrze zagrany i mimo 2 godzin nie czułem się znużony.

ocenił(a) film na 8
brzask_8

>źródło
>fronda

Serio?

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Źródłem jest "Portal poświęcony" czyli jakiś katolicki "drogowskaz". Co mają napisać?! Że 6% księży jest pedofilami?!
Prędzej znajdzie się tam zakładka ze zdjęciami małych dzieci.

brzask_8

źródło: Fronda?! Pudelek jest wiarygodniejszym źródłem.

brzask_8

Nie chodzi o ilość przestępstw popełnianych przez księży, ale chronienie księży pedofilów przez kościół. Przenoszeni są do innych parafii, sprawę zamiata się pod dywan. Zwłaszcza w bardziej religijnych społeczeństwach oskarżenie księdza wydaje się absurdalne, a oskarżyciela spotyka ostracyzm, bo mówi źle o księdzu.

brzask_8

Oczywiście, że w więzieniach jest więcej rolników czy murarzy niż księży, ale to wynika z prostego faktu, że odsetek rolników w społeczeństwie jest znacznie większy niż księży. Kłania się statystyka. Druga sprawa, że kościół bardzo skutecznie ukrywa pedofilskie skandale i zamiata takie sprawy pod dywan. Ale trudno dyskutować na poważnie kiedy ktoś na poparcie swojej tezy udostępnia artykuły z frondy.

brzask_8

Czasem robie gałe mojemu proboszczowi i dzieku temu mam komunie.

ocenił(a) film na 7
brzask_8

Wyssałeś tę wiedzę z pałki katechety?

ocenił(a) film na 9
brzask_8

Fronda? Serio? Oczekujesz, że pisemko traktujące kler serwilistycznie poda Ci prawdziwe dane dotyczące pedofilii w kościele?

ocenił(a) film na 6
siLk_2

A naczelny pedofil tego kraju od lat jest przez społeczeństwo rozgrzeszony I ty mówisz o zamiataniu problemu?

ocenił(a) film na 8
ryan45

Nie chcę tłumaczyć Polańskiego bo złamał prawo. Ciężko jednak porównywać występek jednostki wobec 6% księży na świecie prawda???

ocenił(a) film na 6
siLk_2

Nie wiem czy ciężko bo nie znam skali porównawczej A że w showbiznesie takie przypadki występują to świadczą o tym choćby wspomnienia różnych osób Co nie zmienia faktu że osobiście podpisałbym się pod ustawą aby wszystkim pedofilom obcinać narządy płciowe Choć z drugiej strony duński film Polowanie pokazuje jak łatwo jest wplatać niewinną osobę w ten proceder

ocenił(a) film na 8
ryan45

Rozgrzeszona to była matka tej loszki, która wepchnęła swoją córkę do łóżka Polańskiego, żeby zbierać hajs za przyszłe role swojej latorośli. Ale tak Polańskiego tępcie, dżizus.

ocenił(a) film na 9
siLk_2

Właśnie skończyłam go oglądać na kinomanie - film to jedno, ale dodatkowe komentarze od tłumacza to drugie. Polecam. Film jest naprawdę MEGA. Oscara pewnie nie dostanie... ale była by to naprawdę zasłużona nagroda, bo odwalili kawał dobrej roboty!!!

ocenił(a) film na 9
Kitti13

Obowiązkowy film! Kiedy Spotlight nastąpi w Polsce? Ludzie w naszym kraju muszą być na to gotowi!

Kitti13

A widzisz, jednak dostał :p

ocenił(a) film na 9
Micman1995

I niezmiernie się z tego cieszę :D miło usłyszeć taką nowinę w poniedziałkowy poranek :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
major9988

no właśnie ciekawe czy zrobią taki film o imanach. A może o rabinach? - ale Żydzi nie pozwolą na taki film - przecież to by było zmieszane z błotem i nie dostałoby żadnej nagrody od żydowskiego jury

iris_1984

Zgadzam się, to lewacko -gejowsko-żydowskie środowisko, towarzystwo wzajemnej adoracji. Wcale nie nagradzają dobrych filmów, tylko według powyższego klucza. Poza tym dowalanie katolom od jakiegoś czasu jest w modzie. Co widać w poniższych komentarzach.

major9988

Walnij sie w leb czlowieku. Pedofilia to zaburzenie i nie mozesz rozpatrywac tego w aspekcie kulturowym czy prawnym. W wielu krajach dozwolony wiek na wspolzycie to 13 lat. Ponadto trzeba nie miec elementarnej wiedzy, zeby przywolywac tu Mahometa. Przeczytaj, w ktorym wieku on zyl i co dzialo sie wtedy z kobietami a raczej dziewczynkami w europie. Dopiero w XII wieku kosciol wprowadzil pelnoletnosc dziewczynki 12 lat a chlopaka 14. Jak chcesz brac udzial w dyskusji to najpierw zapoznaj sie z faktami a przede wszystkim zrozum pojecia, ktorymi sie poslugujesz. Rece opadaja normalnie.

grzebien79

aha czyli jest jest w danym kraju prawnie i kulturowo modne wspolzycie z 13 latka lub jak czesto bywa z dziewczynka ponizej 10 roku zycia-ludzie sie saduja bo daja sobie wzor Mohameta (chodzi o slub jak i stosunek-chca dostac zezwolenie) to to jest ok- aspekt kulturowy jak i prawny. Co ty mi tu mowisz o europie w XII wieku ja mowie o 2016 roku i stawiam znak rownosci pedofil= facet ktory ma kulturowe i prawne prawo do zawarcia stosunku z dzieckiem, szczegolnie w dzisiejszych czasach bo wiem ze kilka tysiely lat temu pod wzgledem biologicznym ludzie inaczej dojrzewali.

major9988

ja nie mam zamiaru cie obrazac, tak jak ty i kwestionowac twojej wiedzy na jaki kolwiek temat. Mi chodzi tylko o skrajne przypadki jednostki ktore trzeba zliwidowac z zycia publicznego czy to z parafii czy tez z innej czesci swiata, a do mohameta nawiazalem ze ludzie probuja go wykorzystac usprawiedliwiajac swoje czyny(on to robil to i ja moge- choc wydaje mi sie ze troche sie czasy zmienily) ja to tak odbieram.

ocenił(a) film na 7
siLk_2

W tym filmie właściwie nie ma wielkich akcji. jednak wielkim plusem jest to że-wg autorów- podane zostały do wiadomości publicznej fakty, konkretne nazwiska i stanowisko Watykanu. Według mnie jeśli ktoś dopuścił się takiego czynu w ogóle nie nadaje się na księdza. nie rozumiem dlaczego taki ksiądz zostaje przeniesiony do innej parafii. Teraz ostatnio jeszcze głośno mówi się o lobby gejowskim w Watykanie. To muszą być konkretne dane, nazwiska, bo inaczej można tylko stwierdzić że ktoś chce zniszczyć Kościół. W każdej grupie zawodowej są czarne owce, wśród lekarzy, prawników, policjantów, nauczycieli i księży. Nie ma co bronić czarnych owiec, takich trzeba usuwać z grupy na podstawie zebranych dowodów.

ocenił(a) film na 8
iris_1984

Nie ma wielkich akcji? Spodziewałeś się odwetu komanda księży pedofilów?

iris_1984

Zapraszam do przeczytania tajnej instrukcji watykanu "crimen sollicitationis" (dokument z 1922 roku o postępowaniu kleru w sytuacji molestowania przez osobę duchowną, wycofany po filmowej aferze "bostońskiej") oraz do zapoznania się z życiorysem kard. Bernarda Law'a po wydarzeniach w Bostonie. To wystarczy aby zobaczyć jak zepsucie i matactwo idzie od zwykłego duchownego aż do samej głowy Stolicy Apostolskiej. Nie do uwierzenia. Więc jakieś dowody są na to, że KK prowadzi działania, które nie byłyby powszechnie akceptowalne... ale czy ktoś z nas zdaje sobie sprawę z tego jaki jest to problem? Czyż nie wystarczy nam polityka "zgniłego jabłka", którą jesteśmy karmieni? Że jeden ksiądz się pedofil trafi to ewenement, wyjątek od całej społeczności? Nikt na to nie zwraca uwagi. Ja osobiście nie krytykuje chrześcijaństwa, jestem osobą wierzącą, ale niestety nie uznaję Kościoła jako instytucji... Jego trzon- Watykan- jest zdeprawowany, nie mówię tu tylko o tuszowaniu afer seksualnych, ale także o aferach finansowych itd. Może w końcu więcej osób przejrzy na oczy.
Pozdrawiam :)

xantoszewskix

Hej, rozwiniesz skrótowo, jakie postulaty się tam znajdowały? Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 7
siLk_2

Film ciekawy. Zdaniem-kluczem jest tekst, który wypowiedział prawnik; nie chcę spojlerować, ale koresponduje z powiedzeniem: potrzebna cała wieś, by wychować dziecko.

Według mnie najbardziej przejmujące były rozmowy z ofiarami i moje małe odkrycie, że pedofile (tu: księża) nie dlatego wybierają ofiary z problematycznych rodzin, żeby mieć łatwy cel, a po to, by nic potem nie powiedziały. Cały ten mechanizm przyciągania dziecka do siebie... Brrrr. A najbardziej obrzydliwe jest to, że te przestępstwa były ukrywane przez KK.

Przyznaję, że film ma dużo dialogów i przedstawia proces zbierania danych do artykułu. Niby nużący, bo nie ma żadnych "scen", ale tematyka sprawia, że chcemy dotrwać do końca filmu.

siLk_2

Wszystkie religie to twór diabła.

ocenił(a) film na 2
Szymon1993

zleciałeś nieszczęśliwie ze schodów?

ocenił(a) film na 7
klcw57

Jeżeli dla niego wiara i religia, to nie to samo, to nie ma w jego komentarzu sprzeczności.

rafael87

Jak wytłumaczysz w takim razie, że istnieje wiele osób, które są uczciwe i sumienne, a żyją zgodnie z zasadami religii? Tworem szatana jak już jest fundamentalizm, który może mieć podłoże m.in. religijne czy ateistyczne.

ocenił(a) film na 7
Micman1995

Zawsze można dać od siebie coś więcej niż tylko uczciwie i sumiennie. Generalnie religia przeszkadza w stawaniu się lepszym, i ogólnie we wszystkim. Gdy ktoś jest od niej trochę dalej, to jest mu już łatwiej.

rafael87

Nie bardzo rozumiem, jaką motywację ma ateista do stawania się uczciwym? Sztuka dla sztuki? Osobiście znam wśród duchownych (zwłaszcza w zakonach) osoby naprawdę święte i bardzo ciężko pracujące. Nie znam żadnego ateisty, który pracowałby w szpitalu za darmo bez dni wolnych i urlopów z ciężko chorymi psychicznie ludźmi (często niebezpiecznymi). A tak robią tysiące zakonnic, tylko nikt o tym nie mówi.

ocenił(a) film na 7
Franio

No cóż, ich to zbytnio nie czaję. Niektórzy twierdzą, że to też taka też taka forma religii jest.:)

rafael87

Forma religii, no właśnie, też się czasem zastanawiam. Przede wszystkim siostry takie to duchowne katolickie i są częścią Kościoła katolickiego, więc myślę, że należy wziąć je pod uwagę przy całościowej ocenie ;) ale wiem co czujesz, kilka razy zdarzyło mi się spotkać burackich księży. Ale znacznie więcej spotkałem dobrych, porządnych gości, z którymi da się normalnie zakumplować, pograć w piłkę, obejrzeć film, pogadać. I ci sami księża odprawiają msze i spowiadam się u nich. Lubię spowiadać się tym, którym wiem, że mogę ufać ;)

Franio

Masz rację, ja jestem blisko związany z siostrami nazaretankami, które w bardzo wielu miastach i miasteczkach w Polsce prowadzą świetlice, stołówki, przychodnie, poradnie, szkoły (w jednej u siebie w Warszawie mam nawet kontakt z dziewczynami z żeńskiej szkoły prowadzonej przez siostry nazaretanki), rekolekcje, skupienia, na które jeżdżę z rodziną od kilku ładnych lat i jest świetna, przyjazna atmosfera :) uważam je za oddane, bezinteresowne kobiety, które były ze mną zawsze gdy było mi źle, smutno, a także kiedy się radowałem, chodziliśmy i nieraz będziemy jeszcze chodzili na piesze wędrówki, wspinaczki górskie, wspólna modlitwa, msze, adoracje, śpiewanie, granie w piłkę i gra na gitarze, wspólne tańce, ognisko i cała masa innych rzeczy i bardzo cieszę się, że od tylu osób duchownych doznałem tyle ciepła i pomocy. A jeśli ktoś chce mówić, że jestem chorym, ciemnym katolem który podąża za chorymi psychicznie mafiozami, to niech sobie mówi, mam to gdzieś :)

Micman1995

Mnie też nazywają ciemnym katolem, chociaż mam wyższe wykształcenie (na świeckiej uczelni), dwa fakultety i doktorat.
Ale to jest typowe dla ludzi, że zawsze usiłują poniżyć tych, których
w głębi duszy uznają za lepszych od siebie.

Stąd bierze się tak zajadłe atakowanie duchownych katolickich. Oczerniając ich i wytykając im błędy, ludzie sami sobie wydają się lepsi, na zasadzie: My grzeszymy, ale oni jeszcze więcej" (chociaż nie jest to prawdą.

Łatwiej przecież jest obrzucić świętego błotem, niż starać się go naśladować.

Franio

Zgadza się. Według ludzi duchowni muszą być chyba niegrzeszącymi cyborgami, żeby ci zaczęli chodzić do Kościoła, skupiać się na mszy świętej i tak dalej. A przecież Jezus wiedział, że powierza Kościół ludziom, którzy są słabi, którzy upadają. Wiedząc o chamstwie, które święty Piotr Mu uczyni, powiedział do niego: "Paś owce moje".

Nie podkreśla się tak wielu wspaniałych i dobrych akcji, w które nasi duchowni się angażują, za to tabloidy wolą skupiać się na pojedynczych przypadkach, nagłaśniają je obrzydliwie i ludziom w ten sposób jest wygodniej, bo usprawiedliwiają zachowaniem duchownych to, że niczego nie będą zmieniać. A więc nie "będę starał się żyć we wspólnocie Kościoła, bo tak wielu kapłanów jest porządnych", ale "te kilka procent to parszywcy, Kościół to bagno, bla bla bla" - a w zasadzie wydaje im się w natłoku informacji (gazety, telewizja), że tych kilka procent parszywców to prawie wszyscy duchowni. W ten oto sposób zwodzi się ludzi.

Micman1995

Dokładnie tak. Kościół przeszkadza wielu ludziom, bo mówi rzeczy sprzeczne z "wyścigiem szczurów do kasy". Poza tym posiada duży majątek, który jest łakomym kąskiem dla różnej maści kombinatorów.

To nie przypadek, że pierwszym rządem, który zaczął oskarżać duchownych katolickich o pedofilię był... rząd III Rzeszy pod wodzą Adolfa Hitlera. Jemu także chodziło o zastraszenie i podporządkowanie Kościoła.

Franio

To jest właśnie to Zgromadzenie do którego należy moja rodzina i wiele innych rodzin. Założyla je bł. Maria Franciszka Siedliska w Rzymie w XIX wieku :) a podobnych jest, ło matko, sporo :)

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zgromadzenie_Si%C3%B3str_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Ro dziny_z_Nazaretu

rafael87

W moim przypadku tak nie jest, czuję spełnienie i radość. jednocześnie staram się być otwarty na inne religie i kultury nie-chrześcijańskie, bardzo lubię czytać na ich temat i szukać porozumienia. Jeśli uważasz, że religia to tylko zło, szukaj szczęścia tam, gdzie uważasz, że je znajdziesz. Wiedz tylko, że religia bazuje również na podstawowych, humanitarnych prawach etycznych. Zresztą człowieka nie ocenia się po tym, czy jest związany z religią lub czy jest ateistą, a po tym, jakim jest człowiekiem. Po prostu :)

Micman1995

Problem w tym, że niektórzy ludzie uważają, że religia ich ogranicza i ze coś im odbiera. Faktycznie ogranicza, np. zniechęca do narkotyków, do przypadkowego seksu, do palenia papierosów, do kontaktów z pewnymi ludźmi itp. Czyli są to takie dobre ograniczenia na których się nic nie traci, a za to dużo zyskuje.

Osobiście nie wierzę, że człowiek może być faktycznie dobry bez religii z moralnym systemem wartości. Człowiek nie jest przecież z natury dobry, a raczej zawsze skłonny do zła.

Franio

No tak. Religia pomaga natomiast wiele uświadomić. Ale widzisz, przyjęcie religii chrześcijańskiej wiązać się musi z pokorą. Człowiek często myśli, że wszystkie sprawy codzienne może udźwignąć na własnych ramionach. A nie może, cały czas powtarza te same błędy.

Oczywiście to teoretycznie kwestia silnej woli i dobrych chęci, żeby np. wyjść z nawyku, ale ja uważam jednak, że pozbywając się tej pychy i dając działać Bogu w nas samych osiągamy największy możliwy sukces. Bóg dał nam wskazówki jak żyć, ale nie przystawia nam pistoletu do głowy, żebyśmy za wszelką cenę ich przestrzegali. To nasz wybór. Nasza wolność :) ja to tak rozumiem.

Micman1995

Dokładnie. Najgorszym z możliwych grzechów jest pycha. Powoduje ona najwięcej problemów i najtrudniej ją wykorzenić. I jednocześnie jest powszechna i najsilniejsza w ludziach. Bez zrozumienia tego praktycznie nie zrobi się żadnego postępu na drodze ku Panu Bogu. Życzę dużo wiary, miłości i nadziei! :)

Franio

Dziękuję i nawzajem! Dużo wytrwałości i cierpliwości do tego świata. No i przede wszystkim nieustannego pogłębiania przyjaźni z Panem :)

ocenił(a) film na 9
siLk_2

Uważaj bo mohery Cię spalą na stosie..

dominik1980

Tylko najwięcej na stosie palono w nowożytności. Fajne profilowe :)

ocenił(a) film na 9
siLk_2

Film niebywale nie poruszył. Głównie to, iż mimo zgromadzonych dowodów oraz ofiar nie było konsekwencji. Kiedy czytam "Law odesłany do Watykanu" zastanawiam się co jest z nimi nie tak!
I przeczytałam parę komentarzy tylko parę bo były potem bardzo długie sprzeczki osób. Odnośnie tego, że nie możemy wszystkich wrzucać do jednego wora, w porządku zgadzam się, ale przy choć jednym takim zdarzeniu, powinny występować solidne konsekwencje. Po drugie ktoś pisał, że występowanie Księży pedofilów waha pomiędzy 1 a 3 %. Nie powinno być ani jednego!!!!!
takie moje zdanie

ocenił(a) film na 10
maria_anna_s

Zapomnij o konsekwencjach,tam nie istnieje takie coś.
I o tym jest ten film.

maria_anna_s

w końcu nie bez powodu kardynałów nazywa się książętami kościoła

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones