PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=839234}

Straszne dni

Incitement
6,4 318
ocen
6,4 10 1 318
Straszne dni
powrót do forum filmu Straszne dni

Wiwisekcja zamachowca

ocenił(a) film na 7

Dobra produkcja, przedstawiająca tragiczne wydarzenia z lat 90. Podoba mi się dokumentalny styl przejawiający się chociażby formatem 4:3 (aby nie gryzło się z materiałami archiwalnymi dobrze wplecionymi w filmie) czy zdjęciami z ręki. Dobra rola Haleviego, fajnie poprowadzona coraz większa radykalizacja zamachowca. Na pewno kontrowersyjne jest ewidentne zaangażowanie polityczne reżysera, bo to że mu nie po drodze z premierem Netanjahu jest oczywiste.

ocenił(a) film na 4
janko32

W sumie to jednak niezbyt udana ta wiwisekcja. Jak ktoś nie jest już zorientowany w temacie to niewiele można się dowiedzieć poza suchymi faktami.

Czy zamachowiec był seksualnie represjonowany? A może chodziło o między-zydowski rasizm związany z kolorami skóry? A może chodziło o inne spory między plemionami żydowskimi?

ocenił(a) film na 7
Wujek_Sylwek

Z tym się mogę zgodzić, że nie do końca udana. O ile przyczyny postępującej radykalizacji i podjęcie decyzji zamachu są dość dobrze pokazane, to o genezie jego nacjonalistycznych przekonań niewiele się dowiemy.

ocenił(a) film na 4
janko32

Ja to nawet posunął bym się dalej i powiedział, że film nie pokazuje tak naprawdę przekonań politycznych zamachowca.

Jego postać przedstawiona jest tak, że doprawdy nie wiadomo czy on był naprawdę zradykalizowanym studentem prawa czy może po prostu zwyczajnym niedorozwojem umysłowym, który do tej pory kompensował fenomenalną pamięcią. I może to ostatnie w końcu było oczywiste dla wszystkich (z wyjątkiem jego rodziców), zwłaszcza kobiet: narzeczonej, młodszej siostry, etc.

Tak czy inaczej to był dla mnie bardzo ciekawy film obyczajowy. No i rzeczywiście tak jak napisałeś rewelacyjnie pokazuje jak można zmontować autentyczne dokumentalne materiały filmowe z fabularną rekonstrukcją w taki sposób, że jest to zarówno atrakcyjnie wizualnie i nie wygląda na celowe mącenie i zaciemnianie sytuacji.

Dla mnie film był za bardzo hermetyczny dla nieobeznanych z kulturą żydowską i polityką Izraela.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones