Film

A Dry White Season

1989 1 godz. 37 min.
6,7 597
ocen
6,7 10 1 597
922
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":1}
{"id":"3540","linkUrl":"/film/Sucha+bia%C5%82a+pora-1989-3540","alt":"Sucha biała pora","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/35/40/3540/7048379.2.jpg"}
Nauczyciel w południowoafrykańskiej szkole pomaga znajomemu odnaleźć sprawców śmierci jego syna podczas zamieszek na tle rasowym.
#ZOSTAŃWDOMU
Sprawdź filmy, seriale i gry, które warto nadrobić

Johannesburg, rok 1976. W oddalonej o sześć mil od miasta murzyńskiej osadzie Soweto młodzież szkolna uczestniczy w pokojowym marszu, protestując przeciw systemowi edukacyjnemu, który dyskryminuje czarnoskóre dzieci. Bez ostrzeżenia policja strzela do demonstrantów. Ginie 58 dzieci, a 700 jest rannych. Gordon Ngubene (Winston Ntshona)Johannesburg, rok 1976. W oddalonej o sześć mil od miasta murzyńskiej osadzie Soweto młodzież szkolna uczestniczy w pokojowym marszu, protestując przeciw systemowi edukacyjnemu, który dyskryminuje czarnoskóre dzieci. Bez ostrzeżenia policja strzela do demonstrantów. Ginie 58 dzieci, a 700 jest rannych. Gordon Ngubene (Winston Ntshona) usiłuje dowiedzieć się czegoś o losie zatrzymanego syna Jonathana (Bekhithemba Mpofu). W odpowiedzi również zostaje aresztowany. Po jakimś czasie policja informuje Emily Ngubene (Thoko Ntshinga), że jej syn zginął podczas zamieszek, a mąż popełnił samobójstwo.

boxoffice
$3 766 879 w USA
na podstawie
André P. Brink "Sucha biała pora" (powieść)
studio
Davros Films / Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) / Star Partners II Ltd. / Więcej...
tytuł oryg.
A Dry White Season
inne tytuły
Tylko dla białych Polska
Sucha biała pora Polska
A Dry White Season Holandia
Więcej...
Michael Caine był brany pod uwagę do roli Bena du Toita.
Film kręcono w studio Pinewood Studios w Iver Heath w Anglii (Wielka Brytania) oraz w Zimbabwe.
Gdy na końcu filmu samochód Stoltza potrąca Bena, widać że jego ciało zostaje podniesione przez specjalny podnośnik, zanim dochodzi do uderzenia.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Ciężki, pesymistyczny, ale bardzo dobry

  Strayker ocenił(a) film na 8

  Jeden z lepszych filmów o Afryce jakie widzialem. I jedyny apartheidzie. Swietne kreacje aktorskie (oscar dla Marlona Brando). Niepokojąca atmosfera. Piękne zdjęcia. Jak cala historia bardzo smutny.

 • dobry

  Boniu ocenił(a) film na 7

  W filmie pokazane jest jak kiedyś policjanci wyżywali się na czarnych teraz w południowej Afryce nadal tak jest i w innych krajach też. Całe szczęście że teraz tak często nie zabijają ludzi jak kiedyś.

 • Niezły

  pia125

  wart obejżenia. Ja znamłam go z tytułu Tylko dla białych.