L'amour fou

1 godz. 40 min.
7,1 1 120
ocen
7,1 10 1120
2 978
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":1}
{"type":"film","id":596944,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/L%27amour+fou-2010-596944/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Szalona miłość - Yves Saint Laurent
 • Makowa__Panienka ocenił(a) ten film na: 6

  Problemem filmu jest - temat. O czym on właściwie jest? O bólu i pustce po starcie bliskiej osoby, z którą się spędziło 50 lat? O trudnej decyzji wyprzedaży gromadzonego długo majątku? O Saint Laurencie czy o jego partnerze?

  Reżyserowi zabrakło koncepcji, zdał się na narratora Pierre'a Berge, a ten zaprezentował swój własny strumień świadomości, który jednak nie został ukształtowany w - dzieło sztuki. Dlatego to raczej film telewizyjny niż kinowy. Brakuje w nim obrazu Y.S.Laurenta jako człowieka / partnera / geja / przyjaciela / osoby cierpiącej na depresję / kogokolwiek zresztą.

  Polecam koneserom, osobom interesującym się modą.

 • Makowa__Panienka Hmm, zdaje się, że film jest po prostu po części o każdym z tych elementów, o których wspominasz, choć chyba jednak przeważa motyw straty najbliższej osoby i pozostanie samemu z całą zgromadzoną przez lat 50 spuścizną.
  Nie zgodzę się jednak ze stwierdzeniem, że film jest godny polecenia akurat koneserom mody, ponieważ akurat mody i całego tego blichtru z nią związanego jest w filmie niedużo :)
  Ja się tak naprawdę nie dowiedziałam wiele o samym Yves Sant Laurent, czułam niedosyt jego osoby.

 • Ingrid_Bergman ocenił(a) ten film na: 9

  baluk Ma ktoś napisy do tego filmu?

 • Ingrid_Bergman Ja niestety nie mam, bo film dane mi było obejrzeć w kinie.

 • Madredeus ocenił(a) ten film na: 8

  baluk Jak coś jest o wszystkim, to znaczy, że jest o niczym. Prawdopodobnie, reżyser miał związane ręce kręcąc ten film i najprawdopodobniej, nie miał głównego konceptu na film o Saint Laurentcie. W wyższych sferach do, której narrator należy, warunków nie dyktuje tylko reżyser, ale jest częściowo zdany na wole tego narratora, który w dodatku ma największe prawo do tego co chce powiedziec w filmie, ponieważ miał z nim (Saint Laurent) najbliższy kontakt i majątek. Reżyser podważający to tylko naraziłby się na skandal lub brak chętnych do powstania filmu. Myślę, żę ten film to tylko wspominkowy dokument, który był jednocześnie głownie wywiadem z Pierrem Bergem.

 • Madredeus ocenił(a) ten film na: 8

  Makowa__Panienka Jak coś jest o wszystkim, to znaczy, że jest o niczym. Prawdopodobnie, reżyser miał związane ręce kręcąc ten film i najprawdopodobniej, nie miał głównego konceptu na film o Saint Laurentcie. W wyższych sferach do, której narrator należy, warunków nie dyktuje tylko reżyser, ale jest częściowo zdany na wole tego narratora, który w dodatku ma największe prawo do tego co chce powiedziec w filmie, ponieważ miał z nim (Saint Laurent) najbliższy kontakt i majątek. Reżyser podważający to tylko naraziłby się na skandal lub brak chętnych do powstania filmu. Myślę, żę ten film to tylko wspominkowy dokument, który był jednocześnie głownie wywiadem z Pierrem Bergem.

 • lena_777 ocenił(a) ten film na: 6

  Madredeus Owszem, widać tu jednowymiarowy przekaz ograniczony do osoby Pierra Berga, który miał ostanie słowo przy każdej kwestii związanej z kręceniem i treścią filmu. Zabrakło mi wypowiedzi kogoś z rodziny, osób, które z nim pracowały, dziennikarzy, innych projektantów... Jakiegoś szerszego obrazu, który dzięki większej liczbie osób opowiadających i wtrącających swoje 3 grosze, wyłoniłby się i nakreślił sylwetkę projektanta. Czułam, że wszystkie sceny są na chłodno wyreżyserowane, obmyślane w najdrobniejszych szczegółach. Oczywiste, że wiele aspektów czy epizodów z życia Laurenta zostało skrupulatnie przemilczane pod dyktando jego partnera. Stąd trzeba brać dużą poprawkę na ten dokument i nie traktować go jako główne źródło wiedzy(obiektywne w miarę) o YSL( prędzej biografie) co najwyżej jako dobry wstęp.
  Ciekawa jestem filmów biograficznych - jednego cenzurowanego i autoryzowanego przez Berga a drugiego nie:)

 • Madredeus ocenił(a) ten film na: 8

  lena_777 Ale na szczęście wszedł właśnie do kin film fabularny stricte o Yves Saint Laurencie. :))

 • lena_777 ocenił(a) ten film na: 6

  Madredeus Toć napisałam o nim i tym drugim w ostatnim zdaniu:)
  No "Yves Saint Laurent" z Pierrem Niney też jest sygnowany nazwiskiem Berga, więc pewnie jest podobnie jak z tym dokumentem pod względem cenzury i filtrowania treści..
  "Saint Laurent", który miał premierę na tegorocznym festiwalu Cannes, został odsądzony do czci i wiary przez Berga z czego można wysnuć wniosek, że to albo naprawdę gniot albo ciekawsza, obiektywniejsza, mniej przekoloryzowana biografia projektanta :) Stawiam na tą drugą opcję:)

 • Madredeus ocenił(a) ten film na: 8

  lena_777 Fakticznie... cos musialem ominac ;) W kazdym razie tez jestem ciekawy tej wersji :)