PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=110155}

Szalony Piotruś

Pierrot le Fou
7,3 6 392
oceny
7,3 10 1 6392
7,8 14
ocen krytyków
Szalony Piotruś
powrót do forum filmu Szalony Piotruś

Film dla jednych cudny, dla innych ciężkostrawny - dla mnie i taki i taki. Paradoks? Może. Ale to jest tak: treść niejasna, zagmatwana i w sumie nijaka. takie pierdu śmierdu o wszystkim i o niczym w dialogach + bełkotliwy sensacyjny idiotyzm w głównej warstwie fabularnej. Nowo falowa wersja "Bonnie i Clyde" bym rzekł, gdybym tylko był wstanie pojąć czym jest ta cała nowa fala. A nie jestem, bowiem cech wspólnych łączących Mellville'a, Godarta i Chabrola zbyt wielu to ja nie widzę.

Ale wracając do "Piotrusia": dwóch takich filmów pod rząd bym nie zdzierżył, ale raz na jakiś czas z wielka radością takie cuda obejrzę. Z jednej strony pretensje artystyczne i bełkot. Z drugiej jednak to co niektórzy nazwą pseudo-intelektualnym bełkotem przeplata się tu z całkiem ciekawymi spostrzeżeniami i naprawdę zabawnymi dialogami (np. z facetem w porcie o jego płycie i kobietach - nieźle się uśmiałem, albo odegranie wojny Wietnamie). To co niektórzy nazwą pseudoartystyczną papką wypada tu zaś w moim odczuciu bardzo dobrze - niektóre sceny były naprawdę świetne, nawet jeśli to sztuka dla sztuki, nawet jeśli ciężko mi powiedzieć dlaczego, niektóre sceny po prostu bardzo mi się podobały, choć były takie proste i można by rzec, bezcelowe. Do tego rewelacyjna muzyka, świetny klimat filmu i rewelacyjny wygląd - ten przesyt żywych barw - normalnie aż się chce iść na spacer szukać tak soczystych drzew.

Może i miejscami lekko męczył, przynudzał, może miejscami nie chciało mi się nawet próbować rozumieć rozmów Piotrusia z Marianną, może i nawet nie próbowałem sobie tłumaczyć całego tego sensacyjnego wątku i szukać w nim sensu. Ale Godart mi zaimponował - nakręcił coś, co teoretycznie powinno mnie zmęczyć i podirytować (nie widzę tu spójności, zbyt wiele sensu, ani nawet jakiegoś konkretnego dobrego pomysłu), powinienem pewnie to skrytykować, ale nie potrafię. Bo, cholera, to mi się w sumie całkiem podobało!

No i tak na marginesie - na Belmondo i Karinę to ja mógłbym sie gapić nawet jakby przez godzinę jedli tosty i gadali o keczapie.

kangur_msc_CM

Bohaterowie pomimo swego spontanicznego szaleństwa wydają się bliscy oglądającemu, nie wiem, czy to zasługa częstych odniesień aktorów, iż grają w filmie, a potem spoglądają prosto do kamery, czy może po prostu rodzajowość ich wspólnych scen. Ogląda ich sięz przyjemnością, najbardziej podobał mi się ich pierwszy dialog w samochodzie.
Anna Karina(Marianne)That's what makes me sad: Life is so different from books.

M: No, Pierrot.
P: For the last time, my name's Ferdinand.

P: Why do you look so sad?
M: Because you speak to me in words, and I look at you with feelings.

P: Maybe I'm daydreaming. She makes me feel of music. Her face. (...) We no longer need mirrors to talk to ourselves. When Marianne says "it's a fine day", what's she thinking about? All I have is that a image of her saying "it's a fine day" (...) We are made of dreams, and dreams are made of us.

ocenił(a) film na 8
kangur_msc_CM

Cholera, ten film wraca do mnie jak echo, jakoś uwolnić się nie mogę, zwłaszcza od ujęcia Kariny z nożyczkami.

kangur_msc_CM

Zgadzam się w 100%, nic dodać i nic ująć.
Bonnie i Clyde - to pierwsza myśl, która przyszła mi na myśl podczas oglądania. Stąd miałem wątpliwość czy oglądać dalej.




ocenił(a) film na 8
mateuszmateusz41

Bo nie lubisz BiC?

kangur_msc_CM

Lubię bardzo. Nie byłem po prostu przekonany, co do fabuły niezbyt oryginalnej.

ocenił(a) film na 8
mateuszmateusz41

Aa, ok :)

ocenił(a) film na 10
mateuszmateusz41

tylko Bonnie&Clyde jest z 1967, a Pierrot le Fou z 1965, więc chyba ciężko mówić o niezbyt oryginalnej fabule skoro powstał jako pierwszy? ;)

Pola_MS

Moja niewiedza, przepraszam. :)

ocenił(a) film na 9
Pola_MS

Idiotyzm niektórych osób aż poraża. Facet nie oglądałby filmu, bo "wcześniej" powstał "podobny".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones