PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35308}

Szkoła podstawowa

Obecná škola
7,5 3 897
ocen
7,5 10 1 3897
7,5 4
oceny krytyków
Szkoła podstawowa
powrót do forum filmu Szkoła podstawowa

Nakręcony w ładnej scenerii, postacie jak najbardziej autentyczne jednakże dla mnie miejscami nudny. Dziwię się nominacji do Oscara

zgadnij080

Ten film jest ... dziwny. Niby taki czeski "Mikołajek", ale jak się temu przyjrzeć....

W sumie to daw filmy w jednym. Pierwszy, to zwykła komedyjka o kilkunastoletnich urwisach. Takich co to rakietę na proch za starej amunicji zrobią, ojcu "stuningują" rower czy podglądają koleżanki. Przygody w szkole, przygody w podróży i takie tam wesołe historyjki - można się pośmiać (chociażby z sąsiadki które "wie wszystko"), wzruszyć (historia "transformatora") a nawet wystraszyć ("grupa A, sprawdzamy panzerfausta!". I na tym można by historyjkę zakończyć.

Ale film na dużo głębsze przesłanie - to opowieść przyszłości powojennej Europy. Czesi jak to Czesi - knedliki, piwo i zabawa w knajpie. Pełna demokracja, jasne zasady ("zakazane kary cielesne!") więc niekiedy nad tym ciężko zapanować (historia zestresowanej nauczycielki). Co więc poradzić? Ano poprosić kogoś o "bratnią pomoc". W szkole pojawia się więc komunizm w czystej postaci - nowy nauczyciel. I zaczyna się wprowadzanie nowych reguł. To nic że opowieści nauczyciela są w większości zmyślone - grunt że ludzie tak jak dzieci biorą wszytko za dobrą monetę. Dostają rózgi - ale ba, wszystko w dobrej wierze i jeszcze społeczeństwo ma być za to wdzięczne! Jakieś opozycyjne ptaki hałasują za oknem? Proste, jeden strzał z pistoletu załatwia sprawę. A sam nauczyciel to wykapany "krasnoarmiejec" - wszystkie okoliczne spódniczki jego. Tak, porządek musi być i moje reguły są ponad wszystko. A Czechom pozostaje namiastka władzy w postaci nic nie znaczących komunikatów szkolnych.

Do tego niezwykle wymowna ostatnia scena dziecięcego teatrzyku - gdzie nad pokonanym faszystą biją się zwycięzcy, a nad tym wszystkim góruje nasz komunistyczny pan twardo trzymając wszystkich za kudły.

Choć nie wiem za co ta nominacja do Oskara ;-)

ocenił(a) film na 4
zgadnij080

Ja też się dziwię tej nominacji. Ok, film zawiera wiele prawd o życiu zwykłych ludzi, właśnie tych, którzy już niedługo znajdą się na długie dziesięciolecia za żelazną kurtyną. Aktorzy także grają swoje role nieźle, a na zdjęcia i scenografię warto zwrócić uwagę. Ale żeby aż nominacja do Oskara...? Moim zdaniem ten film jest po prostu przeciętny, a dla niektórych może być nawet nudnawy. A oceny to chyba ktoś zza biurka przygotowuje, a nie widzowie... :-)

ocenił(a) film na 9
zgadnij080

Nie można oderwać wzroku...
https://www.youtube.com/watch?v=GfngjS8f72Q
Nie tylko od Bliźniaczek:-)
https://www.youtube.com/watch?v=pJmy11Fqdns

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones