PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=701267}

Tarzan: Legenda

The Legend of Tarzan
6,0 55 530
ocen
6,0 10 1 55530
4,0 13
ocen krytyków
Tarzan: Legenda
powrót do forum filmu Tarzan: Legenda

Film jak film o Tarzanie z nutką prospołeczną, ale...
Dodam tylko dla jasności obrazu i roli Króla Leopolda oraz Belgów na terenie Konga w czasach, gdy dzieje się ta opowieść, a o czym na wstępie filmu się nie wspomina. O tym co zrobili, na końcu tej notatki, kto prawdy ciekaw, spokojnie doczyta, dziękuję.

Wszyscy wiedzą o 6 mln ofiar Holocaustu. Bardzo wielu słyszało o 8 mln ofiar głodu na Ukrainie wywołanego w latach 1931-32 polityką Stalina. Tylko niektórzy słyszeli o 45 mln ofiar chińskiego Wielkiego Skoku (1958-62), szalonego eksperymentu gospodarczego przewodniczącego Mao. Od czasu do czasu Ormianie przypominają światu o 1,5 mln rodaków wymordowanych przez armię turecką w 1915 r. Mało kto na Zachodzie pamięta o obozach koncentracyjnych założonych przez kulturalnych Anglików w czasie wojen burskich w Południowej Afryce (1898-1902), w których burskich cywilów głodzono, a dzieciom dosypywano zmielonego szkła do mizernych posiłków (Niemcy mieli się od kogo uczyć). Mało kto pamięta o zagłodzeniu na śmierć 200 tys. zbuntowanych przeciw Hiszpanom Kubańczyków (1896-97) albo o śmierci z głodu i pragnienia kilkudziesięciu tysięcy zbuntowanych przeciwko niemieckim kolonistom Afrykanów z ludu Herero (na terenie dzisiejszej Namibii, 1904-07).

Mniej więcej w tym czasie, na przełomie XIX i XX w., na terenie dzisiejszego Konga Belgowie - jeden z najbardziej cywilizowanych narodów Europy - zamordowali kilkanaście milionów ludzi. Szacuje się, że ofiarami rzezi dla zysku mogło paść 15 - 20 milionów mieszkańców Konga. Był to fragment kolonialnego podboju i rabunku: Kongo miało przynosić zysk, rabowano kość słoniową i kauczuk. Jak państwo myślą, czy młodzi Belgowie uczą się o tym na lekcjach historii ze swoich podręczników?

ocenił(a) film na 7
Dressyeel

Przykre jest to, jak toczyła się historia ludzkości... i jak dalej się toczy.

Wolfhearted

Toczy się, toczy - niestety.
Ludobójstwo w Burundi (1972) - od 100 000 do 300 000 ofiar. Później w 1993 roku zrobili dogrywkę (od 80 000 do 100 000 ofiar).
Ludobójstwo w Rwandzie (1994) - od 800 000 do 1 000 000 ofiar. ONZ przyglądało się biernie, co najlepiej (a właściwie - najgorzej) świadczy o tej organizacji.
Operacja Al-Anfal (1988) - Sraddam Husajn wymordował od 50 000 do 200 000 Kurdów (oficjalna liczba - 182 000).
Masakra w Srebrenicy - prawie 10 000 zabitych.
Obecnie "fajne" rzeczy dzieją się w Syrii i Sudanie, są tam setki tysięcy ofiar.

Vesslan

,,Masakra w Srebrenicy - prawie 10 000 zabitych" - kilka uwag. Skąd masz taką cyfrę? Ja słyszałem o 7 tys. Max. 7,5 tys. Nigdy nie słyszałem o 10 tys. Skąd masz taką informację? Możesz podać źródło?
Druga sprawa. Słyszałeś o mordach orica? Bezkarny zbrodniarz który mordował Serbów z okolic Srebrenicy?
Ponoć teraz ich odkopują i doliczają do zamordowanych... muzułmanów (SIC!!!!!!!).
Słyszałeś, że część tych muzułmańskich ,,ofiar" to ludzie orica którzy zginęli w walce z Serbami?
Słyszałeś o Jasenowacu?

Dressyeel

Mieszkam w Belgii i dopytam.
A sam komentarz swietny szacun

Dressyeel

"Belgowie - jeden z najbardziej cywilizowanych narodów Europy" - skad taka teza? :)
ja znalem zawsze belgow jako najwiekszych rzeznikow europy i to nie z powodu kongo...

a anglicy, coz najwieksze swinie i to nawet niekoniecznie europy...

Dressyeel

Z tymi Ormianami to palnąłeś. Na takiej samej zasadzie Polacy dokonali ludobójstwa na jeńcach Armii Czerwonej w latach 20-tych...

ffi

Zanim się komuś zarzuci kłamstwo lub przesadzanie np. z ilością ofiar ludobójstwa,
wypadałoby choć spróbować sprawdzić, czy rzeczywiście ten ktoś skłamał lub przesadził...
To tak na marginesie "rzezi Ormian", którą kwestionujesz.
Wystarczyło wcisnąć to hasło w Googlach i wyświetlą się 2 strony linków do artykułów
mówiących o tym, jak Turcy pozbyli się ok.1,5 miliona Ormian...

https://histmag.org/Rzez-Ormian-pierwsze-ludobojstwo-totalne-17661

Dressyeel

Belgowie nie uczą się o tym na lekcjach historii, oj nie. Ale za to my, Polacy, mamy się uczyć iż to były nasze obozy śmierci i że zbrodnia w Jedwabnem była ,,największą" zbrodnią w dziejach, bo tego chce ,,Gazeta Wyborcza" i pan o inicjałach j. t. g.

Shadow_dawnego_ggggggg

Jakieś źródła tych rewelacji, że tak jest? Na przykład, że mamy się uczyć, że niemieckie obozy były polskie?

Nnorm

prosiłbym o przeczytanie 4 akapitu od końca:
http://www.rp.pl/Prezydent--USA/170709166-Trump-nie-pomogl-polskim-Zydom-wyjsc-z -szafy.html

Shadow_dawnego_ggggggg

Przeczytałem. A teraz jeszcze raz proszę o źródła rewelacji, że mamy się uczyć, że niemieckie obozy były polskie.

Nnorm

Wiedzę, że mam do czynienia z osobą narodowości żydowskiej. To bardzo dobrze... Chętnie podejmę dyskusję (tylko to ma być dyskusja rzeczowa, bez pieniactwa, wulgaryzmów, celowych zabiegów aby wyprowadzić przeciwnika z równowagi). Proszę tylko dać mi tydzień. W tej chwili nie mogę dyskutować. Proszę jeszcze o zapoznanie się z tym artykułem:
https://wpolityce.pl/polityka/183571-niemieccy-historycy-wraz-z-gazeta-wyborcza- apeluja-nie-karac-za-polskie-obozy-koncentracyjne
Artykuł sprzed dwóch dni będzimy umownie nazywać artykułem nr 1, artykuł dzisiejszy będzie artykułem nr 2, dobra.
I uwaga, ja też będę zadawał pytania. Od lat marzyłem, iż ktoś będący Żydem wyjasni mi tok myślenia swojego narodu.

Shadow_dawnego_ggggggg

Niestety, ale cię rozczaruję. Jedynych niepolskich przodków jakich posiadam to tatarzy od strony jednego z pradziadków. Odchodząc jednak od szukania żydów, a wracając do meritum to chciałbym zauważyć, że po raz drugi dałeś linka, który nie popiera twej tezy (a nawet powiedziałbym, że jeszcze ją pogrąża).

Nnorm

Proszę czekać tydzień. Odniosę się do tych bezdpodstawnych zarzutów...

Shadow_dawnego_ggggggg

Przecież ty stwierdzasz, że Polacy mają się uczyć, że niemieckie obozy zagłady były polskie i tego chce "Wyborcza". To jest zarzut bezpodstawny wynikły z twoich urojeń.

Shadow_dawnego_ggggggg

I skoro jesteś tak pewny swych racji, dziwi, że każesz mi czekać aż tydzień, na ich podparcie.

Nnorm

Panie, ja napisałem tak: ,,my, Polacy, mamy się uczyć iż to były nasze obozy śmierci". To wynik mojego sfrustrowania wynikającego z tego, że nie wiadomo skąd wzięła się ta szalona tendencja mówienia ,,polskie obozy śmierci", ,,polskie obozy śmierci", ,,polskie obozy śmierci" .... . Chyba Pan nie zaprzecza temu truizmowi??? Bez przerwy ,,polskie oobozy", ,,polskie obozy" to jedyne co widzę, ,,polskie obozy" to jedyne co słyszę. Nawet najpotężnieszy człowiek na świecie (czarny barak) o nich wiedział, to i o nich mówił. Przecież Turcy dokonali ludobójstwa na Ormianach głownie na wschodnich rubieżach swego państwa, czyli na terenach kurdyskich. Tak samo Niemcy wymordowali Żydów głównie na terenach polskich (bo to na naszych ziemiach były obozy zagłady). Jaki był udZiał Kurdów w mordach na Ormianach? Podobno bardzo wielki. Jaki był udział Polaków w zagładzie Żydów na ziemiach polskich? Bardzo, bardzo mały.
Ale nikt nie mówi o kurdyskim ludobójstwie na Ormianach, natomiast wszyscy mówią o polskim udziale w mordowaniu Żydów. Najbardziej powszechnym tego przejawem są owe ,,polskie obozy śmierci".
Dobrze, nie jest Pan Żydem, ale reprezentuje Pan żydowski punkt widzenia. W nawiązaniu do pierwszego linku powie mi Pan dlaczego żydom zależy aby nie karano za ,,polskie obozy śmierci", a więc żeby się utrawalało, że to rzeczywiście były ,,polskie obozy śmierci". O co tu chodzi? Co żydzi kombinują?

Shadow_dawnego_ggggggg

Nie wiem czy to frustracja, ale na pewno paranoja. W prasie światowej określenie "Polskie obozy śmierci" zdarza się niesamowicie rzadko, więc jeżeli jak piszesz, widzisz to sformułowanie "bez przerwy", to jednak jest wspomniana przeze mnie paranoja. Pominę środkową część twego posta, bo nic nie wnosi do dyskusji (poza próbą jej rozmycia) i jest chyba kolejnym objawem twego sfrustrowania.
Co do końca - prezentuję swój punkt widzenia, a nie żydowski, chociaż widzę, że dla nazioli posiadanie innego zdania już wystarczy do zostania żydom. Organizacje żydowskie wielokrotnie krytykowały używanie tego sformułowania. A co do karania, to jestem przeciw, a pomysł PiS żeby wsadzać za to ludzi na kilka lat za kratki to totalitaryzm.

Nnorm

Tak, oczywiście, powiedziałem, że jest mania oczerniania Polaków za ich rzekome ,,winy" wobec żydów w czasie II wojny światowej. I oczywiście (a cóżby) jestem ,,paranoikiem". Tak, jasne. Tak, jasne, każdy lewak ci tak powie. Muszę sobie to powtarzać: jestem paranoikiem, jestem poaranoikiem, jestem paranoikiem... Tylko czy ty twierdzisz, że mania oczerniania Polaków nie istnieje, czy teŻ że istnieje, ale to prawda?
Teraz podaję przykład manipulacji informacjami:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/guardian-ostro-o-kate-i-williamie-w-polsce-powin ni-sie-tej-wizyty-wstydzic/s6ze1fs
Otóz ów autorytet, wyrocznia, kate melby, w tymże artykule zwala winę za holocaust na Polaków. I to się nazywa oszukiwanie, manipulowanie mediami. Najpierw nam wciskają, że jakiś autorytet (melby) zwala winę na parę książęcą, za bratanie się mordercami demokracji. Taki przeciętny Polak ma poczucie winy że takie ,,mądre" media (,,Guardian", niczym GW) nas atakują i tacy ,,mądrzy" ludzie (melby) nas gromią. Natomiast pomija się, że ta melby powinna leczyć się psychiatrycznie, bo próbuje napisac na nowo historię (to nie niemcy, to Polacy zmajstrowali holocaust). melby to ,,autoryte", nie ma paranoi", ja ją mam.

,,Pominę środkową część twego posta, bo nic nie wnosi do dyskusji (poza próbą jej rozmycia) i jest chyba kolejnym objawem twego sfrustrowania". A no to pięknie, ,,genius" ,,nnorm" nie umie obalić mojej argumentacji, to bajki opowiada, że to nie ma związku z tą dyskusją. To jest trafne porównanie.

Shadow_dawnego_ggggggg

"Tak, jasne. Tak, jasne, każdy lewak ci tak powie. Muszę sobie to powtarzać: jestem paranoikiem, jestem poaranoikiem, jestem paranoikiem... Tylko czy ty twierdzisz, że mania oczerniania Polaków nie istnieje, czy teŻ że istnieje, ale to prawda?"

W zasadzie to jesteś paranoikiem :-) Uroiłeś sobie, że cały świat i to przebrzydłe lewactwo i międzynarodowi żydzi zmówili się aby wmówić nam wszystkim odpowiedzialność za Holocaust a zdjąć go z Niemców.:-) Zawsze jak grałem w gry, oglądałem filmy, programy dokumentalne czytałem książki, artykuły o II WŚ to zawsze tymi złymi byli Niemcy, a Polacy tymi dobrymi.

W artykule nie ma nic co nie byłoby prawdą. Reżim PiS likwiduje powoli demokrację i na sądach się nie zatrzyma (K. Pawłowicz, zapowiedziała, że po wakacjach, jak zaorają sądy to wezmą się za media). Wizyta pary książęcej, to szukanie poparcia dla Brexitu również wśród autorytarnych rządów jak rząd PiS. W dalszej części też nie widzę nic nieprawdziwego - Muzem II WŚ w Gdańsku zostało przejęte przez PiS i zamiast pokazywać tragedię wojny, ma pokazywać cukierkowy patriotyzm, podobnie jak teraz robi to Muzeum PW Warszawskiego.
Jeżeli uważasz, że twierdzenie iż przed wojną w Polsce nie było antysemityzmu, a ludzi, którzy tak twierdzą wysyłasz do psychiatry, to muszę cię naprostować. Taka Irena Sendler wielokrotnie opisywała jak to wyglądało przed wojną.

"Polak ma poczucie winy że takie ,,mądre" media (,,Guardian", niczym GW) nas atakują i tacy ,,mądrzy" ludzie (melby) nas gromią. Natomiast pomija się, że ta melby powinna leczyć się psychiatrycznie, bo próbuje napisac na nowo historię (to nie niemcy, to Polacy zmajstrowali holocaust). melby to ,,autoryte", nie ma paranoi", ja ją mam. "

Hehe, znów frustracja? Nigdzie nie jest napisane i autorka nie stawia tezy, że to Polacy zmajstrowali holocaust, a Niemcy są niewinni. Ale ty gościu masz strasznego fioła. Tam naprawdę nic takiego nie jest nawet między wierszami napisane.
Raczej to PiS chce pisać historię na nowo (ministrowie rządu negują chociażby odpowiedzialność miejscowych Polaków za Jedwabne, albo faktu powszechnego szmalcownictwa).

"A no to pięknie, ,,genius" ,,nnorm" nie umie obalić mojej argumentacji, to bajki opowiada, że to nie ma związku z tą dyskusją. To jest trafne porównanie."

No to jak to, że Turcy zachęcali Kurdów do ludobójstwa Ormian, ma się do twych tez, że:
1) Wyborcza chce aby Polacy uczyli się, że to my jesteśmy odpowiedzialni za Holocaust a nie Niemcy
2) na świecie jest mania oczerniania Polaków i zrzucania odpowiedzialności za Holocaust?

Widzę, że jesteś jednym z tych, którzy na niewygodne fakty reagują agresją. Może wypij kilka szklanek zimnej wody i poczytaj o tym, że jednak Polacy podczas II WŚ to nie tylko bohaterowie "Kamieni na Szaniec" czy Witold Pilecki. Na początku może i przeżyjesz szok, ale prawda bywa bolesna.

Nnorm

>>W prasie światowej określenie "Polskie obozy śmierci" zdarza się niesamowicie rzadko, więc jeżeli jak piszesz, widzisz to sformułowanie "bez przerwy", to jednak jest wspomniana przeze mnie paranoja<<
Niemożliwe, nnormonku Witold Kieżuń też ma paranoję:
https://opinie.wp.pl/prof-witold-kiezun-dla-wp-pl-wiekszosc-moich-studentow-uwaz a-polakow-za-nazistow-6126038536325249a


Shadow_dawnego_ggggggg

Widzę, że dalej zamierzasz ciągnąć tą absurdalną dyskusję, ale spoko.
Prof. Kieżuna cenię, że jedzie bezwzględnie po bandycie Balcerowiczu, ale czytając jego artykuły, często niestety wychodzi z niego tego typu oszołomstwo (zwłaszcza mocno prowatykańskie i prawicowe).
Tak się składa, że ci profesorowie, którzy mnie uczyli a wykładali na zachodzie, mówili raczej coś przeciwnego. O wysokim poziomie studentów na zachodzie.
Nie przeczę, że są ludzie czy organizacje na podobnym poziomie umysłowym jak ty paranoicy, którzy na siłę chcieliby udowodnić swe absurdalne tezy, np. że Niemcy nie byli nazistami, tylko Polacy. Zdarza się. ale ty również stawiasz absurdalne tezy i tych absurdalnych tez nie potrafisz udowodnić, tylko pokazujesz na kamyczek próbując mi wmówić, że to góra.
Ja zaś czekam na oficjalne stwierdzenia rządów np. USA czy Izraela, że "Obozy śmierci w Polsce, nie były prowadzone przez Niemców a Polaków, Polacy zaplanowali i przeprowadzili Holocaust, Niemcy nie mieli nic z tym wspólnego". A może jakieś Uniwersytety? Bo już od miesiąca, nie dajesz rady podeprzeć swych paranoicznych tez, a z tego co mi ciągle piszesz, nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu.

Nnorm

chłopie, twojej bezczelności nie da się znieść. ,,Widzę, że dalej zamierzasz ciągnąć tą absurdalną dyskusję, ale spoko" - a co mam, ch..a jasna, robić? Przecież ty nie podajesz żadnych danych, faktów, linków, tylko piszesz mi: ,, jesteś paranoikiem". Jestem paranoikiem, bo ty tak powiedziałeś. A kim ty do cholery jesteś, żeby o tym wyrokować. ,,W prasie światowej określenie >>Polskie obozy śmierci<< zdarza się niesamowicie rzadko" - na litość boską podaj jakieś na to dowody. I ty się masz za ,,zwycięzcę" debaty.
Samuels z Centrum Wiesenthala wrzeszczy, że "antysemityzm nie jest nowym zjawiskiem w Polsce, ale ten brutalny atak musi wywołać konsekwencje". Litości, czy ci Żydzi mają obsesję z tym mitycznym ,,polskim antysemityzmem". Nic tylko polski antysemityzm, polski antysemityzm, polski antysemityzm, polski antysemityzm ...
http://sport.dziennik.pl/pilka-nozna/artykuly/555555,centrum-wiesenthala-apeluje -do-uefa-o-ukaranie-legii.html
Przecież to byli kibole. Kto by się tą hołotą przejmował. Ja też się ich boję, gdy w moim mieście są mecze. Raz mnie nawet bez powodu zaatakowali. Wtedy roi się od glin. Przecież podobno jak Radwańska grała w Izraelu, to ją od ,,katolickich k..w" żydzi wyzywali. Wtedy żaden Polak nie warczał, że: ,,antypolonizm nie jest nowym zjawiskiem w Izraelu, ale ten brutalny atak musi wywołać konsekwencje". A gdyby się odważył, to wtedy dopiero by się wrzask na cały świat rozległ, że jak można wszystkim żydom przypisywać ,,antypolonizm". Ale Polakom to można.
Ohydny człowieku, czy ty nie rozumiesz, że ja chciałem abyś ty wygrał ze mną. Przysięgam, chciałem żebyś ze mną wygrał, udowodnił mi, że to co bez przerwy widzę to nie jest prawda. Przynajmniej wtedy mógłbym się uspokoić. Ale ty nie podałeś żadnych linków, danych, artykułów, żadnych dowodów poza pierdołami, że jestem ,,paranoikiem". Najlepiej nie wdawać się z nikim w merytoryczną dyskusję, tylko pleć mu, że jest ,,paranoikiem".

Nnorm

Litości, czego ci żydzi od nas chcą?
Wg Andrzeja Koli, który >>W 2011 roku prowadził on badania ekshumacyjne w miejscu, gdzie znajdują się szczątki pomordowanych. Jak wynika z jego raportu, na miejscu zbrodni znaleziono "46 sztuk łusek niemieckiej broni typu mauser" oraz dwa masowe groby - jeden tam, gdzie miała znajdować się stodoła i drugi obok<<.
http://film.onet.pl/wiadomosci/anty-poklosie-powstanie-kolejny-film-ktory-opowie -o-jedwabnem/mlbsr3
I otwarta japa szczura

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Znieść nie da się Twojej bezczelności.

- nie potrafisz rzeczowo argumentować swoich tez;
- prosisz o kulturalną dyskusję, ale sam zaczynasz od niskich chwytów (skąd wzięło się to przekonanie o narodowości oponenta już na samym początku?);
- "Przecież ty nie podajesz żadnych danych, faktów, linków" - o rany, przecież cała rozmowa rozbija się o Twoją inicjatywę a nie "tego drugiego". To Twoją sprawą jest tu podanie danych i linków;
- nie masz zielonego pojęcia o znaczeni słowa "truizm", skoro używasz go w powyższym kontekście (nie będę tego tłumaczył, zajrzyj do słownika);
- wybacz, ale onet.pl nie jest wiarygodnym źródłem (a już z pewnością nie "w polskiej sprawie");
- już mi się naprawdę nie chce, ale jeszcze jedna, ostatnia sprawa - "Żydzi" piszemy wielką literą panie "polaku'.

kondor82

,,To Twoją sprawą jest tu podanie danych i linków". No to dobra:
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/sumli%c5%84ski-to-kropla-kt%c3%b3ra-p rzechyli%c5%82a-szal%c4%99-%c5%bcydowskich-%c5%82garstw-o-polakach/ar-BBTFlq3?li =BBr5MK7&ocid=iehp
Przeciez już wczesniej podawałem wymone linki. Czytałes dokładnie naszą polemike? Chyba nie. 2 VIII 2017 pisałem:
,,Niemożliwe, nnormonku Witold Kieżuń też ma paranoję:
https://opinie.wp.pl/prof-witold-kiezun-dla-wp-pl-wiekszosc-..."

kondor82

kondorku, kondorku, gdy czytam te twoje wypociny to przypomina mi się przebój w wykonaniu duetu Simon & Garfunkel pt. ,,El Condor Pasa (If I Could)".
Oto i jego słowa:

I'd rather be a sparrow than a snail
Yes I would
If I could
I surely would

I'd rather be a hammer than an nail
Yes I would
If I only could
I surely would

Away, I'd rather sail away
Like a swan that's here and gone
A man gets tied up to the ground
He gives the world its saddest sound
Its saddest sound

I'd rather be a forest than a street
Yes I would
If I could
I surely would

I'd rather feel the earth beneath my feet
Yes I would
If I only could
I surely would

Away, I'd rather sail away
Like a swan that's here and gone
A man gets tied up to the ground
He gives the world its saddest sound
Its saddest sound

A więc kondorku:
Wolę być niewykształconym wieśniakiem-rydzolakiem niż ślimakiem-kondorkakiem, wykształciuchem, światłym mieszczuchem, pojemnym na ,,prawdy grossowe", oświeconym przez Wyborczą
Tak wolę
Gdybym mógł
Z pewnością bym kondorakiem nie dostał

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Język, którego używasz, aż nazbyt dobitnie pokazuje brak jakiejkolwiek klasy. Nikt nie będzie traktował Cię poważnie, jeśli nadal sednem wypowiedzi będą tzw. epitety.

kondor82

kondorku, a czy ten człowiek ci kogos czasem nie przypomina? Czy to nie przypadkiem szef lemingów:
https://nt.interia.pl/technauka/news-czy-tak-wygladal-neron-zaskakujacy-wizerune k-rzymskiego-tyra,nId,2868080

ocenił(a) film na 7
Shadow_dawnego_ggggggg

Jesteś żenujący, dzieciaku

kondor82

,,dzieciaku". Takie słowa kierowane do mnie są komplementem. Niestety komplementem nieprawdziwym. A szkoda ... Dobijam czterdziestki.

Shadow_dawnego_ggggggg

Czterdziestoletni debil...

Dressyeel

To prawda. Nie bez powodu jest to uznawane za zapomniane ludobójstwo. W ZOO w Brukseli nawet trzymano przedstawicieli kongijskich plemion (!). Dodam też, że karą dla osób, które pracowały zbyt wolno było okaleczenie ich dzieci (ucinano im rękę). Ale od czasu do czasu się to przebija gdzieś w mediach. Mam nadzieję, że Belgowie rozliczą się ze swoją przeszłością.

Nnorm

Ha! Belgowie już nie zdążą się z niczego rozliczyć. To sama historia rozlicza ich właśnie z tego co zrobili. Imigranci z południa zalewają ją i powoli przejmują nad nią kontrolę. Jak tu nie wierzyć w karmę?

Bax21

Niemal cała moja rodzina mieszka w Belgii od prawie 10 lat...
I jakoś nie zauważyli, aby muzułmanie lub "imigranci z południa" przejmowali nad Belgami "kontrolę".
Ale ty oczywiście wiesz lepiej...
Choć pewnie realia belgijskie znasz tylko z migawek w TV.

awarek_2

Czy ty czasem nie byłeś statystą w tym w filmie:
https://www.filmweb.pl/film/Misiek+w+Nowym+Jorku-2016-593534
Przyznaj się

ocenił(a) film na 5
Nnorm

Belgium? Belgium is not even a country :D

ocenił(a) film na 3
Dressyeel

Zapomniałeś, że pierwsze obozy koncentracyjne i obozy pracy Niemcy założyli w Afryce w Namibii ;)

Dressyeel

Uczą się, wiedzą nawet mają muzeum w Brukseli gdzie konfrontują się z kolonizacyjną przeszłością i niewygodnym tematem masakry w Kongo, którego właścicielem precyzyjniej był Król Leopold II, a nie Belgia. Niedawno dostałem pytanie na testach w szkole językowej w Belgii ( na przykładzie dosyć obszernego artykułu): czy uważasz, że Belgia jest odpowiedzialna za rozprzestrzenienie, epidemię wirusa HIV; oczywiście tutaj również chodzi o Kongo?

Mejwen

hmm czyli właścicielem obozów był adolf a nie rzesza?

Dressyeel

to prawda przez długi czas była zmowa milczenia, natomiast od iluś tam lat już bardziej konfrontują się z tematem. Tolerancyjny rząd nie ma chyba z tym tematem większego problemu chociaż wiadomo to nadal delikatna kwestia. Natomiast jak temat już pojawia się w programach informacyjnych, a następnie co za tym idzie długie dysputy rozmowy w programach publicystycznych to osobiście nie widzę braku jakiejś niechęci do nie konfrontowania się tego kraju z niewygodną przeszłością. Chociaż tak jak pisałem był długi okres gdzie nie mówiono o tym za bardzo. W Belgii jest dużo Kongijczyków i wiadomo nie tylko. Czasami odnosi się wrażenie że Belgia, Francja, Holandia czy nawet Niemcy płacą jakąś karmę, próbują zadośćuczynić chociaż wiadomo to przede wszystkim polityka i katastrofalna sytuacja krajach muzułmańskich.

Dressyeel

Fajna hist w pigule - NIEŹLE

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones