PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=528258}
7,0 238 436
ocen
7,0 10 1 238436
7,9 37
ocen krytyków
The Social Network
powrót do forum filmu The Social Network

Był geniuszem na miarę naszych czasów. Wymyślenie Facebooka nie jest tak przełomowe i twórcze jak wymyślenie pociągu czy elektryczności. Bieganie boso po śniegu, z powodu wymyślenia opcji "status związku" trudno zestawiać z odkrycie Archimedesa. Jednak wymyślenie i WDROŻENIE tego narzędzia wymaga pewnego rodzaju geniuszu, przede wszystkim geniuszu w wymiarze organizatorskim, dążeniu do zbudowania miliardowego majątku, bez zadowalania się "marnymi" udziałami.

Patrząc na to w ten sposób Zuckerberg z pewnością był geniuszem. I jak wiele geniuszy nie był człowiekiem dającym się lubić. Wielu wynalazców czy wielkich artystów było jednocześnie odludkami jako, że ich umysł był w zupełności pochłonięty tworzeniem.

Autorzy "The Social Network" pokazują jednocześnie, że do bycie geniuszem nie daje gwarancji zachowania cnoty podczas tworzenie biznesowego imperium. Oglądając film można odnieść wrażenie, że Zuckerberg nie wykiwał przyjaciela tylko dla pieniędzy, ale może nawet bardziej z uwagi na to, że nie mógł znieść, iż człowiek o tak małym wpływie na stworzenie i ekspansję jego dzieła funkcjonowałby jako współwłaściciel i drugi - pod względem wielkości udziałów - akcjonariusz.

Silny_Belwas

on nie był odludkiem, był dupkiem

ocenił(a) film na 9
BlueLips

tak był

BlueLips

Widzę inteligent, bo nie można być zarazem dupkiem i odludkiem...

BlueLips

on był odlupkiem

Silny_Belwas

Ja tam lubię dziwaków i odludków, przynajmniej mają coś ciekawego do powiedzenia

ocenił(a) film na 9
kryszti

Jedni mają a inni nie. Samo odchylenie od normy nie gwarantuje lepszego oglądu rzeczywistości a przez to ciekawych spostrzeżeń...

Silny_Belwas

Czegoś takiego jak normalność nie ma :) Oczywiście nie ma co generalizować, ale jednak mówiąc kolokwialnie idioci dużo łatwiej odnajdują się w rzeczywistości, nawiązują znajomości i przystosowują do tego co im zaprogramował system, ludzie wybitnie inteligentni właściwie zawsze są w większym lub mniejszym stopniu aspołeczni. Idąc tą tendencją odludek najprawdopodobniej ma ciekawą, nieszablonową osobowość i intelekt... choć wiadomo,że może po prostu nie ma "życia" bo nie ma nic do powiedzenia. W każdym razie ja szukam znajomości tylko z ludźmi w jakimś tam stoopniu dziwnymi, nie mam cierpliwości do "normalnych"

ocenił(a) film na 9
kryszti

Oczywiście, że normalność istnieje. Normy społeczne i moralne istnieją obiektywnie w rzeczywistości. Nie ma przy tym znaczenia czy oceniamy je jako dobre, użyteczne czy wręcz odwrotnie. Znaczenie ma to, że stanowią punkt odniesienia do oceny innych zachowań.

Podtrzymuję zdanie, że samo odchylenie nie świadczy o wartości człowieka:).

Pozdrawiam

Silny_Belwas

Aż nie mogę czytać takich głupot, masz prostackie i płytkie myślenie troche. Tyle definicji normalności co ludzi na świecie... no chyba że mówimy o idiotach bez własnego rozumu i tożsamości. Jest wiele środowisk, kultur, subkultur, tysiące, nie ma niczego bardziej subiektywnego niż normalność, to tylko frazes pozwalający nie myśleć.

ocenił(a) film na 9
kryszti

Drogi Panie, oczywiście się Pan myli. Pewien zbiór norm istnieje w rzeczywistości i jest to fakt empirycznie potwierdzony. Jeżeli Pan nie wierzy to proszę sobie zrobić eksperyment i pochwalić się różnym ludziom, że:
1) zdradzał Pan żonę
2) oszukał przyjaciela
3) biegał nago po mieście
4) kradł
5) kłamał
6) był złym ojcem
7) był złym synem
8) był leniwy, wulgarny, opryskliwy itp.

Gwarantuję, że spotka się to z dezaprobatą.

Silny_Belwas

To nie jest kwestia wiary. A ja ci gwarantuję pseudomądralo, że nie każdy punkt spotka się z dezaprobatą kazdego, bo jak pisałem normalność to tylko pusty frazes dla idiotów i jest rzecz całkowicie subiektywna. Paradoksalnie tymi punktami potwierdziłeś moje zdanie, a chciałeś chyba osiągnąć coś odwrotnego. Na serio prostota twojego myślenia jest aż przerażająca. No cóż nie kazdy jest zdolny do głębszych refleksji

ocenił(a) film na 9
kryszti

To prawda, Ty do głębszej refleksji zdolny nie jesteś z pewnością. Dalej traktuj filmy jako formę psychoterapii i potwierdzenia że wszystko z Tobą w porządku, bo jesteś wielce oryginalny.
Z uwagi na Święta kończę tę wymianę zdań, bo na komentarz bez obraźliwych słów zwyczajnie nie zasługujesz.

Silny_Belwas

Heh ty masz jakiś swój świat, przerost ego na IQ, aż nie wiem co odpowiedzieć na taki debilny bełkot. Nic ze mną nie jest w porządku, nie masz pojęcia o mojej percepcji i toku myślenia, zdaję sobie sprawę z licznych wad jakie posiadam, ty zaś mimo płytkiego światopoglądu zgrywasz wielkiego myśliciela. Twierdzić że normalność to coś obiektywnego i się o to jak idiota wykłócać... to raczej nie świadczy dobrze o twoim intelekcie, oczywiście cie nie znam, ale takie sprawiasz wrażenie. Możesz mnie obrażać z resztą ile chcesz :) NIewesołych świąt :)

użytkownik usunięty
kryszti

normalność nie jest nigdzie zdefiniowana, sto lat temu wyklinano kobiety za cesarkę, i nie mogły głosować, teraz to nikogo nie dziwi, większość wybitnych ludzi była totalnie aspołeczna, czy muszę pisać o Archimedesie, Sokratesie, albo, zeby nie sięgać dalej Curie-Skłodowską, która nazywano dziwką i k...wą, którą odgradzano od mężczyzn, gdy słuchała wykładów, za 100 lat ludzie będą się śmiać z naszej "normalności"

użytkownik usunięty

i normą będzie zachowanie dzisiejszych dziwaków i wyrzutków...

ocenił(a) film na 7
kryszti

Nie rozumiem, dlaczego się tak pożarliście. Pojęcie normalności ma dwa znaczenia. Potocznie jest wartościujące i zrównane z czymś dobrym, pożądanym. Jednak technicznie, normalność/norma to inaczej po prostu standard, coś spotykanego najpowszechniej. Np. standardem jest posiadanie mózgu, czyli innymi słowy - jest to normalne. Znamy jeden przypadek człowieka, który żył (żyje?) bez mózgu i zupełnie poprawnie funkcjonuje, był (jest?) bodajże księgowym, ale stanowi odchylenie od normy. W tym sensie jest nienormalny. ;)

kryszti


"pseudomądralo Paradoksalnie tymi punktami potwierdziłeś moje zdanie, a chciałeś chyba osiągnąć coś odwrotnego. Na serio prostota twojego myślenia jest aż przerażająca. No cóż nie kazdy jest zdolny do głębszych refleksji ty masz jakiś swój świat, przerost ego na IQ, aż nie wiem co odpowiedzieć na taki debilny bełkot.Tyzaś mimo płytkiego światopoglądu zgrywasz wielkiego myśliciela. Twierdzić że normalność to coś obiektywnego i się o to jak idiota wykłócać... to raczej nie świadczy dobrze o twoim intelekcie, oczywiście cie nie znam, ale takie sprawiasz wrażenie. Możesz mnie obrażać z resztą ile chcesz :) NIewesołych świąt :)"


Silny_Belwas

owszem spotkałby się z dezaprobatą większości, ale problem polega na tym, że to nie większość definiuje normalność. Jeśli by kradł, to byłby normalny wsród złodziei, jeśli byłby złym ojcem byłby normalny wsród złych ojców, jeśli by kłamał byłby normalny wsród kłamców itp.

ocenił(a) film na 6
kryszti

Ciekawe i oryginalne wnioski, do których chętnie dorzucę kilka spostrzeżeń z autopsji.

"Odludek" jako pejoratywne wyrażenie, nie oddaje tego czym jest właściwie "samotnik".
Im bardziej rozwinięta jednostka tym bardziej niezależna (w stronę samotnika właśnie:)
Z czasem życie zewnętrzne (towarzyskie) słabnie na rzecz rozwoju życia wewnętrznego.
Człowiek staje się coraz silniejszy, niezależny, daleko przekraczając uwarunkowania tłumu.

Można by rzec, że odkrywa się życie na nowo (wewnętrzne, którego większość zdaje się nie znać).
Także z czasem (na drodze bardziej zaawansowanego duchowego rozwoju) odkrywa się tajemnice.
O których już raczej nie ma się z kim porozmawiać (a nawet traci się potrzebę rozmawiać,
dystansując się w sposób naturalny). Problemy wydają się sztuczne (świat i życie prostsze).


ocenił(a) film na 6
Silny_Belwas

Zgadzam się. Dodając, że ważną przesłaną w wykluczeniu wspólnika (i utraty zaufania do przyjaciela) był jego wybryk z zablokowaniem kont. Co mogło przyczynić się do utraty ciągłości działania serwisu (musząc być niezwykle stresującym doświadczeniem). Więc nasz geniusz miał jeszcze jeden powód by odpłacić taki wybryk umniejszeniem udziałów sabotażysty (z tym, że do wydało się przesadnie małego). Choć być może te 0,3% przyniosło by i tak większe wpływy niż ich posiadacz mógłby sobie wyobrazić na etapie gdy był jeszcze przydatny (i przynajmniej nie przeszkadzał).

ocenił(a) film na 8
Silny_Belwas

dokladnie to samo pomyslalem,
kliknalbym "Like-a", ale nie ma na Filmweb-ie :-)

ocenił(a) film na 8
JohnyCage

Już są!

Silny_Belwas

Wymyslenie facebooka w sensie technicznym w ogole nie jes tprzelomowe. Jako informatyk, moglbym w PHP napisac cos podobnego w 10 dni -samoodswiezajacy sie AJAX-owy serwis do dzielenia sie zdjeciami itd.
Tutaj glownie chodzilo o poomysl ktory i tak nie byl Zuckerberga.
Zuckerberg zadnym geniuszem nie byl i tutaj bzdury gada autor tematu. Mial konto na portalu programistycznym przed zalozeniem fejsa i w roznych turniejach programistyczncyh byl raczej w przecietnej grupie

psyychopata

Silny_Belwas jak wszystkie wrony szczekają to zwykły złodziej a nie żaden geniusz - nie stawiaj złodzieja na piedestale chyba że dążysz jego śladem. Złodziej taki jak Zuckerberg powinien zasiąść ale za kratą a portal powinien zostać przekazany na cele dobroczynne i służyć ludziom za darmo a nie do rąk takiego bałwana.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones