PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=779305}

To przychodzi po zmroku

It Comes at Night
5,5 25 963
oceny
5,5 10 1 25963
7,0 21
ocen krytyków
To przychodzi po zmroku
powrót do forum filmu To przychodzi po zmroku

Jak zwykle, pojawia się ambitny thriller, który wymaga chociaż odrobiny intelektu i cierpliwości, chwalony przez krytyków i wielbicieli dobrego kina, zbesztany przez filmwebowych "znawców", którzy posyłają niżej niż największe porażki z malinami tak porządne filmy jak "Dom w głębi lasu", "Babadook", "The Witch" czy "It Follows".

Nauczcie się wreszcie, że horror nie musi spełniać waszych oczekiwań gatunkowych. Odważni twórcy będą szli pod prąd oczekiwaniom i wyobrażeniom odbiorcy i musicie to zaakceptować, przestawić się i oceniać z innej perspektywy, a nie dawać 1/10 z dupy, twierdząc, że was nie przestraszyło, w swoim mniemaniu będąc wielkim koneserem horrorów.

I tyczy się to niemal każdych fanów jednego gatunku, którzy focusują się na konkretnym rodzaju kina. Sięgnijcie czasem po filmy innego typu, faktycznie zainteresujcie się kinem i zaakceptujcie to, że kino jest znacznie szersze niż jeden gatunek i wasze mniemanie o nim.
Bo to z jakiegoś dziwnego powodu większość tych, którzy spoglądają na dziesiątą muzę jako całość, nie wstydzą się obejrzeć filmu z jakąkolwiek etykietką, czy to musical, czy dramat obyczajowy, czy kino gatunkowe, zachwalają produkcje tak grające przeciw oczekiwaniom jak "It Comes At Night".
Tak samo krytycy. To ludzie, którzy kochają kino i oceniają z czysto filmowej perspektywy takie filmy, nie przejmując się, czy ostatecznie wyszedł z niego horror-musical, horror-akcji, horror psychologiczny czy ciężki dramat.

Mam ochotę robić rzeczy, które nie mieszczą się w głowach twórców "gore" osobom, które dają 1/10 z opisem "jako film to niezły, ale jako horror to gówno niesamowite" itd., oceniając coś takiego z perspektywy gatunkowych reguł.

Być może to faktycznie błąd, by do każdej produkcji z ciemnym plakatem i zwiastunem z dziwnymi dźwiękami przypinać gatunek "horror", ale tak te filmy są promowane. Gatunek pojawia się na niemal samym początku na podstronie tytułu, kiedy znamy czasem tylko tytuł, krótki opis oraz podstawowych członków obsady.

Jeszcze raz - opamiętajcie się. Krzywdzicie w ten sposób kinematografię. Czytajcie przed seansem recenzje, jeżeli macie problemy z filmami, które niezgadzają się z waszymi oczekiwaniami. Nawet podstawową recenzję na filmwebie. Jak to Pan Michał Walkiewicz napisał:

" Chociaż "To przychodzi po zmroku" reklamowany jest jako horror, to o palpitacje serca może przyprawić głównie tych, którzy mają alergię na ascetyczną formę oraz narracyjny minimalizm. Mówimy raczej o nakręconym przy oszczędnym oświetleniu połączeniu thrillera i kameralnej psychodramy niż o tradycyjnym straszaku. "

i już macie totalnie inne wyobrażenie o filmie.

a tego typu wskazówek jest więcej:

"Wszyscy są doskonale napisani, zagrani bez pudła i perfekcyjnie wpisują się w narrację z cyklu "przychodzi facet na horror, a tam Roman Gutek"

To smutne, jak besztacie takie filmy. Spójrzcie całościowo na wasz gatunek na filmwebie. Wszystko zdołowane niemal tak bardzo, jak moje samopoczucie po kolejnym koszu od dziewczyny.


ocenił(a) film na 4
parolek124

Będzie spojler!

Nie jestem ani kinomanką, ani znawcą, ale mam prawo ocenić ten film sama, według własnych odczuć. Nie jestem fanką typowych horrorów typu "piątka przyjaciół...", czy "duch na strychu...". Dlatego nie ma dla mnie żadnego znaczenia, pod jaki gatunek pociągnięty został ten film, czy jest to horror, czy thriller, czy dramat. Film ma mnie porwać, wzbudzić emocje, skłonić do myślenia, zaskakoczyć i być zagadką do końca. Niestety, dla mnie nie był. Używanie masek i rękawic i zdejmowanie ich nie groziło infekcją, podczas gdy dotknięcie czyjejś ręki to pewniak, że zachorowałeś. Kto otworzył drzwi i na co szczekał pies to zwykłe "dopowiedz sobie", podobnie jak historia tej choroby i obecność uzbrojonych ziomków w lesie. Wg filmu epidemia musiała trwać wiele lat. Czyżby na raz na całym świecie, skoro nie przyszło im do głowy szukać sposobu, żeby zwiać z zakażonej okolicy/kraju/kontynentu? Żyli sobie z dnia na dzień bez nadziei na nic, finał przyjęcia rodzinki do przewidzenia, oczywiście żeby dodać grozy trzeba było zabić dwie najbardziej niewinne i rozczulające istoty - psa i małe dziecko. Bałam się raz, jak huknęło w kinie i młody zobaczył straszną twarz dziadka. Nie było nic, na co czekałam, żadnej zagadki, żadnego sensu. To jest zdanie zwykłego szarego widza, który się oczywiście nie zna, może powinnam być zachwycona, skoro najwięksi krytycy są. A nie, pewnie jestem za mało inteligentna, żeby dostrzec ten artyzm!

ocenił(a) film na 4
Alienta_Mila

Spoiler* i podciągnięty*

parolek124

To co przychodzi po zmroku?
jako horror - 1
jako thriller - 1
jako obyczajowka sprzedawana jako horror - 1
za pomysl i scenariusz - 1
+1 punkt, za w miare dobry montaz i brak trzesacej sie kamery
razem 2 punkty, bo to jest ciut gorsze niz "slabe" ale jeszcze nie "nieporozumienie".
widzialem 3 albo 4 filmy w podobnej narracji i wszystkie byly lepsze i mniej nudne.

użytkownik usunięty
parolek124

Minimalizm - to pojęcie za, którym każdy niewypał artystyczny może się dzisiaj bezproblemowo schować.

ocenił(a) film na 7

Co za bzdura, minimalizm to określenie ilości np. danego środka wyrazu artystycznego, coś może być minimalistyczne i zarazem ch***we lub minimalistyczne i genialne, jedno określenie z drugim nie ma nic wspólnego jak Twój post z sensownym argumentem.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
Piotr_Knobloch

Elokwencja na poziomie kloszarda. Nawet Ci nie współczuję - bycie człowiekiem niskiego poziomu intelektualnego na szczęście nie boli.

Kaniol

hahaha, to żeś popłynał, dowartościuj się, tak jak ten wyżej. Poprostu jesteś na tyle zje bany że naczytałeś się jakiś słówek i udajesz ważniakahaha :D oceniłeś na 8, albo ten film jest jakis super dobry albo poprostu ogładasz same gnioty, może obejrze kiedyś chociaż recenzje mnie nie przekonują a mam jeszcze pare dobrych filmów do obejrzenia, ale wiem że nie warto polegać na ocenach takich ścieków jak ty :D

parolek124

Dom w Glębi Lasu mi się podobał, The Witch całkiem niezły film z klimatem, It Follows moim zdaniem przereklamowane, nic tam mi się nie spodobało, a w Babadook dziecko jest tak mega wk...e że chciałbym by zginęło jak najszybciej i dało żyć matce i widzom.

ocenił(a) film na 9
parolek124

Nawiązując - lubię, gdy w horrorze 'dzieje się' jak na przykład w nowym Evil Dead (remake jest świetny i moim zdaniem bardzo, baaardzo niedoceniony), ale lubię też slow bruns, takie jak właśnie It Comes At Night. Ciężki, depresyjny dramat grozy, dawno czegoś tak dobrego w gatunku nie widziałem!

ocenił(a) film na 7
parolek124

Dobrze przewidzialeś. Z drugiej strony ja nawet w sumie potrafie zrozumieć tą gawiedż. Nastawiali sie na zupelne inne kino i tu troche dystrybutor czy kto tam reklamowal ten film jako horror jest sam sobie winien. Na szczescie sa jeszcze takie portale jak rottentomatoes, ba nawet na imdb film ma przyzwoita srednia.

ocenił(a) film na 6
parolek124

"Babadook" - dobry. "It Follows" - objawienie. "The Witch" - klasa sama w sobie. Ale "It Comes at Night"? Trochę puste doświadczenie - bynajmniej nie filmowe, bo Shults ma zadatki na wizjonera, ale narracyjnie i pod względem psychologii postaci już prędzej. Ode mnie 6/10. W moim Top 10 (a właściwie Top 25) niestety ten film nie zawita pod koniec roku.

#hisnameisdeath

parolek124

Większość widzów postrzega horror jako gatunek filmowy , który powinien przestraszyć potencjalnego widza choćby w minimalnym stopniu . To mit i nieporozumienie w percepcji odbioru kina grozy : filmów katastroficznych, horrorów , mrocznego fantasy czy science -fiction.. Horror to taki filmowy śmietnik , który może zawierać w sobie inne gatunki i nadal być klasyfikowany jako potencjalny straszak. To przychodzi po zmroku generalnie jest horrorem ,ale z elementami dramatu psychologicznego , thrillera i obrazu z cyklu filmowego survival. Thriller to gatunek podrzędny w odniesieniu do nadrzędnego gatunku horroru. Nawet gdyby ten obraz był reklamowany jako thriller , niekoniecznie uzyskał by wyższą notę . Etykietka kina niszowego i niezależnego tez niewiele zmienia w postrzeganiu filmów przez przeciętnych zjadaczy filmowych produktów . Istota zbyt niskiego oceniania horrorów nie tkwi w niewłaściwej klasyfikacji gatunku , tylko w schematycznym, płytkim , tendencyjnym postrzeganiu horroru jako obrazu który ma bawić i oczywiście straszyć , takie powszechne odbieranie horroru przez większość widzów jest przyczyną generalnie niskiego oceniania kina grozy także przez tzw. krytyków filmowych i znawców kina . Większość dorosłych widzów w ogóle nie ogląda horrorów , wystarczy pójść do kina by to zrozumieć . W takich warunkach oczekiwanie od masowej widowni poprawnego postrzegania i odbioru horrorów jest anachronizmem i pobożnym życzeniem . Horror jako gatunek filmowy istnieje od początku kina , z drugiej strony jest traktowany przez większość twórców jako gatunek komercyjny , niepoważny i przeznaczony dla młodej widowni . Od czasów Psychozy z 1960 roku , horrory są lepiej traktowane przez twórców i lepiej postrzegane przez masową widownię , jednak nie należy oczekiwać od większości widzów miarodajnych , merytorycznych i bardziej obiektywnych ocen horrorów . Paradoksalnie horror jest jednym z najważniejszych i najciekawszych gatunków filmowych i zarazem jednym z najgorzej traktowanych i zrozumianych przez krytyków filmowych i masową widownię.

ocenił(a) film na 4
soulheart

Człowieku, śmietnik to ty masz w głowie. Zrób porządek i wróć na forum!

DA_rec

Śmietnik to określenie potoczne , po prostu horror łączy się z każdym gatunkiem filmowym , czasami tworzy hybrydę gatunków filmowych lub zawiera elementy innych. Każdy horror w większym lub większym stopniu jest także thrillerem, co nie oznacza zmiany klasyfikacji gatunku filmowego. Napisałeś totalną bzdurę o jakimś niezależnym thrillerze , nie ma czegoś takiego , są filmy niezależnych producentów, . Producenci filmowi często narzucają twórcom swoje oczekiwania jak ma wyglądać film ,zgodnie z ich wizją , nie reżysera, i stąd pojęcie niezależności. Niezależnie kto dal kasę na tą produkcje , wyjaśniłem wyraźnie To przychodzi po zmroku to nie thriller. Na forum jestem od 2013 roku między innymi z powodu takich oświeconych znawców kina , którzy chcą pouczać innych a sami kadzą niedorzeczności i wymysły mieszające w głowach innym osobom na Filmwebie.

DA_rec

Ps. Nie zwróciłem uwagi ,że jakiś Da rec poucza mnie bez powodu . Post naturalnie był skierowany do parolek124.

ocenił(a) film na 4
parolek124

Obejrzałem i oceniłem. Nie wiem co jest w tym filmie ambitnego? Jest tak ambitny jak pojedynczy odcinek The Walking Dead, jeden ze słabszych odcinków należy dodać! A jeżeli ktoś klasyfikuje swój film jako horror to sam się wystawia na strzał, robiąc naćkany dłużyznami dramat. Tyle.

DA_rec

To przychodzi po zmroku to horror , dramatyczny charakter filmu nie przeczy przynależności do gatunku horroru . Fabuła filmu wyklucza pojęcie dramatu . I tyle znawco gatunków filmowych.

ocenił(a) film na 4
soulheart

A co w fabule tego filmu wyklucza "pojęcie dramatu", znawco znawców gatunków filmowych?

DA_rec

Fabuła filmu ma odniesienie do czasów filmowej apokalipsy, w bliżej nieokreślonym czasie. Tematy związane z zagładą ludzkości , filmowym zombie , apokalipsą przynależą do gatunku horroru, kina grozy. Ten minimalistyczny , kameralny obraz to przykład dramatu psychologicznego zrealizowanego w konwencji horroru . Dramat jest gatunkiem mającym odniesienie do czasów teraźniejszych ,ewentualnie historycznych [ dramat historyczny ] , dramatu horroru nie ma takiego określenia . Ponadto dramat posługuje się innymi środkami wyrazu nie związanego z zagadnieniem grozy jak w gatunku horroru. To przychodzi po zmroku byłoby hybrydą dramatu i horroru kameralnego , gdyby akcja filmu umiejscowiona była w normalnym życiu w czasach obecnych. Horror jest gatunkiem , który może mieć cechy z innych gatunków filmowych i nadal traktowany jest jako horror. Horror psychologiczny jest horrorem nie filmem psychologicznym. Horror ma bardzo wiele odmian , dramat również ma różne oblicza [np.dramat obyczajowy, psychologiczny, wojenny, historyczny] , nie ma jednak dramatu grozy.

ocenił(a) film na 4
soulheart

1. " Tematy związane z zagładą ludzkości" - A czy nie ma dramatów związanych z tym zagadnieniem? - argument odrzucony!
2. "filmowym zombie" - A gdzie tam zombie widziałeś, co najwyżej jakąś chorobę? - argument odrzucony!
3. "Ten minimalistyczny , kameralny obraz to przykład dramatu psychologicznego zrealizowanego w konwencji horroru." - No to już sam nie wiem, o co ci chodzi? Sam piszesz o dramacie utrzymanym w konwencji.
4. "Dramat jest gatunkiem mającym odniesienie do czasów teraźniejszych ,ewentualnie historycznych" - to najwyraźniej William Szekspir nic o tym nie wiedział pisząc Hamleta czy Sen Nocy Letniej! - argument odrzucony!
5. "Horror jest gatunkiem , który może mieć cechy z innych gatunków filmowych" - a inne gatunki nie mogą budzić grozy? - argument odrzucony!
6. "...nie ma jednak dramatu grozy / dramatu horroru." - sam te pojęcia wymyśliłeś i wciskasz je innym - argument odrzucony!

Ale nie poddawaj się, poszukaj więcej w google, tylko interpretuj mądrzej! :D

DA_rec

Wyjaśniłem najprościej ten film to obraz zrealizowany w konwencji horroru psychologicznego, kameralnego. Temat filmu - dramat psychologiczny nie wyklucza przynależności do horroru. Nie szukaj kwadratowych jaj nie ma takich. Dla ciebie osobiście ten film może być komedia romantyczną , jednak nie pouczaj innych jak sam nie rozumiesz istoty gatunku horroru. W sieci jest sporo recenzji o tym filmie , polecam przeczytać .

ocenił(a) film na 4
soulheart

"Matka wie, że ćpiesz?" Wyraziłem swoje zdanie, a ty się przyssałeś jak glonojad do akwarium! Najpierw piszesz, że to nie dramat, potem że to jednak dramat ale w konwencji, a na koniec, że jedno nie wyklucza drugiego. Kto tu "jaj kwadratowych szuka?"

ocenił(a) film na 1
parolek124

Bardzo glebokie ale film ten zostal zrobiony milion razy przed It Comes At Night (i to do tego w ostatnich 3 latach - Survivorman, The Vvitch i kolejna apokaliptyczna szmira o dwoch siostrach zyjacych na zadupiu, tytulu nie pamietam). Ogladajac ten film poraz pierwszy czulem sie jakby ogladal go poraz trzeci.

parolek124

Dobrze powiedziane, powinni Twoją wypowiedź dawać pod wątkiem każdego nowego filmy ;)
pozdrawiam

ocenił(a) film na 4
parolek124

Podałeś w kontraście m.in. Badabook, It follows czy The Witch ale zauważ że wszystkie te filmy mialy bardzo ciekawa, kokretna linie fabularna. Tu w zasadzie nie ma zadnej historii - mozna cala fabule strescic w 3 zdaniach. Zrobiono film dla filmow ale bez żadnej historii zapewne liczac ze będzie to jakieś niesamowite studium ludzkich zachowań ale niestety to tez sie nie udało.

użytkownik usunięty
parolek124

Trzeba być kompletnym głąbem, żeby oceniać ten film na 1. Ok, nie jest to horror, ale naprawdę udany thriller/dramat. I to, że nastąpiła rozbieżnosc w kwestii gatunku filmu w żaden sposób nie umniejsza jego wartosci. Scena, w której Edgerton zabija dziecko a następnie jego matkę, przeraża realizmem. Nie obiecywałem sobie dużo przed seansem i jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony. Oby więcej takich produkcji, które odchodzą od schematu efektownie bezmyslnej rąbanki i latających na ekranie mutantów.

Ktoś może napisać, że ludzie, którzy dają temu filmowi 10, też jest głąbami. W większości filmów jest choć trochę realizmu.

parolek124

Czyli jak ten film się komuś nie podoba, to nie zna się na kinie, jest ignorantem, każdy kto ma złe zdanie o tym filmie jest w błędzie? Ja wiem, że ludzie szukają wszędzie sensu, nawet w Tigerze i Kobrze, ale co nie zmienia faktu, że ten film jest nudny i monotonny, horror to też nie jest, raczej thriller, dramat, śmiem twierdzić, że prędzej to film psychologiczny niż horror.

parolek124

Czytając Twój wpis od razu przychodzi mi na myśl cytat z Gombrowicza - "Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca."

parolek124

to nie jest thriller tylko horror

ocenił(a) film na 6
parolek124

Świetne podsumowanie. Jedna idiotka już się znalazła która oceniła film po klasyfikacji. Poszła na horror i się rozczarowała bo to nie horror więc 1. Takie podejście jest żałosne i dziecinne.

parolek124

Akurat "Dom w głębi lasu", "Babadook", "The Witch" czy "It Follows" to są mega spoko filmy przynajmniej coś konkretnego się w nich dzieje wiadomo o co chodzi itd. A To przychodzi po zmroku totalna szmira mega nudna :D i oszukanie widza reklamą

ocenił(a) film na 7
parolek124

No ale dlaczego jest napisane, że to jest horror a nie thriller, dramat? Nie ma się co dziwić, że jeżeli ktoś chce obejrzeć horror a ogląda dramat z mrocznym klimatem post-apo nie trafił w gatunek. Niemniej jednak film całkiem ciekawy, ale trochę mi zabrakło jakiegoś rozwinięcia paru wątków, a tu jednak jest tylko film survivalowy, bez pobocznych scen.

parolek124

#Krzywdzicie w ten sposób kinematografię

Film slaby sie nie obronil i tyle.

ocenił(a) film na 3
parolek124

film nie musi być straszny ale ten był przede wszystkim przeraźliwie nudny. rozumiem, że twórcy postanowili postawić na studium ludzkich zachowań ale nie widzę nic interesującego w obserwacji tych postaci równie skomlikowanych co budowa cepa. horror w sumie to nie jest, jako film psychologiczny też się nie sprawdza. jakbym miał jakoś określić ten film, to powiedziałbym, ze to przede wszystkim "kino survivalowe" ale niestety bardzo słabe.

parolek124

Intelektu, to wymaga wyslanie rakiety w kosmos!!! No i krytycy oraz wartosci ich ocen... wymagajacy intelektu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones