1 godz. 18 min.
7,4 1 778
ocen
7,4 10 1778
739
chce zobaczyć
{"type":"film","id":642498,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Towarzysz+genera%C5%82+idzie+na+wojn%C4%99-2011-642498/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Towarzysz generał idzie na wojnę
  • Wolander ocenił(a) ten film na: 8

j.w.

• Wolander nie musieli wkraczać, oni tu byli....

• michael_69 ...i nadal są. Do tego świetnie się mają za obecnej władzy.

• ubik77 I zamienili mnie w jaszczurkę. Napisze jak tylko mi się poprawi...

• ubik77 Sorry, ale za komuny Dziennik Telewizyjny był 10 razy bardziej obiektywny i mniej stronniczy niż dzisiejsza TVPis i info! Krytykowano braki towarowe, pokazywano interwencje, nawet jeśli było to kontrolowane przez rząd, to jednak było pokazywane!
    Teraz od 5 lat nie słyszałem ANI RAZU ani JEDNEGO złego komentarza na temat władzy PiS, a szczucie na opozycję jest 100 razy większe niż 40 lat temu na kraje Zachodu!!!!!!
    Dzięki TVN mogę zobaczyć to, co się dzieje (bo chyba w ich materiałach na żywo nie występują aktorzy - np jak pokazują materiał jak samochód rządowy jeb...nął w latarnię to fakt, czy ""wymysł TVN?" ), a czego nie pokazuje reżimowa ty
    A o bycie częścią Europy walczyliśmy od zawsze, więc ciesz się że jesteś, bo zaraz możesz być częścią Wspólnoty "niepodległych państw" i już wolę biurokracje Brukseli niż autokrację Kremla

• michael_69 DOKŁADNIE!!!!!!!!!!! To samo chciałem napisać. Każdy kto twierdzi, że Breżniew pozwoliłby nam "odejść" jest kompletnym głupcem

• Wolander Do Afganistanu wkroczyli, ale do Polski nie mieli po drodze. Pewnie dlatego, ze:

-Afganistan był ważniejszy strategicznie od Polski
    -Polska w przeciwieństwie do Afganistanu była niegościnna, czyli piaszczysta i górzysta
    -Nie pomagali bratnim Węgrom i Czechosłowakom, wiec jak mieliby się znaleźć w Polsce
    -Z Moskwy do Warszawy, dalej jak z Moskwy do Kabulu
    -Od interwencji w Afganistanie minęły raptem 2 lata i polityka Związku Radzieckiego wobec Polaków zmieniła sie o 180 stopni
    -Działania Solidarności spotkały sie z pełną wyrozumiałością i zrozumieniem władz sowieckich, które na ww. temat nawet sie nie zająknęły, a już na pewno nam nie groziły
    -Układ Warszawski?

Tytułem podsumowania: baju,baju, będziesz w raju...

Debesciak Oglądałaś w ogóle ten film???
    Podejrzewam że nie.
    Są tam cytowane wypowiedzi członków politbiura opisujące konsekwencje ewentualnej interwencji w Polsce.
    Afganistan to nie Polska i taka interwencja to na dzień dobry sankcje zachodu i ogólny ostracyzm - afganami nikt się nie przejmował. Oznaczało to zablokowanie kredytowania i wszelkich licencji amerykańskich wykorzystywanych np. do przesyłu gazu i ropy.
    W dodatku taka interwencja na dzień dobry oznaczała powstanie i krwawe walki - cytuje "Polacy to nie pepiki z nimi tak łatwo by nie poszło". Oni już widzieli te newsu z walk w środku Europy.
    Dlatego na próśb Kani i Jaruzela by im pomogli i wkroczyli opędzili się jak od much.
    Ale to wszystko i tak debeściaka nie przekona on wiec swoje i nadal uważa Jaruzle za wielkiego patriotę i bohatera.

• Wolander Nie i nie zamierzam. Twórców filmu nie uważam za rzetelnych, wiec i ich filmu nie chce oglądać

Sankcje zachodu na pewno zrobiłyby wielkie wrażenie na ruskich... Co do Afgancow,to wlasnie pokazuja oni od dluzeszego czasu jankesom jak to latwo sie w Afganistanie walczy. Jesli myslisz, ze Afganczycy to takie pepiki to sie grubo mylisz. Na marginesie zauwaz, ze Czesi nie prowadzili zadnych powstan (wyjatek Praga) , ich obywatele nie gineli tysiacami, a sa tak samo niepodlegli jak i my.

Bardzo duzo archiwow z roznych krajow (w tym Rosji) na ww. temat jest utajnionych i dopiero jak bedziemy mieli do nich wglad to bedzie mozna cos powiedziec. Na razie to wszystko dywagacje; nikt nie wie jak naprawde bylo. Na podstawie dostepnych przeslanek podejrzewam jednak, ze General dzialal dla dobra narodu i jesli kiedys okaze sie, ze rzeczywiscie tak bylo, to bardzo chcialbym zobaczyc wtedy wasze miny.

Debesciak No widzisz gdybyś obejrzał mimo wszystko ten film to byś wiedział jedno - nie powstał by on gdyby nie dostęp do akt KPZR. Na początku lat 90 w ZSRR był bajzel w okresie Jelcyna dostęp do tych akt dostali niezależni historycy i je zeskanowali - dziś są znowu tajne ale i tak dostępne w necie - archiwum Bukowskiego i archiwum Mitrochina. Dzięki tym dokumentom oryginalnym politbiura wiemy już z pierwszej reki że Rosjanie nie zamierzali wkraczać, a Jaruzelski błagał ich o pomoc w pacyfikacji Solidarności (już chodź by za to trybunał stanu jak nie za wybrzeże 70). Mam dla ciebie propozycje nie uważasz twórców za rzetelnych ok - ale poświeć się i obejrzyj jednak ten film wtedy zrozumiesz, że określenie jakoby generał działał dla dobra narodu to fikcja.

• Wolander Wszelkie dyskusje z panem "Debesciakiem" są bezcelowe. On zwyczajnie nie kojarzy faktów, nic nie czyta, nic nie ogląda. On po prostu WIE ;)

• ubik77 Czytam i ogladam duzo, a napisalem, ze wlasnie nie wiem, bo nikt wiedziec nie moze (poza waska grupa wtajemniczonych). Polecam przeczytac jeszcze raz moj post, tylko tym razem ze zrozumieniem:)

• kura999 ocenił(a) ten film na: 10

Debesciak "Twórców filmu nie uważam za rzetelnych"
    Tak z ciekawości możesz podać przykłady tej nierzetelności?

• Debesciak Jak zwykle typowy, tępy komuch dalej wierzy w jedynie słuszną prawdę i nic innego nie trafi do takiego durnego łba. W tym filmie udowodniono, że ZSRR nie zamierzało interweniować w Polsce.

• wojtekch77 A panie "nie tępy łeb" żyłeś wtedy? Byłeś już na świecie? Bo ja tak. Po co Ruscy mieli tu wchodzić, jak mieli tu setki tysięcy żołnierzy i sprzętu? Oni tu BYLI wielki znawco historii najnowszej, a tylko kompletny głupiec może powiedzieć, ze w 81 roku Breżniew pozwoliłby nam opuścić Układ Warszawski mając tu północną grupę wojsk. Weź się człowieku doucz, a potem wyzywaj innych

• Debesciak Też tak myślę. W końcu Jaruzel miał taką władzę, że mógł porozstrzeliwać kogo chciał, a żadnych ofiar Stanu W. nie było, nie licząc akcji w kopalni Wujek, ale to wyniknęło z braku opanowania zomowców

• RipRoy ocenił(a) ten film na: 7

Wolander I każdy, kto ma wątpliwości, co do oceny Jaruzelskiego, to jest jakiś żart, że on do końca traktowany był z honorami. Słabo ta transformacja wypadła, ale to już temat na inny film.