PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=635169}
7,4 95 976
ocen
7,4 10 1 95976
6,1 20
ocen krytyków
Układ zamknięty
powrót do forum filmu Układ zamknięty

Drodzy Państwo. Postanowiłem złamać zasadę nieuczestniczenia w dyskusjach na forach internetowych, zwłaszcza jeśli dyskusja dotyczy filmu, którego jestem współtwórcą. Do odstępstwa od reguły skłoniły mnie niektóre wypowiedzi, w szczególności widzów podpisujących się nickami Jajacek_2, lutek, teT_2 i wielu innych. Film, który jako współscenarzysta tworzyłem żyje własnym życiem, a dla mnie od wczoraj rozpoczęło się to wszystko, co w tym zawodzie jest najistotniejsze - reakcje zwyczajnej, nie tej premierowej, wyelegantowanej, polakierowanej widowni, nie recenzje krytyków, czyli tzw. ekspertów, ale właśnie opinie widzów. W licznych wypowiedziach odczytuję wstrząs, przerażenie, może nawet szok, czytam o przygnębieniu widowni, o ludziach wbitych w fotele i tak dalej. A więc przypominam sobie te dni, gdy dokumentując temat, rozmawiając z prawdziwymi bohaterami "Układu zamkniętego", podobnie jak wielu z Państwa siedziałem wbity w fotel w domu jednego z przemielonych przez prokuratorsko-skarbową machinę ludzi. Tak jak i Państwo potrząsałem głową i zadawałem sobie pytanie - czy to wszystko mogło wydarzyć się naprawdę. Słowa płynęły, na stole pojawiały się kolejne dokumenty, a ja drętwiałem coraz bardziej. Nie trafiło na płaksę - mam za sobą bez mała 30 lat w dziennikarstwie, trochę innym niż dzisiejsze, z pewnością bardziej profesjonalnym. A jednak solidnie mnie ruszyło to co widziałem, słyszałem. Byłem na gruzach fabryki, dorobku życia młodych, rzutkich, ambitnych ludzi, przedsiębiorców, którzy uwierzyli, że da się w Polsce być uczciwym biznesmenem, prowadzić firmę według czystych reguł gry, działać z otwartą przyłbicą, nosić wysoko uniesione głowy. W te głowy zdzielono ich pałką, zniszczono, podeptano godność, poraniono rodziny, okaleczono na całe życie. W majestacie prawa, pod skrzydłami sądów, z bezkarnością pod prokuratorskimi immunitetami, w pełnym rozpasaniu urzędu skarbowego. Wielu bohaterów "Układu..." posłano na dno, złamano, wielu już się nie podniosło. Sprawcom tych dramatów nie spadł z głów włos, niektórzy się na tej sprawie wywindowali w zawodowych karierach. I dziś śmieją się w nos swoim ofiarom.
To też jest Polska, ale to nie znaczy, że cała jest taka. Mimo wszystko pokazaliśmy wycinek rzeczywistości, potrącając o wierzchołek góry lodowej. Nie wszyscy urzędnicy są źli. Proszę, nie ferujcie pospiesznych wyroków.
To smutne, że psujemy wam (my, czyli wszyscy twórcy "Układu...") dwie godziny weekendu, ale po prostu tak trzeba było. Jeśli nie możemy zrobić nic innego, to choć mówmy o tym co się stało głośno, wyraźnie i wprost. Krzyczmy, gdy trzeba. Przypomina mi się pewna młoda, bo ledwie szesnasto-, może siedemnastoletnia kobieta, która podeszła do mnie po pokazie "Czarnego czwartku", do którego scenariusz także współtworzyłem. Po jej policzkach płynęły łzy, była zupełnie rozdygotana. Chciała się jeszcze upewnić, czy to, co zobaczyła na ekranie naprawdę wydarzyło się w Polsce 25 lat po wojnie. Musiałem potwierdzić, ale tłumaczyłem zarazem: to była komuna, ustrój złowrogi, totalitarny. Faszyzm lub komunizm. Bez znaczenia. Co miałbym powiedzieć dziś, gdyby sytuacja się powtórzyła? Co mógłbym powiedzieć takiej młodej, wstrząśniętej dziewczynie? Że to kraj wolny? Pod rządami konstytucji? Demokratyczny? Niekoniecznie, jak się okazuje, trzeba do ludzi strzelać na ulicach, można ich wykończyć na sto innych, perfidnych sposobów, przywdziewając prokuratorską togę, wymachując paragrafami, naznaczając piętnem podejrzanych na całe lata. Ale jednak... Co mam powiedzieć jeśli podejdzie? A też będzie miała 16 lat. Jak się znajdę w tej sytuacji? Nie daje mi to spokoju. Dlatego napisałem kilka zdań. A może Państwo, widzowie, mi poradzicie...

Michał S. Pruski
współautor scenariuszy filmów "Czarny czwartek" i "Układ zamknięty"

ocenił(a) film na 8
michalpruski

Pana tekst jest wymowny.Tak było a teraz wcale nie jest lepiej.Podkreślam,że warto oglądać ten film i jemu podobne.To ważne żeby uświadomić ludziom co może zrobić władza i jak bardzo niektórzy ją wykorzystują.
Oceniłem film z poziomu widza,który wygrał zaproszenie w konkursie nie filmwebowym, jako człowiek pamietający czasy komuny i też mający zatargi z dzielnym US.Ludzie są różni i nie wolno wszystkich oceniać na jedno kopyto.
W czasie seansu nie raz otwierał mi się scyzoryk w kieszeni kiedy widziałem bezsilność bohaterów wobec zgraji nieszczerych,skorumpowanych hipokrytów i ich pomagierów.Pięknie i niestety prawdziwie pokazano brudną twarz polityki,układów,kolesiostwa,donosicielstwa itp.
Wierzę iż ten film pomoże odnaleźć wiarę,że coś można zmienić,ukrócić wszechwładzę instytucji kontroli obywateli.Że nie będzie głosem wołającego w puszczy.Pamiętam z jakim entuzjazmem ludzie chodzili na Człowieka z Marmuru,Robotników 80.Choć nie wszystko ułożyło się w wolnej Polsce jakbyśmy chcieli to ten film przypomina rzetelna ,dziennikarską robotę a nie zlepek krzykliwych tytułów z Faktu czy SE.I za tą szczerość aż do bólu,bardzo prawdziwe dialogi,ruszenie tabu-chwała.
Teraz czekam tylko na tak samo porządny film o stanie wojennym.O tym jak Rosjanie prze 3 dni nie wyściubili nosa z koszar a koledzy z czołgu obok jak przywalili z ostrej w bramę stoczni gdańskiej to wszyscy spieprzali.I jak oficerowie na statkach bali się bo każdy z żołnierzy miał amunicji pod dostatkiem.
Dlatego popieram działania na rzecz pokazania prawdy choćby gorzkiej a nie tej politycznej poprawności jak w Popiełuszce.Moja znajoma powiedziała że ta scena w więzieniu była obrzydliwa.Wytłumaczyłem jej iż nie wszyscy zbójcy są tak dobrzy jak z Powrotu Taty Mickiewicza a strażnik więzienny za bardzo wczuł się w moralność Kalego.Natomiast na pytanie jak ocenia film powiedziała -co by Ci Panowie zrobili bez tych Swoich kobiet.
Wszystkim polecam Układ Zamknięty to kawałek historii i bez zbędnego patosu.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
bogajarz

Więc zróbcie z tym coś:(!!!!!!! Mamy teraz szansę wymieść te wszystkie 460 gęb, które ustanawiają prawo!!!! jeśli uda nam się zebrać podpisy za jednomandatowymi okręgami wyborczymi i będzie ich ze 3 miliony to wtedy nie ma siły. będą musieli zmienić sposób wybierania posłów. w Polsce to jest panaceum na całę zło jakie tu się dzieje. jeśli nie wiecie o co chodzi zapraszam do obejrzenia Kukiza u Wojewódzkiego gdzie mówi o JOWach. ja po tym programie przejrzałem na oczy i już wiem co trzeba zrobić. będą ośmieszać pomysł JOWów, wyszydzać, od lewej strony aż po prawą. a dlaczego? BO SIĘ BOJĄ!!! tego, że grozi im śmierć przez oderwanie od koryta!!!. jak myślicie gdybyście mieli możliwość głosowania w swoim okręgu wyborczym dajmy na to na jakiegoś pana jurka którego dobrze znacie i wiecie że jest porządny facet i bardzo dużo ludzi z waszego okręgu o tym wie bo był np. burmistrzem w waszym mieście oraz był dobry i uczciwy i głosowali byście na niego. uzyskał on największą ilość głosów, ale był na ostatnim miejscu listy wyborczej i jego partia zdobyła mało głosów. wtedy pan jurek nie wchodzi do ław sejmowych tylko jego kolega z parti, który był mistrzem w lizaniu terminala (czytaj d...y) szefa partii, który za takie oddanie się lizaniu został umieszczony na pierwszym miejscu listy wyborczej. tak jest teraz!!! ludziom się mówi żeby chodzili na wybory i spełniali swój obowiązek ale to najgorsze co możecie zrobić. oni tam na górze trzęsą portkami ze strachu, że ludzie w wyborach nie zlegitymizują dalszego trwania w tym zakłamaniu. na stronie zmieleni.pl znajdziecie formularze z listami za referendum w sprawie JOW. zbierzcie chociaż po 10 podpisów i przekażcie je do najbliżczego punktu JOW lub zmielonych a wtedy uzdrowimy ten chory system zamiast cały czas narzekać. to jest demokracja w czystej postaci pochodząca od Narodu. w szwajcarii każdą ważniejszą ustawę przegłosowują obywatele w referendach które odbywają się bardzo bardzo często. a w Polsce 6 razy od czasów I wojny światowej ! ! ! ! ! ! a dlaczego? już odpowiadam. bo politycy uważają nas za debili i motłoch któremu można wszystko wmówić i nagiąć go do pręgierza i łoić w tyłek lub chędożyć. pan marszałek od siedmiu boleści niesioł zapytany o incjatywę pawła kukiza i JOWy zapytał pani redaktor w polsacie " a kto to jest kukiz/" pani redaktor mu odpowiedziała "OBYWATEL". i wy też jesteście OBYWATELAMI! ! ! ! i widzicie co się dzieje. nie dajcie się i zróbcie o czym mówiłem. a jak referendum nie pomoże to może trzeba zrobić jak w gruzji. chcieli im wprowadzić ordynację wyborczą proporcjonalną taką jaka jest u nas to 3 miliony ludzi pojechało do tibilisi pod parlament i powiedziało DOŚĆ ! ! ! my też możemy powiedzieć DOŚĆ ! ! ! ! ! !

ocenił(a) film na 5
Sandrock

>Więc zróbcie z tym coś: !!!!!!! Mamy teraz szansę wymieść te wszystkie 460 gęb, które ustanawiają prawo!

Czekam na to z utęsknieniem od 20 lat! hah ;) Może w końcu Polacy przejrzą na oczy i panowanie komuny, która nadal rządzi w tym kraju w końcu się skończy. :)

Co do stwierdzenia "zróbcie". Nie "zróbcie" ale ZRÓBMY TO RAZEM.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
michalpruski

To zło, które tak bardzo niepokoi, jest pozbawione twarzy, to tylko wzór opisujący jakiegoś egregora - w tym przypadku mafijny układ. Układ, który tworzą ludzie otoczeni kokonem nietykalności. Zwykli ludzie. Może nieco bardziej cyniczni, bardziej przestraszeni, albo bardziej chciwi, mali i podli. A może po prostu chorzy. W tym ciasnym kokonie, mimo wszystko, niełatwo jest oddychać.

Chciałam coś jeszcze napisać od siebie, ale ktoś mądrzejszy o wiele piękniej to ujął....

"Człowiek, którego normalnie uważamy za wroga, wykonuje co prawda określone działania, aby nam zaszkodzić, ale nie jest to jego jedyna aktywność – musi przecież jeszcze jeść, spać i nie może poświęcić dwudziestu czterech godzin na utrudnianie nam życia. Nienawiść natomiast nie ma innego celu, innej funkcji, jak tylko nas zniszczyć. Uświadomiwszy to sobie, powinniśmy zdecydować, iż nigdy nie pozwolimy się jej ponieść. "
Dalai Lama XIV

Z dedykacją dla nas wszystkich. Dziękuję za te dwie niełatwe godziny w kinie.

ocenił(a) film na 9
ethi

Ponad dwadzieścia lat przemian i ogólnie gorzej z prawem niż za tak zwanej "Komuny" którą przecież dobrze pamietam

ocenił(a) film na 5
tradycyjnyjakzawsze

>Ponad dwadzieścia lat przemian

Przemian? hihi ;)

Chyba chciałeś napisać 20 lat przekrętów. I nie za komuny. Komuna trzyma się doskonale od 20 lat. W kręgach władzy w tym kraju absolutnie NIC się NIE ZMIENIŁO. To jest ta sama komuna, tylko w nowym makijażu. ;)

ocenił(a) film na 8
Mrok

Dobrze piszesz.Za komuny to jeszcze się bali a teraz niczego i nikogo się nie boją.Podsłuchującego u sowy do paki a interes społeczny a hu... tam z nim.Za batonik 5 lat więzienia.Mało z tego za komuny władza się bała przepływu informacji ,bo ludzie byli w stanie wyjść na ulice dzisiaj jest dobrobyt i nikt na ulice nie wyjdzie tak się ludzie boją.

Pol_Pol

Za komuny faktycznie się bali, nawet dziennik telewizyjny był przyzwoitszy, niż dziś w czasach "naprawy państwa" :)

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

sprzedali nas tej wiadomej podłej nacji...już po Polsce............

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
michalpruski

Padają ciekawe, czasami górnolotne stwierdzenia. Problem w tym, że ci ludzie nie biorą się znikąd, są przez kogoś kierowani, a ci którzy kierują są przez nas wybierani. Nasze państwo, państwo, które kocham jest chore. Mowiąc kolokwialnie leżymy na wielu plaszczyznach.

ocenił(a) film na 10
balech

Sprostowanie , kierują tym wszystkim ludzie , którzy wyznaczają ludzi , których mamy wybrać a resztę załatwiają usłużne media.

popo_fw

Poniekąd masz rację, taka urok naszej młodej "demokracji".

ocenił(a) film na 9
popo_fw

Usłużne media i ludzie, którym się myśleć nie chce i lecą głosować jak ćmy do światła

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
balech

Nie mże być inaczej. Epizod wolności to mieliśmy w dwudziestoleciu międzywojennym. Natomiast to co jest teraz to tylko upudrowana kontynuacja ustroju wprowadzonego przez Wielkiego Wschodniego Brata. Wciąż mamy tylko pozór wolności obywatelskiej i pozór własności. Na temat konstytucji się nie wypowiem, bowiem wspomniana niczego nie gwarantuje można ją spokojnie obejść przy pomocy odpowiednio skonstruowanych ustaw i rozporządzeń.

ocenił(a) film na 6
ethi

W dwudziestoleciu? Pliss...

Przecież Sanacja gnoiła wszystkich z taką mocą, że Gierek mógłby się od nich uczyć.
Widzę, jednak że mit Polski międzywojennej wciąż jest żywy...

ocenił(a) film na 8
Gierrapa

mit jest żywy i bedzie jeszcze długo...

ocenił(a) film na 6
riko62

Ironiczne, zważywszy na to że według naszych obecnych standardów Piłsudski był potwory wręcz LEWAKIEM (Popierał mniejszość ukraińską, socjalista, zwolennik federacyjnej formy państwa), teraz jest czczony przez prawicowe partie;]

ocenił(a) film na 10
Gierrapa

ciiiii...ciemny ludek o tym nie wie i nigdy nie powinien się dowiedzieć

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 10
Sandrock

Tym spamem raczej nikogo nie przyciągniesz do swoich racji.

ocenił(a) film na 8
Sandrock

Dobrze się czujesz? Po jaką cholerę wrzucasz tu tyle razy ten sam tekst?

grzegorz_021

a jak myślisz? po co wrzucam tyle razy ten tekst? nie marudź, tylko przeczytaj co napisałem. niezgoda rujnuje.

ocenił(a) film na 8
Sandrock

Nie wiem po co tyle razy wrzucasz ten tekst, oświeć mnie.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Sandrock

Ludzie, którzy używają nagminnie caps locka mają problemy psychiczne. Tym sposobem nie trafisz ze swoim przesłaniem do ludzi, wręcz przeciwnie.

BartSmith

więc napiszę do ciebie specjalnie małymi literami. otwórz oczy, nie daj się rąbać politykom. zróbmy w końcu coś z tym. może w końcu się uda. tylko musimy się zaangażować w zmiany. jednomandatowe okręgi wyborcze pokażą, który z polityków naprawdę jest dobrym człowiekiem. a podejrzewam, że gdyby dali nam okazję i uchwalili taką ordynację wyborczą to wymieniliby się wszyscy z 460 zasiadających tam ludzi.

Sandrock

I mam głosować na JKM? Ile Ci płacą za wypisywanie tych bzdur na forum?

BartSmith

szczerze mówiąc korwina uważam za debila, tyrana i despotę i na pewno nie zagłosowałbym na niego. nie zagłosowałbym również na partię kaczyńskiego, tuska, millera, piechocińskiego, palikota. tylko na ludzi których znam ze swojego otoczenia, polityków których będę znał ponieważ JOW powoduje zmniejszenie okręgów nawet do 80 tyś ludzi. a jeśli chodzi o płacenie to dokładam do interesu 20 zł miesięcznie na ulotki i plakaty. czemu uważasz że muszę być opłacany i tak sceptycznie podchodzisz do moich poglądów. dowiedz się więcej. podejrzewam że nawet nie zadałeś sobie tego trudu aby zobaczyć różnicę pomiędzy JOW a proporcjonalną ordynacją wyborczą.

Sandrock

Nie zadałem sobie trudu, ponieważ nie traktuję poważnie spamerów oraz trolli. Twoje posty nikogo nie interesują. Jeśli na poważnie chcesz, żeby ktoś przeczytał Twoje wypociny to musisz zmienić styl. Less is more.

BartSmith

ciebie może nie. ale podejrzewam że nawet gdyby zleciało na ciebie rozwolnienie lub wymiociny wylane ci na głowę przez jakiegoś świra powiedziałbyś że to deszcz. więc siedź sobie w swoim sosie i się tym ciesz. i co? myślisz że jesteś fajny bo nazwałeś mnie spamerem i trolem? może tobie podoba się to, że ludzie którzy mają pracować dla ciebie pracują dla interesu tylko i wyłącznie swojego wodza a przy okazji swojego portfela. życzę ci aby cię kiedyś dopadła i ugryzła mocno w tyłek twoja beztroska. a może ty po prostu masz bogatych rodziców, którzy cię utrzymują i nie musisz się o nic martwić poza tym skąd tu skombinować ziółko do zajarania albo jak tu poderwać nową laskę. żal mi ciebie.

Sandrock

"myślisz że jesteś fajny bo nazwałeś mnie spamerem i trolem?"
Nie, ja to wiem.

ocenił(a) film na 8
Sandrock

tam mafia jest już tak ustawiona ,że nie możemy im nic zrobić, nic.

ocenił(a) film na 10
michalpruski

Wczoraj właśnie widziałem film Układ Zamknięty . Bardzo dobry film , świetne role aktorskie ... a sam temat ? Strach pomyśleć , że takie historie dzieją się naprawdę i nigdy nie wychodzą na światło dzienne. Zastraszone ofiary boją się pisnąć słówkiem o tym co je spotkało . Dawno zapomniana afera starachowicka uchyliła tylko rąbka układów jakie wiążą polityków , najwyższych urzędników państwowych ze zwykłymi bandytami . Takich miast jest w Polsce wiele ..

ocenił(a) film na 9
popo_fw

Warto przypomnieć, że w aferze starachowickiej winny został ułaskawiony

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
michalpruski

Jest gorzej niż można sądzić, bo decydent wychodzi z tego filmu i zamiast powiedzieć "zrobię z winnymi porządek" i podjąć działania, to komentuje tę sprawę jakby to na Marsie się wydarzyło. Przy takim podejściu gdzie jest jakiekolwiek światełko w tunelu?

michalpruski

Ja nie pojde na ten film. Niestety nie dam Panu zarobić. DLaczego? Ponieważ nie chce narazac się na stres. Stres i wscieklosc spowodowana kure*ska niesprawiedliwoscia i paranoja. Swiadomoscia ze mogę poswiecic caly dorobek zycia żeby cos stworzyć i być zniszczonym przez bande kryminalistów. Jest to dla mnie chore, nienormalne, poronione, absurdalne itp. Zreszta dość już naczytałem się na internecie i naogladalem roznych UWAG i spraw dla reportera itp. WIem jedno. W Chinach gdzie panuje taki ustroj a nie inny. Ludzie którzy dopuszczaliby się takich rzeczy kończyliby z kulka w glowie albo na szubienicy.

ocenił(a) film na 3
michalpruski

Film jest słaby i kwadratowy. Drewniany. A szkoda bo temat dobry. Stanowczo odradzam. Panie Michale jeżeli takie cele pan stawia przed filmem to trzeba był reportarz zrobić, albo partię polityczną. Na polu artystycznym Państwo niestety polegli.

grygol

Zgadzam sie z moim poprzednikiem! Wystarczyło zrobić film dokumentalny. Zmarnowany temat. Fatalny scenariusz! Nie dziwię się, że PISF nie dofinasował filmu.

ocenił(a) film na 9
maria55_filmweb

Chyba jakiś inny film oglądaliśmy, albo także jest cos w tle tego komentarza. Film dokumentalny tak jak reportaż nikogo nie obchodzi. Nawet film fabularny już teraz nie, jeszcze "Dług" spowodował jakieś ruchy w sprawie której dotyczył, ale teraz decydenci są już nieprzemakalni

ocenił(a) film na 9
maria55_filmweb

Może Pani z PISF właśnie? Finansowanie super gniotów mamy non stop, a na temat ważny nie ma kasy

ocenił(a) film na 7
maria55_filmweb

maria55_filmweb na filmwebie od: 6 kwietnia 2013.
bez komentarza

ocenił(a) film na 10
ethi

Dobre spostrzeżenie... :)

ocenił(a) film na 3
ethi

I w związku z tym nie może się wypowiadać? Mnie do założenia konta na Filmwebie skłonił właśnie "Układ zamknięty", który uważam, za słaby, przerysowany, nierzetelny i żerujący na ludzkich emocjach. Temat jest dobry ale film to tania sensacja, a stwierdzenia producentów, że każda scena w tym filmie zdarzyła się naprawdę, to kłamstwo. Poczytajcie sobie o tej historii, pooglądajcie reportaże.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones