PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1044}

Wściekły Byk

Raging Bull
7,8 64 480
ocen
7,8 10 1 64480
8,4 31
ocen krytyków
Wściekły Byk
powrót do forum filmu Wściekły Byk

zdobywania tytułu mistrza świata.
Wielki reżyser, wielki aktor, wielki film.

ocenił(a) film na 10
jan_niezbedny0

A nie chodziło Ci o scenę, jak La Motta przegrywa mistrzostwo, a nie wygrywa? Cały film świetnie zmontowany, ale ostatnia walka z Sugar Ray'em to jeden z najlepszych montażów jakie widziałem w życiu.

ocenił(a) film na 10
Fool_For_A_Lifetime

Dokładnie. W ogóle to odnoszę wrażenie (a raczej jestem pewien), że wiele reklam - głównie sportowych wzoruje się na technice montażu jaką pokazał Scorsese w tej ostatniej walce. Widzę, że zaznaczyłeś brak oceny. Nie wiem dlaczego. Raging Bull zasługuje na taką samą ocenę jak Odyseja Kosmiczna, Obywatel Kane czy Ojciec chrzestny. Bezsprzecznie arcydzieło.

ocenił(a) film na 10
Kamileki

Wybitny montaż, słusznie nagrodzony Oscarem i BAFTĄ.

Kamileki

o który moment konkretnie ci chodzi? zapodaj linka jak mozesz.

ocenił(a) film na 10
_krakers

http://www.youtube.com/watch?v=5wwItkoapuA

od 1:10

Kamileki

kurde, swietne to oddalenie sie tla (nie wiem jak to nazwac) od 1:20 do 1:27 ...

ocenił(a) film na 10
_krakers

No ja jak to zobaczyłem po raz pierwszy w Byku to mnie zamurowało. To w końcu 1980 rok.

Kamileki

to mowisz, ze jacys inni filmowcy od reklam sie na tym wzorowali?

ocenił(a) film na 10
_krakers

Tak myślę.

ocenił(a) film na 9
_krakers

http://www.film.org.pl/prace/efekt_vertigo.html

ocenił(a) film na 10
kaioken26

I znowu dochodzimy do przekonania że wszystko wymyślił już Hitchcock:)
Efekt świetny ale potężne wrażenie to robił właśnie w Zawrocie głowy. Zresztą inne przykłady montażu we Wściekłym byku (chociażby bliskie kadry na twarz i opadające na nią pięści) również nie są odkrywacze. Podobna technika ostrych zoomów była już stosowana wcześniej w innych filmach. Co nie zmienia faktu, że samo wykonanie przez Scorsese miód malina.
Rewolucyjny to był montaż w Rockym. To na nim wzorowali się i wzorują do dziś twórcy filmów.

ocenił(a) film na 9
MishaPl

http://www.youtube.com/watch?v=DP3MFBzMH2o
Montaż motywacyjny jak to nazywam. :) Idealnie wpleciona muzyka, użycie steadicamu i mamy nieśmiertelną sekwencję.

ocenił(a) film na 10
kaioken26

Dokładnie. Rocky stworzył technikę, która odbiła się na całym późniejszym kinie sportowym (i nie tylko). Co ciekawe Rocky tworząc podwaliny pod gatunek, sam wyszedł poza ramy tego gatunku. Co tu dużo mówić, genialny film.

MishaPl

No dobra, ale co z tego, że tą sztuczkę pierwszy zastosował Hitchcock (w zasadzie jego operator), skoro większe wrażenie robi we "Wściekłym Byku"?

ocenił(a) film na 10
arnast

Zdecydowanie większe wrażenie robi w Zawrocie głowy. Wynikało z samej fabuły. Nie była to sztuczka dla sztuczki. Idealnie oddawała lęk głównego bohatera. Efekt robił tam piorunujące wrażenie.
Poza tym jak to co z tego? Mówiliśmy o przełomowości montażu i o późniejszym wzorowaniu się na nim. Przytoczenie Vertigo świadczy, że tych cech Wściekłemu bykowi przypisać nie można.
No i nie odbieraj zasług Hitchcockowi. Efekt wymyślił Hitchcock. Dokładnie wiedział co chce uzyskać i w najdrobniejszych szczegółach opisał to swojemu szefowi zdjęć. On natomiast wymyślił jak to zrealizować technicznie. Sama twórcza/artystyczna zasługa tego efektu spływa na Hitchcocka. Ogólną zasługę za efekt trzeba podzielić na tą dwójkę.

ocenił(a) film na 10
Kamileki

Masz rację. Po ponad dwóch latach i obejrzeniu kilku filmów więcej, daję 10 :)

ocenił(a) film na 10
Fool_For_A_Lifetime

Bo mnie nie chodziło o samą nawalankę (pod tym względem rzeczywiście są w filmie atrakcyjniej pokazane pojedynki), tylko o całokształt sceny - w walce z Cerdanem wszystko podkreśla rangę i wyjątkowość chwili w życiu Jake'a, zwolnione tempo, specyficzna muzyka, wydarzenia docierają do bohatera niczym zza jakiejś niewidzialnej bariery. Wreszcie ogłoszenie wyniku, tłum ludzi i te emocje La Motty (De Niro wielki), a w tle dźwięk fleszy i skandujących kibiców - scena arcydzieło. Dla mnie jest ona bardziej autentyczna i przerasta scenę walki z Robinsonem, która też jest świetna, ale już podkoloryzowana i trochę popadająca w efekciarstwo.

jan_niezbedny0

Film jest genialnie zmontowany, a ujęcia zachwycają. Widowiskowa jest szczególnie scena ostatniej walki z Sugar Ray'em jest niesamowicie zmontowana, a jej początek doskonale buduje napięcie. Genialny film !

ocenił(a) film na 10
Silverlining147

Takich filmów już nie kręcą, powyżej napisałem dlaczego scenę walki z Cerdanem bardziej cenię.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones