Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983 2 godz. 8 min.
7,3 2 193
oceny
7,3 10 2193
2 671
chce zobaczyć
{"rate":7.5,"count":2}
{"type":"film","id":30642,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Merry+Christmas%2C+Mr.+Lawrence-1983-30642/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Wesołych świąt, pułkowniku Lawrence
  • Irry ocenił(a) ten film na: 8

Bardziej zrozumiałe i strawne niż Tabu który obejrzałem jako pierwszy. Nie jest to film antywojenny, jak chcą tego niektórzy czy gejowska klasyka jak chcą inni. To film o ludziach na wojnie z punktu widzenia przedstawiciela kultury całkowicie odmiennej od europejskiej. I nie jest to film "gejowski" chociaż David Bowie w kilku scenach bije na głowę Sharon Stone z Nagiego Instynktu, w dodatku mając na sobie bieliznę. Conti genialny, czemu nie zrobił kariery, nie wiem... Bowie i jego obłęd znakomity. Nie wiem co lepsze: "golenie" przed spodziewaną egzekucją, zjadanie kwiatów czy pocałunek na placu apelowym.
    No cóż, Merry Christmas mr. Lawrence!

• mona_4 ocenił(a) ten film na: 10

Irry Otóż to, sceny które przykuwają jak magnes, to nie tylko wojna, tęsknota za domem, homoseksualizm czy zauroczenie, jest coś więcej. Uwielbiam ten film.
    I muzykę Sakamoto.

• CerseiRedd ocenił(a) ten film na: 7

Irry Zupełnie się zgadzam, którykolwiek raz oglądam ten film nie mogę wyjść z podziwu. Wspaniała gra aktorska i ta muzyka... Wiele scen jest wprost idealnie zbudowanych dzięki budowaniu emocji, dobrym dialogom i przeplatającej się grze psychologicznej. Świetny film nie tylko o wojnie. A tak przy okazji, ostatnio oglądałam adaptację Coriolanousa (w tytułowej roli Tom Hiddleston) i [spoiler dotyczący sztuki!] uderzyło mnie podobieństwo ostatniej sceny dramatu do ostatniej, ale nie tylko, sceny filmu - emanował tam podobny nastrój i nie wiem, ale jakoś niespodziewanie wywołało to u mnie jeszcze silniejsze współczucie dla obu bohaterów.

• użytkownik usunięty ocenił(a) ten film na: 7

Irry Trafne słowa. Pozdrawiam.