PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1290}

Wybór Zofii

Sophie's Choice
7,6 25 329
ocen
7,6 10 1 25329
7,3 13
ocen krytyków
Wybór Zofii
powrót do forum filmu Wybór Zofii

[Szczerze wątpię aby rozróżniali nazizm od antysemityzmu] Jak oni uwielbiają wciskać światu ten kit... No dobra, fakt, antysemityzm był, ale większość stanowili tolerancyjni Polacy, tylko ze to się na zachodzie przemilcza. Polacy współpracowali z niemcami, ograbiali żydów [bu chacha] - jak to pięknie przedstawił ostatnio pewien pisarzyna za oceanem w swoich "Złotych żniwach", zapominając, że sam był w czasie wojny uratowany i przetrzymywany w domu przez Polkę która narażała dla NIEGO własne życie, a na żydach stokroć więcej niż polscy chłopi wzbogaciły się amerykańskie banki. Ale o tym trudno cokolwiek przeczytać... Powiedzieć coś złego na USA? No co Ty... ?

Jeśli by schować w kąt patriotyzm dałabym może i 8? 9? ale tego zrobić się nie da ;) "Polacy są źli, ale Zofia wcale nie wygląda jak Polka, więc można ją nawet uznać za całkiem fajną" .

Matko jak oni wymawiają nazwiska............ Po prostu uszy więdną............. ciekawe jakim cudem wiedzą w ogóle o kogo im chodzi :D

Film zrobił na mnie wrażenie jednoznacznie negatywne.

ocenił(a) film na 7
ewappe20

nie rozumiem tych głosów oburzenia na temat tego filmu, podszytych polskim patriotyzmem. Obok Polaków ratujących Żydów (co zostało pokazane w dziesiątkach innych filmów), byli też tacy którzy ze strachu, bądź też z czystej nienawiści (w Polsce też byli nacjonaliści!!), popierali wysiedlenia i eksterminacje Żydów. W filmie tym pokazana jest właśnie ta druga strona. Nie ma tu uogólnień, wskazujących że cała Polska była jak ojciec Zofii(która z kolei jako jego córka - Polka nie popierała poglądów ojca). Do tego temat wojny nie jest głównym motywem tego filmu. Skupia się on bardziej na życiu po wojnie, na próbie radzenia sobie z przeszłością, wyrzutami sumienia. Główna bohaterka ucieka od koszmarnych wspomnień i zostaje uwikłana w toksyczny związek, który po raz kolejny przynosi ból. Dobry film, z jeszcze lepsza grą aktorów i głównym motywem muzycznym (Marvin Hamlisch).

mihhas

Nacjonalizm w okresie międzywojennym był baardzo popularny i dotyczył on różnych narodowości, wydaje mi się że chodziło Ci raczej o antysemityzm ;) Ależ wiem że i antysemityzm był i było to zjawiskiem powszechne. Chodziło mi o co innego ;) Bo widzisz, nam w Polsce mówią że myśmy Żydów ratowali, a na zachodzie że pomagaliśmy w eksterminacji Hitlerowi. Prawda jak zwykle leży po środku. I jak słusznie zauważasz w filmie pokazana jest właśnie ta druga strona, tylko druga strona i cały zachód widzi i przyjmuje do wiadomości tylko tą drugą stronę. być może jak piszesz "Nie ma tu uogólnień, wskazujących że cała Polska była jak ojciec Zofii." ale oglądając ten film można odnieść przeciwne wrażenie, chociaż nie jest to ukazane wprost. "Do tego temat wojny nie jest głównym motywem tego filmu."- piszesz, zgadza się ;) ale mnie osobiście razi on w oczy i przysłania resztę akcji która jest prze kolorowana. Ale oczywiście Tobie może się podobać, każdy czego innego oczekuje od filmu i każdemu podoba się co innego.

mihhas

ale dlaczego jest pokazany tylko antysemityzm Polaków. Czyż nie było hołoty litewskiej albo ukraińskiej.
,,Obok Polaków ratujących Żydów (co zostało pokazane w dziesiątkach innych filmów" - WYMIEŃ CHOĆ JEDEN FILM. TYLKO PROSZĘ NIE POLSKI I NIE ,,DZIECI SENDLERÓWNY" BO TO FILM TELEWIZYJNY
,,Obok Polaków ratujących Żydów [...], byli też tacy którzy ze strachu, bądź też z czystej nienawiści (w Polsce też byli nacjonaliści!!), popierali wysiedlenia i eksterminacje Żydów" - SŁUCHAJ ZA POMAGANIE ŻYDOM BYŁA KARA ŚMIERCI DLA POMAGAJĄCEGO I JEGO RODZINY. CO DO TYCH CO WYDAWALI ŻYDÓW TO TAKI BYŁ NIEMIECKI ROZKAZ. KTO WIEDZIAŁ O ŻYDACH ALE ICH NIE WYDAŁ BYŁ SKAZANY NA OBÓZ KONCENTRACYJNY. TYLKO ŻEBYŚ SIĘ NIE ROZPŁAKAŁ - BYLI TEŻ ŻYDZI KTÓRZY ,,popierali wysiedlenia i eksterminacje Żydów". POCZYTAJ SOBIE O OD, JEDENRATACH, A W KRAKOWIE O szymche szpira.
,,W filmie tym pokazana jest właśnie ta druga strona" CZYLI CI POLACY CO ,,,,popierali wysiedlenia i eksterminacje Żydów". W ŻADNYM AMERYKAŃSKIM FILMIE NIE SĄ POKAZANI DOBRZY POLACY. TAK JEST I BĘDZIE. PRĘDZEJ POKAŻĄ DOBREGO NIEMCY NIŻ POLAKA (Schindler). A DLACZEGO NIE POKAZUJE SIĘ NIEDOBRYCH litwinów czy ukraińców ALBO MORDOWANYCH POLAKÓW? TEGO NIE WIEM
,,Nie ma tu uogólnień, wskazujących że cała Polska była jak ojciec Zofii" - JAK NIE POKAZALI ŻADNEGO DOBREGO POLAKA TO OCZYWIŚCIE ŻE NIE MA UKAZANE ŻE WSZYSCY POLACY SĄ ŹLI. TAK, TAK, A TY MASZ ZESPÓŁ DAŁNA. CZYLI JAK POKAZALI 10 ZŁYCH MURZYNÓW I ANI JEDNEGO DOBREGO TO NIE JEST ŻE WSZYSCY BYLI ŹLI. TY NAPRAWDĘ MASZ DAŁNA
,,wojny nie jest głównym motywem tego filmu" WIEM, GŁÓWNYM TEMATEM JEST USILNE PLUCIE NA POLAKÓW

gggggg

Bardzo ci współczuję pseudopolski nacjonalisto. Współczuję ci ślepej nienawiści do każdego, kto skrytykuje Polaków i ograniczonych horyzontów. Tyle ludzkiej wiedzy, przemyśleń i dzieł jest dla ciebie niedostępna. Nigdy nie zaznasz cudownego uczucia zmiany poglądów, inteligentnych dyskusji. Zakute intelektualnie głowy nie mają nawet świadomości, ile im umyka. Pewnie należysz do ONR i w geście patriotyzmu demolujesz Warszawę na 11 listopada:) Wśród Polaków było wielu antysemitów. Co nie znaczy, że donosili do Gestapo czy popierali Holocaust. Sama czasem mam takie myśli, gdy czytam o historii. Czego się wstydzę i z czym walczę. Wynika to z postawy Żydów. Sam Kisielewski pisał po wojnie, ze Żydzi muszą także na siebie wziąć winę za niechęć Polaków do nich. A sam był Żydem. To zamykanie się w swoim środowisku. Ten brak otwartości, to wspieranie tylko swoich i bezwzględna postawa wobec obywateli państwa, które stworzyło im warunki do bogacenia się. To zresztą immanentna cecha ludzi tej nacji, nie tylko w Polsce. Stąd antysemityzm jest zjawiskiem powszechnym. Tak samo było we Francji (abstrahuję tu od tego, że 80% Francuzów kolaborowało i donosiło na Żydów a nawet na Ruch oporu, który do 1943 było tworem czysto teoretycznym. To znaczy prawie nie istniał. Dopiero, gdy alianci podjęli decyzję, że inwazja będzie miała miejsce w Normandii to zaczęli ich organizowac, by zapewnić sobie logistyczną bazę, gdy dojdzie do lądowania. Tak było w Belgii, Holandii itp) Po prostu w Polsce było ich najwięcej. To ich buńczuczne "Wasze ulice Nasze kamienice". A ich najcięższą "wadą" był brak zaangażowania w losy kraju przez wieki. Polska była w specyficznej sytuacji. Zabory, powstania, zagrożenie ze strony Niemiec i Rosji, najpierw carskiej a później sowieckiej. Byliśmy niestety w sytuacji zagrożenia przez wiele wieków. A oni tu żyli, tu prowadzili biznesy i jednocześnie byli na to w większości kompletnie obojętni. Wielu się nawet nie utożsamiała z polskością. Z tego powodu po wojnie bardzo wielu z nich zasiliło szeregi partii i bezpieki. Im idea braku państwowości, internacjonalizmu, które niósł komunizm odpowiadała. Jestem jednak świadoma, że świat nie jest czarno-biały. Że wielu Żydów było po prostu uczciwymi ludźmi. Ja po prostu przedsatwiam pewien ogólny obraz.

ocenił(a) film na 8
ewappe20

"Większość stanowili tolerancyjni Polacy." Ciężko to przełknąć, ale to nieprawda.

KidRock_filmweb

No właśnie prawda. Nie wiesz tego, bo niby skąd? Polacy dokonali w czasie II wojny światowej niezwykłych, heroicznych czynów. W Polsce za ukrywanie Żydów groziło rozstrzelanie. Nie więzienie, czy odebranie mienia, jak w innych krajach. Rozstrzelanie! Albo gorzej. Mimo to Polacy Żydów ratowali. W tak koszmarnej dla siebie sytuacji znaczna WIĘKSZOŚĆ wykazywała się nie tylko tolerancję. Wykazywała heroizm, dzielność i chęć pomocy drugiemu człowiekowi, bez względu na różnice w religii/rasie/narodowości. Chcesz dowodów? Wiesz ilu jest Polaków odznaczonych Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata-najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilne nadawane nie-Żydom przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie...6 339 - to nam daje pierwsze miejsce w nadaniu tego odznaczenia.

A filmu nie widziałam, ale obejrzeć muszę koniecznie :).

nimnen

A dodajmy - rozstrzelanie Ciebie, Twojej rodziny, a czasem i sąsiadów. To teraz się zastanów jaką tolerancją i miłością do bliźnich trzeba się wykazać, żeby ratować ryzykując życie swojej rodziny i swoje ludzi często obcych, których się pierwszy raz widzi na oczy. Nie mogę nigdy zrozumieć jak można tego nie wiedzieć. Oczywiście nie rozumiem jak można nie wiedzieć również, że były i haniebne karty w naszej historii, jak szmalcownicy np. Jednak trzeba znać proporcje.

ocenił(a) film na 6
nimnen

Jasne, jasne pełno było w Polsce nazistów! Czytałam wiele książek i doskonale wiem co piszę! Byli ludzie, którzy pomagali Żydom, ale byli i tacy, którzy wszystko robili, żeby ich zniszczyć!

ewappe20

Podczas oglądania zacząłem nagle się zastanawiać czy to nie jest jakiś ponury żart. "Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" opracował Adolf Eichmann w 1942. Tu mamy polskiego profesora Uniwersytetu Krakowskiego (krakowskiego, nie Jagiellońskiego) który mówi o tym (i używa dokładnie tego sformułowania) już w 1938. Robi to w oficjalnych wykładach. Czy to w ogóle możliwe? Nie stanął by za cos takiego przed sądem, albo przynajmniej nie groziło by mu wydalenie z uczelni? W sumie nie wiem na pewno, ale wydaje mi się to co najmniej dziwne. Jakie wnioski po tym filmie wyciągnie Amerykanin? Pewnie że Polacy podsunęli Niemcom pomysł na holocaust, że polska inteligencja to było siedlisko antysemityzmu. A potem zdziwko jak Barack mówi o "polskich obozach".

gunnar_3

Też mi to zgrzytnęło i przeciętny widz bez uważnego śledzenia filmu pewnie by tak pomyślał, ale zauważ, że Zofia sama przyznaje, że kłamstw było tak dużo, że sama już nie wie, co było prawdą, a co kłamstwem. Z pierwszej opowieści o ojcu mogłoby się wydawać, że został aresztowany na początku wojny razem z jej mężem, którego poślubiła w wieku 18 lat, rzekomo za pomaganie Żydom. Ale jednocześnie potem opowiada o przepisywaniu wykładów ojca, które w pewnym momencie przerywa, aby pójść do getta żydowskiego, które założono przecież w 1941 r., a więc ojciec jeszcze długo wykładał na uczelni po rozpoczęciu wojny. To dosyć ciekawy przypadek, biorąc pod uwagę, że w wyniku Sonderaktion Krakau aresztowano w listopadzie 1939 r. większość krakowskiej akademickiej elity, a następnie wywieziono do Niemiec. Dziwi tylko obozowy numer na ręce Zofii, dosyć krótki, a przecież po aresztowaniu ojca i męża, wyjechała do Warszawy. Niezbyt jasny jest dla mnie powód jej aresztowania. Bo jak się pewnie domyślasz, nie trafiła tam za niesienie szynki. Trudno, żeby towarzyszyły jej wtedy dzieci.

A co do ojca Zofii i ewentualnych aresztowań za formułowanie takich tez na oficjalnych wykładach, to przypominam, że w latach 30. w Polsce panował ogromny antysemityzm, który niektórzy najchętniej zamietliby pod dywan, udając jaki to był z Polaków naród sprawiedliwych wśród narodów. Prawda jest przykra, ale taka, że Polacy wcale Żydów nie kochali i było to uczucie odwzajemnione. W filmie jest nawiązanie do ławkowego getta.

I zgadzam się, że ktoś, kto nie rozróżnia polskich niuansów i nie ogarnia rzeczywistości wojennej w Polsce, nie zrozumie tego filmu

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ewappe20

Po co Ty się tak przejmujesz opinią jakichś angoli czy jankesów? Ja mam głęboko w dupie jak postrzegają Polaków takie herbaciane kreatury i szkoda, że większość Polaków nie podziela moich poglądów tylko stara się na siłę przekonywać obcokrajowców jacy to my nie jesteśmy super itd a i tak co byśmy z tym nie robili oni mają o nas z góry wyrobione zdanie. Pieprzyć ich. Czemu Polakom tak chorobliwie zależy na ich opinii? To jest idiotyczne. Mnie osobiście zależy jedynie na opinii Węgrów na nasz temat a reszta może mnie pocałować w moją słowiańską dupę:)

kislav79

:) w sumie masz racje ;) nie możemy sobie co prawda olać naszej opinii międzynarodowej, ale też nie rozumiem tych kompleksów jakie Polacy mają względem zachodu.... Ja jako Polka ich nie mam ;) wręcz przeciwnie, to oni powinni się nieraz wstydzić wobec nas. Acz myślę że poza Węgrami znalazłby się jeszcze jakiś inny kraj godny szacunku ;) W w/w poście nie chodzi o to, żeby się pokazywać jacy to my jesteśmy fajni, tylko żeby bezpodstawnie nas nie oczerniać. To co innego ;)

ewappe20

Jak ktoś twierdzi, że sprawa Żydowska przed wojną nie istniała, to niech poczyta o planach "rozwiązania sprawy Żydowskiej" Piłsudskiego.

universe_2

A gdzie można o tym poczytać? Ja znalazłem tylko informacje o planie Madagaskar, ale to też był pomysł niemiecki.

HlTMAN

a w rzeczywistości Madagaskar był pomysłem gminy żydowskiej.

universe_2

to gmina żydowska chciała aby Madagaskar był ich krajem. Na nienawiść żydzi sami sobie zasłużyli nikt ich pod pistoletem nie trzymał kiedy wydawali Polaków chociażby w czasie zaborów. Zobacz sobie ile firm łódzkich które były żydowskie np. Manufaktura produkowały i zaopatrywały Niemców. Żydzi to ścierwo dla każdego narodu. Żyją na naszych ziemiach ale nie interes to interes jak kasa leci to sprzedadzą własnego brata - patrz bracia Bielscy.

markin

Tak, jak najbardziej z tym się zgadzam.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
markin

Nie lubię wrzucać grupy ludzi do jednego worka, gdyż każdy jest inny i każdego powinno się oceniać indywidualnie, ale faktycznie, większość żydów charakteryzuje fałsz i nienawiść. Polecam dokument "Zniesławienie czyli prawda o tzw. antysemityzmie" Pokazane jest tam prawdziwe oblicze żydów.

https://www.youtube.com/watch?v=NSErQFWJC9o

HlTMAN

już samo obrzezanie powoduje traumę z którą rosną to nazistowskie nasienie. Kogoś muszą za to obarczać. Tak samo jest z ludźmi upośledzonymi są bardzo zaczepni aroganccy i agresywni to ta sama człowiecza ułomność. Nic dziwnego że od wieków wzbudzają do siebie nienawiść poprzez własną nienawiść do ludzi. Wystarczy poczytać wypowiedzi i ostrzeżenia o żydach Washingtona.

markin

Słaby argument. Większość Amerykanów jest obrzezana. Nie ze względów religijnych, tylko higienicznych.

joannakruk_2

nie wiedziałem, że w Ameryce jest niedobór mydła.
Podaj mi swoje źródło tej statystyki bo ja wiem, że 90% jest nieobrzezanych a to co napisałeś jest tylko i wyłącznie wymysłem hollywoodzkich filmów wiadomo czemu bo to żydzi.
Muzułmanie, żydzi i inne plemiona pustynne w ten sposób pozbywały się problemów umieralności wśród plemion trzeba było obrzezanie włączyć w religię z braku higieny umierali z chorób przenoszonych drogą płciową.

Kobieto obrzezaj się skoro to dla ciebie higiena jak twoje siostry z pustyni.
Obrzezaj się nie będziesz wydawała pieniędzy na mydło do higieny intymnej.

I przestań powtarzać bzdury zasłyszane w filmach.

markin

Dobrze wiesz, że to nie o mydło chodzi. Dyskusja z osobą przezartą nienawiścią jest bezcelowa a wycieczki osobiste, godne pożałowania, raso panów.

HlTMAN

Ilu Żydów znasz, osobiście, którzy są fałszywi, agresywni i nienawistni? W Polsce przekazuje się pokoleniowo nienawiść do Żydów. Smutne to. Jakby nie było Żydów, kogo Polacy by nienawidzili? Od kogo byliby lepsi?

joannakruk_2

Niestety, ale Polacy mają kogo nienawidzić. Żydów chociażby za niedawną ustawę 447 i przedstawianie Polaków jako nazistowskich sojuszników. Źródełko niemieckie już wyschło, więc skupili całą swoją energię na Polsce, bo liczą na łatwy hajsik.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
markin

hm, może coś w tym jest... jesteś przykładem człowieka, który wzbudza we mnie chęć zadeklarowania się wyższą rasą ;>

ChyzyRuj

wychowanie, i to wystarczy. Zapraszam do Oświęcimia w dniu uroczystości i zachęcam do zapoznania się z tym co jest tam mówione. Żydowski rabin kazał zlikwidować wszystkie kościoły w Oświęcimiu bo obraża żydów pomordowanych w Oświęcimiu.

ocenił(a) film na 9
markin

w każdej nacji/wyznaniu/grupie etnicznej znajdzie się paru pajaców, którzy gadają głupoty. A duchowi przywódcy gadają głupoty najwyższego sortu, katoliccy, żydowscy, islamscy, scjentologiczni. To nie powód, żeby napinać się na resztę przedstawicieli danej grupy. Sąsiad Polak jest gotów zrobić cię w jajo tak samo jak sąsiad Żyd, i odwrotnie, mogą być bardzo miłymi ludźmi.

ChyzyRuj

jak ktoś ma wyprany mózg talmudem lub torą to inna sprawa. Widać mało wiesz na ten temat.

ocenił(a) film na 9
markin

no jasne, nie interesują mnie czyjeś obsesje i paranoje, czy to religijne, czy to ksenofobiczne. No ale każdy ma swoje hobby, szkoda tylko, że nie zawsze trafia na odpowiednie forum ;>

ChyzyRuj

nikt cie tu pod pistoletem nie trzyma

ocenił(a) film na 9
markin

ech, tak się kończy dyskusja z prymitywem ;)
Szalom

ChyzyRuj

To nie jest "paru pajaców", tylko najwyższe władze polityczne Izraela zaangażowały się w próbę wyssania z Polaków ogromnych pieniędzy oraz majątków, które im się zupełnie nie należą. Nie tylko nowojorska żydowskich hochsztaplerów z "Holocaust Industry".

ewappe20

Prawdę mówiąc, mam gdzieś, co sobie myśli o Polakach Ameryka. Mają na rękach krew narodów od Bliskiego Wschodu aż po Daleki Wschód, a ich naród wywodzi się z kolonizatorów, którzy wycięli w pień rdzennych Amerykanów. Doprawdy, nasze grzeszki przy ich walce o demokrację w państwach rzekomo uciśnionych są niewidzialne

tolerancja91

Ta cała amerykańska "walka o zaprowadzenie demokracji" na całym świecie jest tym samym, co niegdysiejsza "walka o zaprowadzenie pokoju" na całym świecie przez ZSRR. W jednym i drugim przypadku chodzi o polityczną dominację nad całą planetą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones