Wzgórze królików

Watership Down

1978 1 godz. 41 min.
7,7 4 121
ocen
7,7 10 4121
5 373
chce zobaczyć
{"rate":7.25,"count":4}
{"type":"film","id":11558,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Watership+Down-1978-11558/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Wzgórze królików
 • boooyas ocenił(a) ten film na: 7

  kiedy skończy się w końcu traktowanie aminacji jako BAJEK DLA DZIECI ?
  masz 25 lat i oglądasz bajki, ile razy juz tak słyszałem, bezgustowcy patrzą z politowaniem, bo im kojarzy się to tylko z małymi dziećmi;.
  Najlepiej wszystko zaszufladkować, bo tak jest najłatwiej. Ogólny gust naszej polskiej szarej masy uważam za tragiczny. Spokojnie wymieniłbym z dziesięć animacji niosących w sobie wiele różnorakiego rodzaju wartosci,, których dzieci nie są w stanie zrozumieć, albo do których po prostu te filmy nie są kierowane. Pomijając oczywiście filmy typu Scanner darkly czy Beowulf.
  Najlepiej wszystko wrzucić do jednego worka i oglądać telewizję polską. pozdrawiam.

 • duraq ocenił(a) ten film na: 5

  boooyas "Ogólny gust naszej polskiej szarej masy" wbrew pozorom wcale nie świadczy o Twojej wyjątkowości. Zdradzę Ci sekret: to najbardziej oklepany, wyprany z jakiejkolwiek refleksji tekścik, który jest kopiowany na tym serwisie przynajmniej dwa razy na minutę. Podobnie jak "Film zdecydowanie nie dla pożerających popcorn fanów Transformersów i innego badziewia, którego ostatnio tyle się kręci". Świadczy to tylko o fałszywym poczuciu jakiegoś naiwnego elitaryzmu i zabobonnej wierze we własny "gust".
  Filmów animowanych kierowanych do dorosłego widza wcale nie jest znowu tak dużo i, mimo że trafiają się perełki (Bakshi, Kongres, Walcz z Bashirem, od biedy jakieś chińskie bajki), to cały czas kino skierowane do młodej widowni. A to, że dzieci nie są w stanie czegoś zrozumieć, wcale nie znaczy o wartościowości obrazu.
  Pozdrawiam i życzę więcej pokory względem szarych mas.

 • duraq Nie prawda. Jest masa japońskich animacji przeznaczonych dla dorosłych i nie mam na myśli hentai. Ludzie twierdzący inaczej to ignoranci.

 • duraq ocenił(a) ten film na: 5

  spychu1920 Może na ciasnym rynku japońskim. Z rynku światowego świta mi tylko Satoshi Kon. Zaznaczam, że chodzi mi o filmy skierowane tylko do dorosłych, a nie "do dorosłych i dzieci" w stylu Hayao Miyazakiego i jemu pokrewnych. Jeśli masz jakieś warte uwagi tytułu, to miło by było, gdybyś kilka z nich wymienił. Zresztą większość mojego posta dotyczyła zadzierania nosa.

 • duraq Można zacząć od niemieckiego "Felidae", ciekawy kryminał na podstawie książki (odskocznia od anime).


  "Grobowiec świetlików" - nie sądzę, że dziecko (14 latek) nie może obejrzeć ale na pewno nie zechce przeczytać książki (autobiografii Akiyukiego Nosaka'y) żeby pojąć okrucieństwo przedstawionych wydarzeń w owym anime. Ja dodam, że można na szybko 'zalukać na wikipedię po seansie, też nie czytałem książki.

  "Psycho-Pass" Co prawda Science-Fiction/thriller ale bardzo dobra fabuła z mrocznym klimatem.

  "Dzika planeta" - francuska produkcja, abstrakcyjny i intrygujący.

  "Ergo Proxy" - ciężkie fantasy/dramat

  Szczerze mówiąc nie miałem do końca racji w poprzednim komentarzu używając słowa "masa animacji". Tutaj raczej nie chodzi bajki zakazane dla dzieci ale takie, które przyciągną dorosłego, gdyż ten więcej z niej wyciągnie poprzez dojrzalszą interpretację.

  Uważam, że boooyas ma trochę racji pisząc o szarej masie. Dorośli bardzo łatwo wierzą w stereotypy, myślą w systemie zero-jedynkowym, czarne-białe. Nie chodzi (mi) o żadne bycie unikalnym bo oglądam anime.

 • duraq ocenił(a) ten film na: 5

  spychu1920 Na wstępie: dzięki za rzeczową wypowiedź. Tu muszę, zaznaczyć, że absolutnie nie odbieram animacjom prawa do bycia czymś więcej, po prostu uważam, że jako nurt kina, jest on raczej, w swojej kolorowej masie, przeznaczony dla młodszej widowni. "Grobowiec", "Planeta" czy "Wzgórze Królików" są moim zdaniem, mimo całej brutalności (i w wypadku francuskiej animacji - wpływów LSD :-) ), filmami, które dziecko może obejrzeć i coś z niego wynieść (a 14 latek to już z pewnością). I tu zgadzam się z Twoją opinią, że dorośli po prostu mogą wynieść więcej. Filmy 18+ są raczej wyjątkami - jak na przykład legendarny "Kot Fritz".
  Skoro oglądasz anime, to mam nadzieje że się zgodzisz, że wiele wartościowych filmów nie opuszcza nawet kraju kwitnącej wiśni i są w oficjalnym "obiegu światowym" praktycznie nieznane.
  Pozdrawiam

 • duraq Ciężko się nie zgodzić bo to fakt. Czasami (tak jak teraz) się włączę do dyskusji ale nie jestem aż tak poirytowany aby reklamować masowo anime, "bo to wartościowe filmy". Tak jak piszesz, gdyby media prezentowały trailery anime w TV bądź kinach (USA/Europa), to pewnie miałoby większy odbiór.
  Dzięki za normalną rozmowę (taka rzadkość dzisiaj w internecie) i pozdrawiam.

 • rozkminator ocenił(a) ten film na: 9

  spychu1920 A "Heavy Metal"? Jak można wypisywać animacje dla dorosłych i nie wspomnieć o "Heavy Metal"? :D

 • Dark_Crow ocenił(a) ten film na: 7

  duraq Jak to jest, że koledze wspominasz elitaryzm, a sam wygadujesz głupoty, oraz mimo wszystko, umniejszasz animacjom ich dojrzalego charakteru.

  Animacja jest przede wszystkim dziełem sztuki, działając w obszarze filmu. To, że masom kojarzy się głownie z bajkami jest istonym problemem.

  Chcesz japońskich animacji tylko dla dorosłych? Mała lista odnosnie tego, co przychodzi mi do głowy:
  Texhnolyze - mroczne i filozoficzne sci-fi, coś absolutnie innego niż stereotypowe anime w oczach laika.
  Shigurui - świetne jidai geki, które spodoba się każdemu fanowi Kurosawy.
  Tenshi no tamago - dzieło sztuki, nasiąkniete symboliką, bardzo oniryczne, stymulujące intelektualnie
  Ghost in the Shell - klasyka, sci-fi z drugim dnem
  Elfen Lied - cukierkowa kreska i krawa fabuł a
  Vampire Hunter D - świetne fantasy z ciężkim klimatem
  Ergo Proxy - dystopia w sosie cyber punkowym
  GUNNM - jak wyżej

  To tylko kila z przykładów, a ile mi jeszcze przychodzi do głowy produkcji z pozostałych państw. Trio z Bellville, nasz polski jak Działa jamniczek (nowatorski jak na PL eksperymentalny kótki metraż), również polski film Zbrodnia i kara z 2000, Anomalisa, Mary i Max, Metropia. Tego wszystkiego dziecko nie tylko nie zrozumie ale i nie obejrzy, bo nie będzie chciało.

 • spychu1920 Dzika Planeta to cienizna w porównani z pozostałymi produkcjami Laloux - Gandaharem i Time Masters.

 • boooyas W końcu ktoś normaly :)

 • Kvath ocenił(a) ten film na: 7

  boooyas COOOO?! 25 lat i dalej bajki? Coś w tym jest dziewczyno, weź się za siebie.

 • vampire_12 ocenił(a) ten film na: 7

  boooyas Problem w tym, ze nawet wypożyczalnia kaset uznała, ze wszystkie baJki są dla dzieci. Gdy miałam może 5 lat moja niczego nieświadoma mama wypożyczyła to dla mnie i brata. Wciąż mam traumę.

 • ___ice___ ocenił(a) ten film na: 7

  vampire_12 witaj w klubie :D