PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1397}

Złota

The Golden Bowl
6,2 1 113
ocen
6,2 10 1 1113
Złota
powrót do forum filmu Złota

Bardzo dobry, wysmakowany film

użytkownik usunięty

Widzę, że na ogół nie spodobał się użytkownikom Filmwebu. A szkoda. Mnie on naprawdę zafascynował - swoją różnorodnością, olśniewającą stroną wizualną, psychologiczną głębią charakteryzującą dzieła Henry'ego Jamesa, na podstawie powieści którego powstał film. Fakt, to nie jest kino rozrywkowe, więc być może znudzi osoby lubiące pościgi, sensację, itp. łatwo przyswajalne obrazki. Dla mnie ten film był kinową poezją. I czy Uma kiedykolwiek była piękniej pokazana? I czy choć jest podła, jednocześnie nie wzbudza współczucia, po tym, co zrobił jej były ukochany? A bohaterka Kate Beckinsale - choć szlachetna aż do bólu, zasługiwała jednocześnie na wredną nauczkę, choćby przez swoją niezłomną dobroć, nijak mającą się do prawdziwego życia, w którym człowiek nie może być w końcu nieskazitelny, chyba, że trzymany pod szklanym kloszem. Nick Nolte szalenie mi się podobał w roli bogatego biznesmena, a jednocześnie pasjonata sztuki, człowieka autentycznie szlachetnego i wrażliwego. Końcówka filmu przepiękna. Polecam ludziom ceniącym: piękno, dobrą literaturę z okresu świetności tradycyjnej powieści, dobre aktorstwo. Zobaczycie, po latach ten film będzie nazywany klasykiem.

ocenił(a) film na 9

Zgadzam się:) świetne Nick Nolte i mnóstwo takich ,,smaczków". Żeby zrozumieć ten film trzeba umieć czytać między wierszami

użytkownik usunięty
SeverussSnape

Nie rozumiem, skąd taka niska ocena. To nie jest film, gdzie bohaterowie skaczą po dachach i uprawiają seks w samchodzie ;) Klasyczna opowieść z epoki. Przede wszystkim wazne są emocje, relacje międzyludzkie - nie przesadzone i jednocześnie nie mdłe. Reakcja Maggie na prezent i jej konsekwencje przykuły mnie do fotela jak dobra sensacja ;)
Aktorzy są naprawdę znakomici - nawet Uma Thurman. Wydawało mi się zawsze, że pasuje do tego rodzaju filmów jak pięść do nosa, a spisała sie świetnie. Nick Nolte rewelacyjny jako starszy pan, Anjelica Huston to prawdziwa "jędza" ;), ale najlepsza ze wszysktich - Maggie! Nie mogłam uwierzyć, ze to Kate Beckinsale!
Ale cóż, każdy lubi co innego. :(

ocenił(a) film na 4
SeverussSnape

Ech... Zasiadając do tego filmu, wcale nie spodziewałam się żadnego skakania po dachach i seksu w samochodzie. Bardzo lubię Henry'ego Jamesa i uważam go za mistrza w tworzeniu obrazów psychologicznych, zwłaszcza bohaterek płci żeńskiej. "Portret Damy", jego autorstwa, uważam za jedną z moich ulubionych książek i kocham również jej ekranizację z Nicole Kidman i Johnem Malkovichem. "Złotą" uważam natomiast za film zbyt teatralny, ciągnący się w nieskończoność, wręcz nudny. W moim odczuciu, Ivory nie udźwignął tematu książki, a aktorzy zdecydowanie mu w tym nie pomogli. Z całej obsady chyba jedynie Nolte dawał radę, jako zdziwaczały staruszek, lubujący się w kolekcjonowaniu swoich drogocennych eksponatów. Pozostała część ekipy w ogóle nie wczuła się w swoje role i recytowała tekst jak na szkolnym apelu. Szkoda, naprawdę szkoda, bo potencjał powieści był ogromny. Punkt kulminacyjny, czyli twist ze złotą czarą, także wyszedł rozczarowująco. Aż chce się porównać tą marną scenę do wbijającego w fotel momentu z "Portretu Damy", kiedy Isabel dowiaduje się, kim tak naprawdę jest jej przyjaciółka. Tam były ogromne emocje, w "Złotej" było ich stanowczo za mało.

Pozdrawiam.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones