Zacne grzechy

1963 1 godz. 21 min.
7,2 509
ocen
7,2 10 509
267
chce zobaczyć
{"type":"film","id":11909,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Zacne+grzechy-1963-11909/tv","text":"W TV"}]}

Po drogach i bezdrożach XVII Polski wędruje, zbierając datki, kwestarz zakonu karmelitów - ojciec Makary (Henryk Bąk). Spotyka wielmożę Krasnopolskiego (Jerzy Ciecierski), który nie może dostać się do zamku Firlejowej (Irena Kwiatkowska) strzeżonego przez chciwych i podstępnych jezuitów. Obaj panowie wspólnymi siłami próbują przechytrzyć zakonników, gdyż obaj mają w tym swój interes. Krasnopolski liczy na majątek Firlejowej, a Makary na zastąpienie miejscowych jezuitów braćmi własnego zakonu.
Opatrzona dowcipnym komentarzem Jeremiego Przybory opowiastka w stylu historii sowizdrzalskich. Mnóstwo rubasznego humoru i ludowej mądrości. A do tego gwiazdorska obsada i dialogi rodem z Monty Pythona.
[opis dystrybutora]

Dejfit
opis użytkownika

Film przedstawia satyryczny obraz Rzeczypospolitej czasów kontrreformacji. Bohaterem opowieści jest sympatyczny, ale i przebiegły, obdarzony ciętym językiem jegomość, przedstawiający się jako "ojciec Makary". Wędruje on po okolicy i zbiera datki dla zakonu karmelitów, a przy okazji odwiedza karczmy i spędza czas na pogawędkach, obowiązkowo przy winie lub gorzałce. Pewnego razu Makary spotyka wielmożę Krasnopolskiego, który żali mu się, że nie może się dostać do zamku swojej krewnej, wojewodziny Firlejowej, która znalazła się pod zgubnym wpływem jezuitów, czyniących starania, by wdowa zapisała im swój majątek. Jezuici bacznie strzegą dostępu do zamku, obawiają się bowiem, że kontakt z krewnym mógłby wywołać u pani Firlejowej jakieś wątpliwości i skłonić ją do ponownego przemyślenia swej decyzji. Makary postanawia pomóc magnatowi.

Kinokio
opis użytkownika