Specyficzna polska przypadłość podczas oglądania filmów

Czytając niektóte komentarze do filmu ujawnia się specyficzna polska przypadłość
a mianowicie:
- wszyscy (polacy) wiemy, że prawica to jedyny słuszny punkt widzenia (nawet tutejsi neoliberałowie odwołują sie do prwicowych sentymentów) a jak coś nie zgadza sie z tą wizją - znaczy że jest fałszywe.
- wszyscy wiemy, że komunizm jest zły a wszelkie próby pokazania, że nie ma jednego komunizmu a stalinizm dla wielu "lewaków" jest równie niegodziwy co faszyzm to musi być jakaś manipulacja.

Więc apeluje do polaków: nie oglądajcie tego filmu, niepotrzebnie narazicie się na dysonans poznawczy a po co wam to jak i tak wiecie swoje.

Lecz biada wam jeśli wykarzecie się obiektywnym krywtycyzmem, jeśli zadacie sobie tród zweryfikowania tego co zobaczyliście korzystając ze źródeł, prezentujących stanowisko jednej i drógiej i trzeciej strony, jednakowo starając się zrozumieć konterst, motywy i ideologię każdej z nich, zwracając uwagę na skale okrucięństw (kto, ile kiedy i dlaczego zabił).
Jeśli tak to przekonacie się jaka naprawdę jest nasza polska otwartość i tolerancja, dowiecie sie, że tutaj nie ma miejsca dla "odmieńców", a dyskusje z wykorzystaniem racjonalnych argumentów kończą się wtedy, gdy mogą coś zmienić.
Ja też kiedyś byłem prawicowcem, wywodzę sie z prawicowej, ortodoksyjnie katolickiej rodziny...

Pytanie dla dociekliwych:
Dlaczego ten flim gloryfikujący barbarzyńców palących kościoły, mordujących księży itd otrzymał min. w cannes nagrodę jury ekumenicznego?

2
 • użytkownik usunięty

  wywodzę sie z prawicowej, ortodoksyjnie katolickiej rodziny...
  __________________

  Delikatnie zauważę, że katolickość a prawicowość to dwie zupełnie różne sprawy.

  W Polsce katolik raczej wyjątkowo jest prawicowcem. Większości marzy się katolicki socjalizm, z równością już za życia, z państwem, które do wszystkiego się wpieprza, ale jest "katolickie" itp.


  Dlaczego ten flim gloryfikujący barbarzyńców palących kościoły, mordujących księży itd otrzymał min. w cannes nagrodę jury ekumenicznego?
  _________________________

  Bo jury ekumeniczne w Cannes to głównie banda "postępowych" protestantów. Takich, co za szczyt teologii uważają teologię wyzwolenia.

 • Nic dodac, nic ując :). I dzięki za propagowanie dobrego filmu! Skorzystałam!
  Z tymi lewicowymi katolikami to pierwsze słyszę, chyba że Viligate jest z UPRu i każdy kto jest przeciwko pogłównemu jest dla niego bolszewikiem na lewo od Lenina.

  • użytkownik usunięty

   Z tymi lewicowymi katolikami to pierwsze słyszę
   ___________

   To przykre tak demonstrować swoje nieuctwo. Lewica katolicka istnieje przynajmniej od czasów księdza de Lamennais. :-)

   W polskich realiach rzecz jasna nikt się tak wprost nie nazwie, bo u nas "lewica" to wciąż jeszcze tyle co "komuchy", ale program PIS-u to właśnie taki lewicowy populizm okraszony krzyżem. Przede wszystkim ma być "po równo", a jeśli mówi się (rzadko) o wolności, to głownie w kontekście "wolności narodu".

   • Katolicki socjalizm to desperacka próba ratowania swojego tyłka, w sytuacji gdy większość ludzi zaczęło odwracać się od kościoła i popierać lewicę. Nie wspominając już o tym że to szczyt hipokryzji ;)

    • użytkownik usunięty

     Dlaczego uważasz popieranie lewicy za szczyt hipokryzji?

     • Popieranie lewicy przez kościół uważam za szczyt hipokryzji. Ta cała katolicka lewica powstała gdy zaczął załamywać się świat katolicki i nie dało się już utrzymać ludzi z dali od walki, w innym wypadku nikt nawet nie pomyślałby o czymś takim. Lewica sprzeciwiała się bezprawiu kapitalizmu i wykorzystywaniu religii do osiągnięcia celów materialnych lub politycznych. Kościół zawsze legitymizował władzę i zezwalał na zbrodnie, prawdziwi chrześcijanie nie gromadzili by dóbr na kontach i w świątyniach.

      • użytkownik usunięty

       > Ta cała katolicka lewica powstała gdy

       Powstała dokładnie w tych czasach, kiedy ukształtowało się pojęcie lewicy, czyli w pierwszej połowie XIX wieku. Czy towarzysz w szkole naprawdę nie czytał artykułów Mickiewicza z "Trybuny Ludów"? Czy Mickiewicz, katolik i lewicowiec, to też szczyt hipokryzji?

 • Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu:
Ostatnio odwiedzone
wyczyść historię