Gra polega na podaniu opisowej wersji tytułu filmu.
Mile widziane są filmy znane, ale można podać też tytuł całkowicie nieznany i w razie potrzeby dodawać podpowiedzi dla innych graczy.
1. Zagadki standardowo tworzymy do polskich wersji tytułów filmów z bazy FW. Jeśli natomiast ma być odgadnięta wersja oryginalna/obcojęzyczna tytułu, wtedy należy to zaznaczyć w zagadce. Wyjątkiem są filmy ogólnie znane tylko pod swoim oryginalnym tytułem.
2. W zagadkach lub w podpowiedziach do nich nie używamy słów występujących w tytule (nawet w jakiejś odmianie), zastępujemy je pasującymi synonimami.
3. Kto odgadnie tytuł, ma prawo zadać nową zagadkę.
4. Po odgadnięciu i potwierdzeniu zagadki gracz ma 2 godziny na dodanie nowej zagadki, po tym czasie każdy chętny może ją przejąć.
5. Jeśli gracz zadaje zagadkę, a potem znika na dłuższy czas (przyjmijmy, że minimum 3 godziny) chętny gracz może zadać kolejną, nową zagadkę (możemy ewentualnie zaznaczyć, że to zagadka "tymczasowa"), a do potwierdzenia wcześniejszej lub do dalszego jej ogadywania wracamy po powrocie autora, który może przepisać zagadkę jeszcze raz, aby była lepiej widoczna.
6. W wyjątkowej sytuacji można zadać także od razu drugą zagadkę, jednakże zawsze będzie ona traktowana jako "bonus", i jej odgadnięcie nie uprawnia gracza do zadania swojej nowej zagadki
6. Jeżeli nie masz czasu to napisz jak najszybciej "Oddaje", lub zadaj prostą zagadkę z dopiskiem - "Bez potwierdzenia".
7. Jeśli widzisz, że Twoja zagadka stoi dłuższy czas i nikt nie dopomina się o podpowiedź, miło będzie gdy dorzucisz coś sam od siebie, a także gdy skomentujesz dotychczasowe propozycje graczy.
8. Zagadkę publikujemy jako odpowiedź na temat, unikniemy dzięki temu niepotrzebnego bałaganu.
9. Na życzenie graczy nowa zasada.
W przypadku odgadnięcia przez gracza jakiegoś słowa z szukanego tytułu, należy to potwierdzić. Możemy np. napisać, że któreś słowo jest trafione, a także że trzeba je dopasować, np. gramatycznie.
▼▼▼

VanKert

Nie, musi być zachowana liczba mnoga. Zostaw już w spokoju Afrykanów.;-)

arma

nic nie wymyślę bo mi ciągle "czarni" przychodzą na myśl... i koniec ;D
lepiej to zostawię... może samo przyjdzie, heh...

VanKert

Pomyśl o proletariuszach.

arma

czyli "Czerwoni"?

VanKert

Czyli jak jak najbardziej TAK!

arma

3. Drzwi w podłodze?

VanKert

"Dziura w ziemi"? / "Dziura w murze" ?

VanKert

Ad 3.
Tak, chodzi o "Drzwi w podłodze".
Nałkowska w "Granicy" napisała: "Co dla jednych jest podłogą, to dla innych jest sufitem".

Brawo!!!

arma

4. "Dyskretny urok burżuazji" :)

VanKert

Ad 4. Pięknie!

arma

5. "Droga donikąd"?

VanKert

Ad 5. Nie.

arma

"Ślepa uliczka"?
pewnie nie... ;)

VanKert

Ale masz juz rdzeń rzeczownika.

arma

"Koniec ulicy" ?

VanKert

Ulica jak najbardziej, ale ten inaczej nazwany w pewnym sensie "koniec" to jej nazwa.

arma

Ulica Graniczna?

VanKert

Tak!

VanKert

Tylko szóstki nie ruszyłeś. A poza tym, świetnie!

arma

7. "Tacy sami" ? :)

VanKert

Ad 7. Nie do końca to... tzn. koniec dobry jest w tym wypadku początkiem.

arma

"Sami swoi"?

VanKert

Świetnie!

arma

8. "Znak panny" ?

VanKert

Ad 8. Nie, choć o pannę chodzi.

arma

zależy jak daleko to zaszło...
"Śluby panieńskie" ?

VanKert

no niestety, ale tak daleko to raczej nie zachodziło, gdyż panna wywodziła się z niższej klasy.

arma

nie wiem... przepisz, może ktoś odgadnie :)

VanKert

Sam sobie poradzisz. Czy zwróciłeś uwagę, że pojawiły się tu 2 tytuły(po odpowiedzi Klepsydry) pioniera filmowego surrealizmu, wielkiego prowokatora, ironisty? Ten jest trzeci, .

O, kurcze, przecież to jeszcze nieodgadnięte.
heh. No to się sama pogubiłam.

arma

hmm
"Dziennik panny służącej"? ale chyba nie bo skąd ta służąca...

VanKert

tak, brawo!

Pan vs służąca

arma

heh, niech Ci będzie... :)

VanKert

Obejrzyj np. "Gosford Park".;-)

arma

mam zaznaczone... ogólnie kryminały mnie dość nużą... :)

VanKert

Zauważyłam, bo sprawdziłam przed poleceniem.
Akurat w filmie Altmana wątek kryminalny jest pretekstowy. Najważniejsze są właśnie różnice klasowe tudzież zetknięcie konserwatywnej Anglii z nowoczesną Ameryką.

arma

nie wiem co tam z Klepsydrą było...

VanKert

Odgadła nr 6., którego nie ruszyłeś.

arma

już widzę, myślałem, że to o poprzedniej jakiejś zagadce... :)

arma

10. "Ból i blask"? :)

VanKert

Doskonale!

arma

9. "Czerwone Połoniny" ??? zupełnie nie wiem... przeciwieństwo (nazwy?) niebieskiego ptaszka hmm

VanKert

a jak w liczbie mnogiej to może i winno być odwrotnie?
np.
"Czerwona Góra" ?
"Rzeka Czerwona" ?
"Czerwona Tajga" ?

VanKert

Ad.9.
Nie chodzi o tę barwę. Wróć do dzieciństwa i kolory przypisywane płciom.
Pozostań przy ptakach.

arma

"Różowe Flamingi" ?

VanKert

Cudnie! :-)

arma

6. "Widmo wolności"?

klepsydra_8

Cudownie! Barwo! Gratulacje!

arma

Dzięki :)

klepsydra_8

TSkoro tak świetnie sobie poradziłaś z tym tytułem, to może jeszcze odgadniesz

8. Powieść żonatego pana?

ten sam reżyser.

arma

O, już Van odgadł i dla niego brawa za wytrwałość.

Proszę wybaczyć to całe zamieszanie, na szczęście już po wszystkim.
Bardzo dziękuję.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones