Gra polega na podaniu opisowej wersji tytułu filmu.
Mile widziane są filmy znane, ale można podać też tytuł całkowicie nieznany i w razie potrzeby dodawać podpowiedzi dla innych graczy.
1. Zagadki standardowo tworzymy do polskich wersji tytułów filmów z bazy FW. Jeśli natomiast ma być odgadnięta wersja oryginalna/obcojęzyczna tytułu, wtedy należy to zaznaczyć w zagadce. Wyjątkiem są filmy ogólnie znane tylko pod swoim oryginalnym tytułem.
2. W zagadkach lub w podpowiedziach do nich nie używamy słów występujących w tytule (nawet w jakiejś odmianie), zastępujemy je pasującymi synonimami.
3. Kto odgadnie tytuł, ma prawo zadać nową zagadkę.
4. Po odgadnięciu i potwierdzeniu zagadki gracz ma 2 godziny na dodanie nowej zagadki, po tym czasie każdy chętny może ją przejąć.
5. Jeśli gracz zadaje zagadkę, a potem znika na dłuższy czas (przyjmijmy, że minimum 3 godziny) chętny gracz może zadać kolejną, nową zagadkę (możemy ewentualnie zaznaczyć, że to zagadka "tymczasowa"), a do potwierdzenia wcześniejszej lub do dalszego jej ogadywania wracamy po powrocie autora, który może przepisać zagadkę jeszcze raz, aby była lepiej widoczna.
6. W wyjątkowej sytuacji można zadać także od razu drugą zagadkę, jednakże zawsze będzie ona traktowana jako "bonus", i jej odgadnięcie nie uprawnia gracza do zadania swojej nowej zagadki
6. Jeżeli nie masz czasu to napisz jak najszybciej "Oddaje", lub zadaj prostą zagadkę z dopiskiem - "Bez potwierdzenia".
7. Jeśli widzisz, że Twoja zagadka stoi dłuższy czas i nikt nie dopomina się o podpowiedź, miło będzie gdy dorzucisz coś sam od siebie, a także gdy skomentujesz dotychczasowe propozycje graczy.
8. Zagadkę publikujemy jako odpowiedź na temat, unikniemy dzięki temu niepotrzebnego bałaganu.
9. Na życzenie graczy nowa zasada.
W przypadku odgadnięcia przez gracza jakiegoś słowa z szukanego tytułu, należy to potwierdzić. Możemy np. napisać, że któreś słowo jest trafione, a także że trzeba je dopasować, np. gramatycznie.
♦♦♦

arma

Coś tam jeszcze z tej mitiologii się pamięta (choć dawno temu się czytało) :)
Dzieki. Oddaję.

Pepto

"Odyseja" wiecznie żywa:
https://www.ted.com/talks/matthew_winkler_what_makes_a_hero/transcript?language= pl#t-61369

W Teatrze Nowym w Warszawie kilka dni temu odbyła się premiera "Odysei. Historii dla Hollywoodu" oczywiście w uwspółcześnionej i wymieszanej z innymi tekstami kultury wersji Warlikowskiego, ale co ciekawe, na próbach w rolę Odyseusza wcielał się znany z "Noża w wodzie" Zygmunt Malanowicz, który niestety nie dożył realizacji. Zastąpił go, uwaga, 91-letni aktor Stanisław Brudny.

arma

Ciekawe, tym bardziej, że kiedyś Stanisław Brudny w jednym z odcinków serialu ''Jan Serce" wcielił się w męża, ojca rodziny który wraca po latach do domu z włóczęgi po świecie : )

sebastian99

Zastanawiam się, czy Warlikowski brał ów epizod pod uwagę, angażując aktora..
Dzięki za cenne spostrzeżenie.

Montago

Zagadka:

Co to za pora, kiedy ziemia skrzy perłami rosy pozbawiona tlenu.

arma

Szukany tytuł składa się jedynie z 3 liter.

arma

Nurtuje mnie "pozbawienie tlenu" i nie mogę tego do pory wpasować, no bo raczej nie Noc.

Misiu1968

No chemiku działaj.
Rosa kojarzy się jednak z inną porą.

arma

rosa to mi się z porankiem kojarzy jedynie

arma

''Ran"...świetny film zresztą

sebastian99

No i podpowiedziałem :)

Misiu1968

Mam dla Ciebie coś na pocieszenie:

You got lose to know how to win

https://www.youtube.com/watch?v=uCavBvzx5wc

Montago

To ja w przerwie, aż Arma wymyśli coś na prawdę trudnego :)

"HCNKCN"

Misiu1968

Litery duże są nie od parady

Misiu1968

zapis jest sklejka

Misiu1968

Jaki kiedyś miałem nick?

Montago

ZAGADKA (sklejka):

Złotówki naszych sąsiadów w naczyniu do picia herbaty.

arma

A czemuż nie odgadłaś mojego?

Misiu1968

Od początku można się było domyślić, że to sklejka złożona ze wzorów chemicznych - cyjanowodoru - HCN i cyjanku potasu - KCN. Więc Twoje podpowiedzi to chyba jakiś żart, zupełnie nic nie wnoszą. A ja nie mam najmniejszego pojęcia, co z ich połączenia może wynikać.

Misiu1968

A poza tym patrz punkt 5. regulaminu:

5. Jeśli gracz zadaje zagadkę, a potem znika na dłuższy czas (przyjmijmy, że minimum 3 godziny) chętny gracz może zadać kolejną, nową zagadkę (możemy ewentualnie zaznaczyć, że to zagadka "tymczasowa"), a do potwierdzenia wcześniejszej lub do dalszego jej odgadywania wracamy po powrocie autora, który może przepisać zagadkę jeszcze raz, aby była lepiej widoczna.

Ciebie nie było ile? 3 dni.

arma

A co ty taka poważna strasznie, przecież nie wyskakuję z żadnymi pretensjami ;)
To chyba od tych upałów.
Nikt nawet nie pokusił się o spróbowanie, a można było.
Podpowiadać już nie miałem co
"Niebezpieczne związki"

PS I czemu taki ton? "jakiś żart". Trochę mi przykro i tyle.

Misiu1968

Aaa, czyli to jednak nie była sklejka...

arma

Napisałem, że zapis jest sklejką w sensie sklejenia dwóch związków chemicznych, tzn ich wzorów. Nie napisałem, że zagadka jest sklejką :)
Nie ważne, lepiej coś podpowiedz coś do zagadki.

Misiu1968

jeszcze raz ją przepiszę.

Montago

ZAGADKA (sklejka):

Złotówki naszych sąsiadów w naczyniu do picia herbaty.

arma

Do sklejenia 2 słowa.

arma

Waluty należy szukać na Południu, a naczynia na Dalekim Wschodzie.

arma

...konkretnie w Kraju Kwitnącej Wiśni.

arma

mniej więcej wiem o co chodzi, korona i miseczka lub coś podobnego, może miseczka ma nazwę swoją
Chyba od tych upałów myślenie mi spada :)

Misiu1968

Jesteś na dobrym tropie. Pamiętaj, że w przypadku waluty, chodzi o liczbę mnogą.

I jeszcze, jak nazwałbyś np. misę wypełnioną truskawkami?
Tak samo musisz to naczynko napełnić południowymi złotówkami, odwrócić kolejność, skleić.

arma

Czyli dla przykładu: truskawki w misie ---> misa wypełniona truskawkami ---> misa truskawek ----> truskawek misa ---> truskawekmisa.

arma

hehe
Koronczarka :)

arma

Dopiero po jakimś czasie wpadło mi do głowy slowo "czarka" :)
Jak nie wymyślę w przeciągu dwóch trzech godzin, to oddaję.

Montago

Zagadka, jaki to tytuł:

"W samochodzie mąż do kierującej żony:
- Miałaś skręcić na Poniatowskiego, a tu zaraz Świętokrzyski!
Żona:
- O matko, pojechałam .........................."
W miejsce kropek tytuł filmu.

Misiu1968

O jeden most za daleko.

oddaję

Montago

ZAGADKA (sklejka):

Chromowana pod napięciem wokalistka jazzowa.

arma

Do sklejenia 3 elementy.

arma

"Cruella" oczywiście :)
Wczoraj jak zasypiałem, przyszło natchnienie.
Sprytna sklejka.

Montago

Zagadka, trochę zakręcona, jak coś będę podpowiadał, podobna jednakże do poprzedniej :)

Sklejka z przeróbką litery

"Polski ciepły prąd"

Misiu1968

Główną rolę grają jednostki fizyczne.

Misiu1968

Jedna jednostka występuje jako symbol, druga zaś jako pełne słowo, jednakże jedną literę trzeba zmienić by otrzymać tytuł filmu.

Misiu1968

Skoczek :)

Misiu1968

Dobra podaję rozwiązanie, bo może przekombinowałem, jak to w moim zwyczaju :)

"Jumper"

Wyjaśnienie:
J to jednostka między innymi ciepła, "amper: to jednostka natężenia prądu, a potocznie mówi się tylko prąd, natomiast A trzeba zamienić na U. Dodałem określenie "polski", bo właśnie czyta się jako a, może tu właśnie przekombinowałem :)
Miłego dnia życzę :)

Montago

To na rozruszenie (upały już wszak przeszły), prosta moja stara zagadka:

"Lantanowa kraina"

Misiu1968

Co ja tu mogę więcej podpowiedzieć?

Misiu1968

Jaki symbol ma lantan?

Misiu1968

La La Land

oddaje

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones