Jakie filmy były najchętniej kradzione przez piratów internetowych w 2022 roku? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości

Variety / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/%22Spider-Man%22%2C+%22Batman%22+i+%22Doktor+Strange%22+-+filmy+o+superbohaterach+najcz%C4%99%C5%9Bciej+piracone+w+2022+roku-149465
Jakie filmy były najchętniej kradzione przez piratów internetowych w 2022 roku? Wyniki nie pozostawiają wątpliwości
źródło: Getty Images
autor: Matthew Horwood
Na zlecenie redakcji Variety firma badawcza Muso sporządziła ranking filmów, które w 2022 roku najczęściej padały ofiarą piratów internetowych. Lista nie pozostawia złudzeń:  widzowie korzystający z nielegalnych źródeł najchętniej oglądali ekranizacje komiksów o superbohaterach. 

Superbohaterowie ofiarami piratówAż sześć tytułów z pierwszej dziesiątki zestawienia to produkcje Marvela i DC. Na pierwszym miejscu znalazł się megahit "Spider-Man: Bez drogi do domu". Druga pozycja przypadła "Batmanowi", a trzecia - "Doktorowi Strange'owi w multiwersum obłędu". W rankingu znalazły się również "Thor: Miłość i grom", "Black Adam" oraz "Eternals".  


Badania Muso wskazują również, że wzrost popularności danego tytułu wśród piratów zbiega się zazwyczaj z jego premierą na platformach cyfrowych. Powód jest prosty: właściciele nielegalnych streamingów oraz stron udostępniających pliki wideo zyskują wówczas dostęp do filmów w wysokiej rozdzielczości.

Zdaniem autorów raportu tzw. kinówki, czyli kopie nagrane w kinie przy pomocy kamery wideo, oferują na tyle niezadowalające wrażenia w trakcie seansu, że bardzo często zachęcają sfrustrowanych widzów do obejrzenia filmu z legalnego źródła.

Według badaczy z Muso kluczowy wpływ na rozwój współczesnego piractwa internetowego miała zmiana modelu dystrybucji filmowej, która dokonała się w trakcie pandemii koronawirusa. Chodzi  przede wszystkim o skrócenie okresu między premierami kinowymi  filmów a ich debiutami na platformach streamingowych. Im szybciej dany tytuł pojawia się w dystrybucji cyfrowej, tym większe straty ponoszą producenci. 

Najchętniej piracone filmy 2022 roku - top 101. "Spider-Man: Bez drogi do domu" (21%)
2. "Batman" (13%)
3. "Doktor Strange w multiwersum obłędu" (10%)
4. "Thor: Miłość i grom" (9%)
5. "Black Adam" (9%)
6. "Uncharted" (8%)
7. "Eternals" (8%)
8. "Top Gun Maverick" (8%)
9. "Jurassic World Dominion" (7%)
10. "Nasze magiczne Encanto" (6%)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones