"Z odzysku" polskim kandydatem do Oscara

Dramat "Z odzysku" w reżyserii Sławomira Fabickiego jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii "najlepszy film nieangielskojęzyczny". Decyzję taką podjęła komisja ekspertów, której przewodził Feliks Falk, a w której zasiadali również: Wojciech Marczewski, Grzegorz Łoszewski, Krzysztof Gierat, Stefan Laudyn, Tadeusz Sobolewski, Marek Trojak, Marek Żydowicz, Mirosław Bork i Agnieszka Odorowicz.

Wychowywany bez ojca 19-letni Wojtek mieszka na Śląsku. Tam świat ma szary kolor, a wśród upadłych kopalń i dzielnic nędzy trudno patrzeć z wiarą w przyszłość. Nawet miłość jest tu trudniejsza. Chłopak zakochany w starszej od siebie Katii - ukraińskiej emigrantce z dzieckiem - jest gotów zrobić wszystko, by zapewnić jej prawo legalnego pobytu w Polsce. Jednak świat nielegalnych walk bokserskich, drobnej gangsterki, odzyskiwania długów osacza go coraz mocniej. Im bardziej chłopak walczy o lepsze życie dla swojej dziewczyny i jej dziecka, tym niżej sam upada. Jak wiele będzie musiał poświęcić, żeby wyrwać się z kręgu zła? Czy uda mu się ocalić to, co najważniejsze?

"Z odzysku" opowieść o nędzy i ubóstwie osadzona na Śląsku. Obraz opowiada o młodym człowieku zmuszonym do wyboru pomiędzy wierności swoim zasadom, a życiu poza granicami prawa.

Decyzja o wybraniu polskiego kandydata zapadła większością głosów. W rundzie finałowej znalazły się oprócz "Z odzysku": "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", "Plac Zbawiciela" i "Jasminum".Kadr z filmu 'Z odzysku'


Według regulaminu Amerykańskiej Akademii Filmowej kandydatem danego kraju do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny może być film, który w ciągu minionego roku (1 października 2005 - 30 września 2006) wyświetlany był oficjalnie w kinach (dystrybucja na taśmie 35 mm lub 70 mm), przez siedem dni z rzędu na płatnych pokazach.

Producentem filmu "Z odzysku" jest Opus Film. Warto dodać, że o Oscara - jako kandydat Luksemburga - będzie walczył film "Masz na imię Justine" w reżyserii Franco de Pena, którego Opus Film jest koproducentem. Polskim dystrybutorem "Z odzysku" jest Kino Świat. Prawdopodobnie jeszcze jesienią film Sławomira Fabickiego trafi na nasze ekrany.

W tym roku o nominację Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny ubiegać mogą się filmy z 83 krajów. Ogłoszenie nominacji odbędzie się 23 stycznia 2007. Oscary wręczone zostaną 25 lutego.

W ubiegłym roku w wyścigu o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny Polskę reprezentował "Komornik" Feliksa Falka.